Nominacije za Nagrade hrvatskog glumišta 2016.

Nominacije za Nagradu hrvatskog glumišta 2016.
NOMINACIJE  PREDSTAVA I  IZUZETNIH UMJETNIČKIH OSTVARENJA  ZA NAGRADU HRVATSKOG GLUMIŠTA  2016. g.

NAGRADE SE DODJELJUJU U SLIJEDEĆIM KATEGORIJAMA:

Za najbolja ostvarenja iz područja DRAMSKE, RADIO I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI
Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Nominirane:

 

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

Nominirani:

  • Ivica Boban za režiju predstave "Othello" Williama Shakespearea u izvedbi dramskog ansambla 67. Dubrovačkih ljetnih igara;
  • Rene Medvešek za režiju "Kao na nebu" Kaya Pollaka u izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
  • Igor Vuk Torbica za režiju predstave "Hinkemann" po drami "Njemački Hinkemann" Ernsta Tollera u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih.

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA

Glavna  ženska uloga

Nominirane:

Glavna  muška uloga

Nominirani:

 

Sporedna ženska uloga

Nominirane:

Sporedna muška uloga

Nominirani:

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina

Ženska  uloga
Nominirane:

Muška  uloga

Nominirani:

  • Jakov Bilić za ulogu Lovre Crnogaća, lažljivca u predstavi "Laživac" Marijane Nole prema komediji Lažac Carla Goldonija u režiji Zorana Mužića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;
  • Romano Nikolić za ulogu Mirka Bradarića u predstavi "Duša od krumpira" Rade Jarka u režiji Ozrena Prohića i izvedbi Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;
  • Mateo Videk za ulogu Najmlađeg kraljevog sina Ivana u predstavi "Bajka o Žar ptici" Ivice Boban prema ruskoj narodnoj bajci, legendama o Feniks ptici i perzijskoj poemi iz 12 st. Sabor ptica Faride Uddina Attare u režiji Ivice Boban  i  izvedbi Gradskog kazališta Žar prica iz Zagreba.

Za   najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade

Nominirane:

  • "Bajka o Žar ptici" Ivice Boban prema ruskoj narodnoj bajci, legendama o Feniks ptici i perzijskoj poemi iz 12 st. Sabor ptica Faride Uddina Attare u režiji Ivice Boban  i  izvedbi Gradskog kazališta Žar prica iz Zagreba;
  • "Nije me strah" Dubravke Pađen Farkaš u režiji Ljudmile Fedorove i izvedbi Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku;
  • "Veliko pužovanje" Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i izvedbi Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac.

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska  uloga

Nominirane:

  • Ivana Boban za ulogu Žar ptice u predstavi "Bajka o Žar ptici" Ivice Boban prema ruskoj narodnoj bajci, legendama o Feniks ptici i perzijskoj poemi iz 12 st. Sabor ptica Faride Uddina Attare u režiji Ivice Boban i  izvedbi Gradskog kazališta Žar prica iz Zagreba;
  • Nada Kovačević za ulogu u predstavi "Dica" autorskog projekta Darija Harjačeka i Katarine Pejović u režiji Darija Harjačeka i izvedbi Gradskog kazališta mladih Split;
  • Vjera Vidov za ulogu Patka u predstavi "Juha od bundeve" Helen Cooper u režiji Ane Prolić i izvedbi  Kazališta lutaka Zadar.

Muška  uloga

Nominirani:

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nominirani:

  • Elvis Bošnjak za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst  "Kašeta brokava"  u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;
  • Rade Jarak za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst  "Duša od krumpira"  u izvedbi Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;
  • Tena Štivičić za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst  "Tri zime"  u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Najbolja  redateljska ostvarenja   u radio drami

Nominirani:

  • Mladen Rutić za režiju "Pred jutro - Ponedjeljak, 7. rujna 2015." Mladena Rutića;
  • Darko Tralić za režiju "Zastave" Miroslava Krleže;
  • Petar Vujačić za režiju "Živio Harms! - Čuda postoje!" Danila Harmsa.

