Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2016.

Priredbu je režirao Dražen Ferenčina.

Dobitnici su među nominiranima označeni kurzivom:

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nominirani:

  • Elvis Bošnjak za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst  "Kašeta brokava"  u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;
  • Rade Jarak za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst  "Duša od krumpira"  u izvedbi Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;
  • Tena Štivičić za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst  "Tri zime"  u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska  uloga

  • Ivana Boban za ulogu Žar ptice u predstavi "Bajka o Žar ptici" Ivice Boban prema ruskoj narodnoj bajci, legendama o Feniks ptici i perzijskoj poemi iz 12 st. Sabor ptica Faride Uddina Attare u režiji Ivice Boban i  izvedbi Gradskog kazališta Žar prica iz Zagreba;
  • Nada Kovačević za ulogu u predstavi "Dica" autorskog projekta Darija Harjačeka i Katarine Pejović u režiji Darija Harjačeka i izvedbi Gradskog kazališta mladih Split;
  • Vjera Vidov za ulogu Patka u predstavi "Juha od bundeve" Helen Cooper u režiji Ane Prolić i izvedbi  Kazališta lutaka Zadar.

Muška  uloga

 

 

Za   najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade

  • "Bajka o Žar ptici" Ivice Boban prema ruskoj narodnoj bajci, legendama o Feniks ptici i perzijskoj poemi iz 12 st. Sabor ptica Faride Uddina Attare u režiji Ivice Boban  i  izvedbi Gradskog kazališta Žar prica iz Zagreba;
  • "Nije me strah" Dubravke Pađen Farkaš u režiji Ljudmile Fedorove i izvedbi Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku;
  • "Veliko pužovanje" Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i izvedbi Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac.

 

KOSTIMOGRAFIJA

  • Zdravka Ivandija Kirigin u plesnim predstavama "Minimi" u koprodukciji Umjetničke organizacije VRUM iz Zagreba, Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba i Udruge za scenske umjetnosti Prostor Plus iz Rijeke i "Ritam Tam" u izvedbi Studia za suvremeni ples iz Zagreba i koprodukciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba sa Gradskim kazalištem Trešnja iz Zagreba i "Spone" u izvedbi i produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Ana Savić Gecan u dramskoj predstavi "Tri zime" Tene Štivičić u režiji Ivice Buljana i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  • Mirjana Zagorec u mjuziklu "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u režiji i koreografiji Igora Barberića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

 

SCENOGRAFIJA

  • Zdravka Ivandija Kirigin u plesnim predstavama "Minimi" u koprodukciji Umjetničke organizacije VRUM iz Zagreba, Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba i Udruge za scenske umjetnosti Prostor Plus iz Rijeke i "Ritam Tam" u izvedbi Studia za suvremeni ples iz Zagreba i koprodukciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba sa Gradskim kazalištem Trešnja iz Zagreba;
  • Dinka Jeričević u mjuziklu "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u režiji i koreografiji Igora Barberića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  • Damir Zlatar Frey u dramskoj predstavi "Vampirska kronika Jure Grando" Damira Zlatara Freya u režiji Damira Zlatara Freya i izvedbi Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula.

 

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

dodjeljuje se Miljenku Sekuliću - Sarmi za nesebičan i predan rad, maštovito kreiranje scenografskih ostvarenja i snažnu umjetničku likovnost i osobnost kojima je trajno obilježio hrvatsko kazalište.

 

Najbolja  redateljska ostvarenja   u radio drami

  • Mladen Rutić za režiju "Pred jutro - Ponedjeljak, 7. rujna 2015." Mladena Rutića;
  • Darko Tralić za režiju "Zastave" Miroslava Krleže;
  • Petar Vujačić za režiju "Živio Harms! - Čuda postoje!" Danila Harmsa.

 

Za najbolja  glumačka ostvarenja  u TV  drami

  • Franjo Dijak za ulogu  u TV  filmu  "Trebalo bi prošetati psa";
  • Kolektivno glumačko ostvarenje (Goran Bogdan, Alan Katić, Marko Cindrić, Dražen Mikulić, Marinko Prga, Darko Milas, Jan Kerekeš, Slaven Španović, Alen Liverić, Ivan Ožegović, Samir Vujčić, Hrvoje Vladisavljević, Slaven Knezović, Asim Ugljen, Nino Sorić, Kristijan Topolovec i Luka Peroš) u  TV filmu  "Broj 55";
  • Krešimir Mikić za ulogu u TV seriji  "Patrola na cesti" (1. epizoda).

