Evo tko su dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta

Svake godine svečanost dodjele održava se na isti datum, na dan 24. studenog kada se glumac Vilim Lesić s povijesne pozornice obratio gledalištu na hrvatskom jeziku.

  

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje u kategoriji Drame ove godine pripale su dramskoj umjetnici Zdenki Heršak, koja je kao iznimna glumačka osobnost dugi niz godina svojim ulogama obilježila repertoar Dramskog kazališta "Gavella", no jednako tako i televizijsku i filmsku scenu. Žiri za operu ove je godine dodijelio nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje pijanistu, dirigentu i glazbenom pedagogu, maestru Vladimiru Kranjčeviću.

Posebana nagrada - Dušku Ljuštini.

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Črna mati zemla Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Marin Držić - Viktorija od neprijatelja Hrvoja Ivankovića i Ivice Boban u režiji Ivice Boban i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara

Zbunjoza Mariusa von Mayerburga u režiji Ivana Plazibata i koprodukciji Playdrame i Gradskog kazališta mladih Split.

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

Ivica Boban za režiju predstave “Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” Hrvoja Ivankovića i Ivice Boban u produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

Aida Bukvić za režiju predstave “Pluća” Duncana Macmillana u koprodukciji Teatra Exit iz Zagreba i Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog kazališta Sisak;

Dora Ruždjak Podolski za režiju predstave “Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

Glavna  muška uloga                     

Borko Perić za ulogu Frane u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

Adrian Pezdirc za ulogu Matije u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Branimir Vidić za ulogu Skupa u predstavi “Skup” Marina Držića u režiji Ivice Kunčevića i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika.

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA

Glavna  ženska uloga           

Jasna Ančić za ulogu Žene u predstavi “Ostavljam te” prema motivima Edwarda Albeeja “Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Zadar;

Jadranka Đokić za ulogu u predstavi “Pluća” Duncana Macmillana u režiji Aide Bukvić i koprodukciji Teatra Exit iz Zagreba i Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog kazališta Sisak;

Mirta Zečević za ulogu Josipe Jurić u predstavi “Kakva majka, takva kći” Frane Marije Vranković u režiji Jasmina Novljakovića i produkciji Kazališta Smješko iz Zagreba.

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Hrvoje Ivanković za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te Ivica Boban za dramaturšku obradu teksta “Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” premijerno izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama;

Ana Tonković Dolenčić za dramski tekst  “Sherlock Holmes” prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea premijerno izveden u Zagrebačkom kazalištu mladih;

Tomislav Zajec za autora dramatizacije i dramaturga predstave “Črna mati zemla” Kristiana Novaka / Tomislava Zajeca praizvedene u Zagrebačkom kazalištu mladih.

Sporedna muška uloga        

Vinko Kraljević za ulogu u predstavi  “Kako život” Nine Mitrović u režij Ivana Lea Leme i produkciji Kazališta Moruzgva iz Zagreba;

Damir Poljičak za ulogu Ante u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

Siniša Popović za ulogu Nikole u predstavi “Ljudi od voska”  Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji  Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Sporedna ženska uloga                    

Petra – Bernarda Blašković za ulogu Libere u predstavi “ Barufe” Carla Goldonija – Predraga Lucića u režiji Vite Taufera i koprodukciji Gledališča Koper, Slovenskog stalnog gledališča, Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula i Slovenskog narodnog gledališča Nova Gorica;

Mia Krajcar za ulogu Ivane u predstavi “Tri treća tromjesečja” Nine Horvat u režiji Frane Marije Vranković i produkciji Gradskog kazališta “Joza Ivakić” Vinkovci i za ulogu Pepeljuge u predstavi “I živjele su sretno…?” Nine Horvat u režiji Frane Marije Vranković i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Gradskog kazališta - Scena “Gorica”;

Urša Raukar za ulogu Bake u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina - DRAMA

Muška  uloga                                                                  

Bojan Brajčić za ulogu Raya u predstavi “Ljepotica iz Leenanea” Martina McDonagha u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