Za najbolja  glumačka ostvarenja  u TV  drami

Nominirani:

  • Franjo Dijak za ulogu  u TV  filmu  "Trebalo bi prošetati psa";
  • Kolektivno glumačko ostvarenje (Goran Bogdan, Alan Katić, Marko Cindrić, Dražen Mikulić, Marinko Prga, Darko Milas, Jan Kerekeš, Slaven Španović, Alen Liverić, Ivan Ožegović, Samir Vujčić, Hrvoje Vladisavljević, Slaven Knezović, Asim Ugljen, Nino Sorić, Kristijan Topolovec i Luka Peroš) u  TV filmu  "Broj 55";
  • Krešimir Mikić za ulogu u TV seriji  "Patrola na cesti" (1. epizoda).

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

dodjeljuje se Miljenku Sekuliću - Sarmi za nesebičan i predan rad, maštovito kreiranje scenografskih ostvarenja i snažnu umjetničku likovnost i osobnost kojima je trajno obilježio hrvatsko kazalište.

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju - DRAMA, OPERETA / MJUZIKL I PLES

SCENOGRAFIJA

Nominirani:

  • Zdravka Ivandija Kirigin u plesnim predstavama "Minimi" u koprodukciji Umjetničke organizacije VRUM iz Zagreba, Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba i Udruge za scenske umjetnosti Prostor Plus iz Rijeke i "Ritam Tam" u izvedbi Studia za suvremeni ples iz Zagreba i koprodukciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba sa Gradskim kazalištem Trešnja iz Zagreba;
  • Dinka Jeričević u mjuziklu "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u režiji i koreografiji Igora Barberića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  • Damir Zlatar Frey u dramskoj predstavi "Vampirska kronika Jure Grando" Damira Zlatara Freya u režiji Damira Zlatara Freya i izvedbi Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula.

KOSTIMOGRAFIJA

Nominirani:

  • Zdravka Ivandija Kirigin u plesnim predstavama "Minimi" u koprodukciji Umjetničke organizacije VRUM iz Zagreba, Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba i Udruge za scenske umjetnosti Prostor Plus iz Rijeke i "Ritam Tam" u izvedbi Studia za suvremeni ples iz Zagreba i koprodukciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba sa Gradskim kazalištem Trešnja iz Zagreba i "Spone" u izvedbi i produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Ana Savić Gecan u dramskoj predstavi "Tri zime" Tene Štivičić u režiji Ivice Buljana i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  • Mirjana Zagorec u mjuziklu "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u režiji i koreografiji Igora Barberića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

Za najbolja umjetnička ostvarenja  - OPERETA / MJUZIKL

Za najbolju predstavu u cjelini - OPERETA / MJUZIKL

Nominirane:

  • "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u režiji i koreografiji Igora Barberića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  • "Matilda" Marijane Nole i Nene Belana prema romanu Roalda Dahla u režiji Nine Kleflin i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;
  • "Moje pjesme, moji snovi" Richarda Rodgersa - Oscara Hammersteina II u režiji Nine Kleflin i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

Za najbolje redateljsko, dirigentsko ili koreografsko ostvarenje - OPERETA / MJUZIKL

Nominirani:

  • Igor Barberić za režiju i koreografiju mjuzikla "Mamma Mia" Bennyja Anderssona - Björna Ulvaeusa - Catherine Johnson u izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  • Robert Bošković za režiju mjuzikla "Legenda Ružice grada" Andree Kopri Lončarić i Deana Koprija u izvedbi Studia Kubus u koprodukciji s Zagrebačkim gradskim kazalištem Komedija i za režiju mjuzikla "Život za život" Danielle Ricci u izvedbi Umjetničke udruge Kolbe iz Zagreba;
  • Nina Kleflin za režiju mjuzikla "Matilda" Marijane Nole i Nene Belana prema romanu Roalda Dahla u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku i za režiju mjuzikla "Moje pjesme, moji snovi" Richarda Rodgersa - Oscara Hammersteina II u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERETA / MJUZIKL

Ženska uloga

Nominirane:

Muška  uloga

Nominirani:

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina - OPERETA / MJUZIKL

Ženska ili muška uloga

Nominirani:

Za najbolja umjetnička ostvarenja  - PLESNA UMJETNOST

Za najbolju predstavu u cjelini - PLES

Nominirane:

  • "Ms Fox invited Ms Cat for tea and chit-chat one late late afternoon last summer" autora i izvođača Silvie Marchig, Ive Nerine Sibile i Josipa Maršića u koprodukciji Kik Melone iz Zagreba i Sveučilišta u Zagrebu - Studentskog centra - Kulture promjene - Teatar ITD;
  • "Nečastive" u koreografiji Brune Isakovića i izvedbi i produkciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Festivalom Perforacije iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • "Spone" u koreografiji Roberta Olivana i izvedbi i produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih.