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina - OPERETA / MJUZIKL

Ženska ili muška uloga

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERETA / MJUZIKL

Muška  uloga

Ženska uloga

 

Za najbolje redateljsko, dirigentsko ili koreografsko ostvarenje - OPERETA / MJUZIKL

  • Igor Barberić za režiju i koreografiju mjuzikla "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  • Robert Bošković za režiju mjuzikla "Legenda Ružice grada" Andree Kopri Lončarić i Deana Koprija u izvedbi Studia Kubus u koprodukciji s Zagrebačkim gradskim kazalištem Komedija i za režiju mjuzikla "Život za život" Danielle Ricci u izvedbi Umjetničke udruge Kolbe iz Zagreba;
  • Nina Kleflin za režiju mjuzikla "Matilda" Marijane Nole i Nene Belana prema romanu Roalda Dahla u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku i za režiju mjuzikla "Moje pjesme, moji snovi" Richarda Rodgersa - Oscara Hammersteina II u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

 

Za najbolju predstavu u cjelini - OPERETA / MJUZIKL

  • "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u režiji i koreografiji Igora Barberića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  • "Matilda" Marijane Nole i Nene Belana prema romanu Roalda Dahla u režiji Nine Kleflin i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;
  • "Moje pjesme, moji snovi" Richarda Rodgersa - Oscara Hammersteina II u režiji Nine Kleflin i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

 

VERONIKA DURBEŠIĆ - Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - OPERETA / MJUZIKL

Žiri za operetu i mjuzikl dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje glumici i pjevačici gospođi Veroniki Durbešić.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - PLES

Muška  uloga

  • Branko Banković za ostvarenje u predstavi "Starost - Alzheimer cafe" u koreografiji Mirjane Preis i produkciji Mirjane Preis i Studija za suvremeni ples iz Zagreba u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Pavle Heidler za autorsku izvedbu u predstavi "The Cosmic Dust Practice u produkciji Ganz Novog Festivala iz Zagreba
  • Slađan Livnjak za ostvarenje u predstavama "Octet-Stream" i  "From Body to Body" u koreografiji Ive Nerine Sibile i produkciji Impulzivnog kolektiva za istraživanje pokreta i Hrvatskog instituta za pokret i ples iz Zagreba.

Ženska uloga

  • Petra Chelfi za ostvarenje u predstavi "Spone" u koreografiji Roberta Olivana u izvedbi i produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Petra Hrašćanec za ostvarenje u predstavi "Anatomija mačke" autorica Petre Hrašćanec i Ksenije Zec u koprodukciji Umjetničke organizacije 21:21 iz Zagreba i Zagrebačkog kazališta mladih;
  • Mia Zalukar za ostvarenje u predstavama "Nečastive" u koreografiji Brune Isakovića  i izvedbi  i produkciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Festivalom Perforacije iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih i "Raskrivanja" u koreografiji Brune Isakovića i produkciji  Festivala Perforacije iz Zagreba.

 

Za najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

  • Bruno Isaković za koreografiju u plesnoj predstavi "Nečastive" u izvedbi i produkciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Festivalom Perforacije iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Mirjana Preis za koreografiju u plesnoj predstavi "Starost - Alzheimer cafe" u koprodukciji sa Studiom za suvremeni ples iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Sanja Tropp Fruehwald i Till Fruehwald za koreografiju u plesnoj predstavi "Minimi"u koprodukciji Umjetničke organizacije VRUM iz Zagreba, Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba i Udruge za scenske umjetnosti Prostor Plus iz Rijeke.

 

Za najbolju predstavu u cjelini - PLES

  • "Ms Fox invited Ms Cat for tea and chit-chat one late late afternoon last summer" autora i izvođača Silvie Marchig, Ive Nerine Sibile i Josipa Maršića u koprodukciji Kik Melone iz Zagreba i Sveučilišta u Zagrebu - Studentskog centra - Kulture promjene - Teatar ITD;
  • "Nečastive" u koreografiji Brune Isakovića i izvedbi i produkciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Festivalom Perforacije iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • "Spone" u koreografiji Roberta Olivana i izvedbi i produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih.

 

INGE APPELT - Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Žiri za dramu dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje glumici gospođi  Inge Appelt.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina

Ženska  uloga

Muška  uloga

  • Jakov Bilić za ulogu Lovre Crnogaća, lažljivca u predstavi "Laživac" Marijane Nole prema komediji Lažac Carla Goldonija u režiji Zorana Mužića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;
  • Romano Nikolić za ulogu Mirka Bradarića u predstavi "Duša od krumpira" Rade Jarka u režiji Ozrena Prohića i izvedbi Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;
  • Mateo Videk za ulogu Najmlađeg kraljevog sina Ivana u predstavi "Bajka o Žar ptici" Ivice Boban prema ruskoj narodnoj bajci, legendama o Feniks ptici i perzijskoj poemi iz 12 st. Sabor ptica Faride Uddina Attare u režiji Ivice Boban  i  izvedbi Gradskog kazališta Žar prica iz Zagreba.

 

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA

Sporedna ženska uloga

Sporedna muška uloga


Glavna  ženska uloga


Glavna  muška uloga

 

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

  • Ivica Boban za režiju predstave "Othello" Williama Shakespearea u izvedbi dramskog ansambla 67. Dubrovačkih ljetnih igara;
  • Rene Medvešek za režiju "Kao na nebu" Kaya Pollaka u izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
  • Igor Vuk Torbica za režiju predstave "Hinkemann" po drami "Njemački Hinkemann" Ernsta Tollera u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Sviđa vam se ovaj tekst?
Pomognite nam da ih objavimo još i ostanemo neovisni o oglašivačima i politici:
pretplatite se na Teatar.hr ili platite članak SMS porukom.