Za najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

Nominirani:

  • Bruno Isaković za koreografiju u plesnoj predstavi "Nečastive" u izvedbi i produkciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Festivalom Perforacije iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Mirjana Preis za koreografiju u plesnoj predstavi "Starost - Alzheimer cafe" u koprodukciji sa Studiom za suvremeni ples iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Sanja Tropp Fruehwald i Till Fruehwald za koreografiju u plesnoj predstavi "Minimi"u koprodukciji Umjetničke organizacije VRUM iz Zagreba, Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba i Udruge za scenske umjetnosti Prostor Plus iz Rijeke.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - PLES

Ženska uloga

Nominirane:

  • Petra Chelfi za ostvarenje u predstavi "Spone" u koreografiji Roberta Olivana u izvedbi i produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Petra Hrašćanec za ostvarenje u predstavi "Anatomija mačke" autorica Petre Hrašćanec i Ksenije Zec u koprodukciji Umjetničke organizacije 21:21 iz Zagreba i Zagrebačkog kazališta mladih;
  • Mia Zalukar za ostvarenje u predstavama "Nečastive" u koreografiji Brune Isakovića  i izvedbi  i produkciji Studia za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Festivalom Perforacije iz Zagreba i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih i "Raskrivanja" u koreografiji Brune Isakovića i produkciji  Festivala Perforacije iz Zagreba.

Muška  uloga

Nominirani:

  • Branko Banković za ostvarenje u predstavi "Starost - Alzheimer cafe" u koreografiji Mirjane Preis i produkciji Mirjane Preis i Studija za suvremeni ples iz Zagreba u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  • Pavle Heidler za autorsku izvedbu u predstavi "The Cosmic Dust Practice u produkciji Ganz Novog Festivala iz Zagreba
  • Slađan Livnjak za ostvarenje u predstavama "Octet-Stream" i  "From Body to Body" u koreografiji Ive Nerine Sibile i produkciji Impulzivnog kolektiva za istraživanje pokreta i Hrvatskog instituta za pokret i ples iz Zagreba.

INGE APPELT - Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Žiri za dramu dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje glumici gospođi  Inge Appelt.

Iznimna glumačka vrsnost Inge Appelt u suvremenom hrvatskom kazalištu posljednjih 50 godina te bogatstvo filmskih i televizijskih uloga predstavlja hrvatsko kulturno bogatstvo te je Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje pravi trenutak za slavlje njezine umjetnosti.

Članicom ansambla Zagrebačkog dramskog kazališta, današnjeg Gradskog dramskog kazališta "Gavella", Inge Appelt postala je 1. listopada 1966. godine, gdje debitira ulogom Marianne u Molierovu Škrcu, u režiji Božidara Violića, a na svojoj matičnoj pozornici igra i danas, nakon formalnog odlaska u mirovinu 2007 godine.

Pučku i srednju školu završila je u Osijeku, a potom u Zagrebu upisuje Akademiju za kazališnu umjetnost, gdje 1966. diplomira u klasi Georgija Para.

Vjernost jednom kazalištu više od pola stoljeća, što u teatru nije jednostavno postići, vrijedna je poštovanja i divljenja.  Među mnogima od nezaobilaznih predstava u matičnom kazalištu, čiji je i Inge Appelt neizostavan sukreator tijekom gotovo cjelokupnog njegova postojanja, nužno je  spomenuti: Ibsenovi Neprijatelj naroda i Kuća lutaka, Brechtov Život Galilejev i Majka Courage, Weissove Patnje gospodina Mockinpotta, Buchnerova Dantonova smrt, Krležino Kraljevo, Erdmanov Samoubojica, pa Večeras improviziramo Luigija Pirandella, Shakespearovi Macbeth, San Ivanjske noći i Kralj Lear, von Horvathove Priče iz bečke šume i Vjera, ufanje, ljubav, Čehovljevi Ivanov i Tri sestre, Begovićev Pustolov pred vratima, O´Neillovo Dugo putovanje u noć, Shafferov Amadeus, Marinkovićeva Glorija, Williamskova Mačka na vrućem limenom krovu, Mjesec dana na selu I.S Turgenjeva…

Među redateljima s kojima je Inge Appelt surađivala i kontinuirano obogaćivala repertoar  matičnog kazališta su Kosta Spaić, Joško Juvančić, Georgij Paro, Dino Radojević, Vanča Kljaković, Tomislav Radić, Miro Međimorec, Vladimir Gerić, Želimir Mesarić, Marin Carić, Petar Veček, Paolo Magelli... Ova je vrsna glumica igrala i u predstavama Teatra ITD, na Dubrovačkim ljetnim igrama u Eshilovoj Orestiji, na Splitskom ljetu u Ghelderodeovom Ukletom pijevcu…

U filmskim je ulogama pamtimo kao Matinu ženu u filmu Ljubav i poneka psovka, Maru U gori raste zelen bor, kao Bartolovu majku u  filmu i seriji Duga mračna noć, do novijih  filmova kao gazdarica Olga u filmu Fine mrtve djevojke" i  strina u Svećenikovoj djeci, te kao Ljubica u televizijskoj dramskoj seriji Stipe u gostima.  U velikoj anketi filmskih profesionalaca i kritičara provedenoj 2005. godine hrvatski filmski časopis Hollywood svrstao je Inge Appelt u 20 najboljih hrvatskih filmskih glumica svih vremena.

VERONIKA DURBEŠIĆ - Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - OPERETA / MJUZIKL

Žiri za operetu i mjuzikl dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje glumici i pjevačici gospođi Veroniki Durbešić.

Veronika Durbešić rođena je u Zagrebu 1945. godine. Klasičnu gimnaziju završava u Splitu. Zarana pokazavši glumački talenat, već u srednjoj školi dobiva prve uloge u Hrvatskom narodnom kazalištu i dječjem kazalištu "Titovi mornari" u Splitu. Diplomirala je na Pedagoškoj akademiji u Rijeci (engleski, hrvatski i ruski jezik), te glumu na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti  1973. Tijekom studija glume počinje se vrlo aktivno angažirati u poznatim zagrebačkim kazalištima - u Teatru itd., Dramskom kazalištu Gavella te osobito u kazalištu Komediji, koje će joj već sljedeće godine postati matična kuća. Paralelno sudjeluje i u ansamblu za suvremene glazbene tendencije ACEZANTEZ  (pod ravnanjem Dubravka Detonija). Rad u ovom renomiranom ansamblu Veronika Durbešić nastavlja i kasnije, redovito gostujući s njima u raznim europskim zemljama i Sjedinjenim američkim državama.

Tijekom niza godina nastupa u brojnim komedijama, operetama, mjuziklima i rock-operama te koncertnim izvedbama, u kojima ponajviše dolazi do izražaja njezin osobiti dar za komične uloge.  Iznimno je bila zapažena njezina interpretacija Nežike iz predstave "Matiček se ženi" A. T. Linharta (godišnja nagrada UDUH-a), te interpretacija kaubojke Galamiti F. Jane iz predstave "O-Kaj" (Senker, Mujičić, Škrabe). Također je isticana njezina interpretacija Junone iz "Orfeja  u podzemlju" (Halévy, Crémineux, Offenbach). U novije je vrijeme glumila u Gundulićevoj "Dubravki", Grgić-Kabiljevoj "Car Franjo Josip u Zagrebu"  te  "Kidaj od svoje žene" R. Cooneyja. Od televizijskih uloga najzapaženije su one iz serija "Tražim srodnu dušu" B. Makarovića, "Putovanje u Vučjak" I. Štivičića i E. Galića, "Klupa na Jurjevskom" I. Ivanca i Z. Bajsića, te monodrame "Happy New Year" N. Puhovskog.

Uz glumački posao, bila je redovit suradnik na Odsjeku glume zagrebačke Akademije dramske umjetnosti.

Uz brojne ostale, 1996. godine odlikovana je Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za zasluge u kulturi.

 

***

Žiri za  DRAMU :

Branka Cvitković  - predsjednica

Članovi - Nada Abrus, Maja Gregl, Želimir Mesarić, Andrija Tunjić

Žiri za OPERETU I  MJUZIKL:

Mirjana Bohanec Vidović - predsjednica

Članovi - Tonči Bilić, Mladen Janjanin

Žiri za PLES:

Maja Đurinović - predsjednica

Članovi - Aleksandra Mišić, Sanja Petrovski

Sviđa vam se ovaj tekst?
Pomognite nam da ih objavimo još i ostanemo neovisni o oglašivačima i politici:
pretplatite se na Teatar.hr ili platite članak SMS porukom.