Robert Budak za ulogu u predstavi “Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba;

Matija Šakoronja za ulogu Bernarda Batule u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

Ženska  uloga                                                                

Nika Ivančić za ulogu Keke u predstavi “ Barufe” Carla Goldonija – Predraga Lucića u režiji Vite Taufera i koprodukciji Gledališča Koper, Slovenskog stalnog gledališča, Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula i Slovenskog narodnog gledališča Nova Gorica;

Nataša Kopeč za ulogu u predstavi “Magic evening” Anice Tomić i Jelene Kovačić u režiji Anice Tomić i produkciji Studentskog centra – Kulture promjene – Teatra &TD iz Zagreba;

Ana Marija Veselčić za ulogu u predstavi “Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i koprodukciji Playdrame i Gradskog kazališta mladih Split.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga                       

Matija Meić za ulogu Figara u operi “Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Valentina Mekovec za ulogu Vespette u operi “Pimpinone” Georga Phillipa Telemanna u režiji Frane Marije Vranković, u klavirskoj pratnji Ivana Pernickog i produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba i Udruge “Sve ostalo je glazba” iz Dubrovnika;

Aleksandra Todorović za ulogu Amelije u operi “Amelija ide na ples” pod dirigentskim vodstvom  Ante Sladoljeva, u režiji Frane Marije Vranković i produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba i Scene Gorica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

Ženska ili muška uloga:

Marta Kanazir za ulogu Titanije u baletu „San Ivanjske noći“ na glazbu raznih autora  u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;

Matea Milas za ulogu Effy u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

Lucija Radić za ulogu Mađarske princeze u baletu „Labuđe jezero“ na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji i režiji Vladimira Malakhova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

Don Carlo Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija, u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Orlando Georga Friedricha Händela pod dirigentskim vodstvom Davida Batesa, u režiji Jánosa Szikore i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

Otello Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

Krešimir Dolenčić za režiju opere “Seviljski brijač” Gioachina Rossinija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 63. Splitsko ljeto;

Filip Pavišić za dirigiranje opere “Tosca” Giacoma Puccinija u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

Ozren Prohić za režiju opere “Turandot” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Lorisa Voltolinija i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 62. Splitsko ljeto.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Muška  uloga                                                                           

Domagoj Dorotić za ulogu Porina u operi “Porin” Vatroslava Lisinskog pod dirigentskim vodstvom Mladena Tutavca, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

Ljubomir Puškarić za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi “Don Carlo” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija, u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Giorgio Surian za ulogu Iaga u operi “Otello” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.

Ženska uloga                                                                            

Diana Haller za ulogu Rosine u operi “Seviljski brijač” Gioachina Rossinija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 63. Splitsko ljeto;

Lana Kos za ulogu Elvire u operi “Ernani” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

Ivana Lazar za ulogu Angelice u operi  “Orlando” Georga Friedricha Händela pod dirigentskim vodstvom Davida Batesa, u režiji Jánosa Szikore i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Za najbolju predstavu u cjelini - BALET

Derviš i smrt na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu; 

Gospoda Glembajevi prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Labuđe jezero na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji i režiji Vladimira Malakhova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

Maša Kolar za koreografiju i režiju baleta „Bolero“ na glazbu Maurice Ravela i elektroakustičku obradu glazbe Višeslava Laboša u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Leo Mujić za koreografiju i režiju baleta „Gospoda Glembajevi“ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Staša Zurovac za koreografiju i režiju baleta „Labuđe jezero“ na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Muška  uloga             

Nikša de Marchi za ulogu vještice Madge u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

Tomislav Petranović za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu „Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

Artjom Žusov za ulogu Jamesa u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana SeverinaLøvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

Ženska uloga          

Milka Hribar Bartolović za ulogu Irene Danielli u baletu „Gospoda Glembajevi“ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Ksenija Krutova Duran za nastup u baletu „Dogma“ na glazbu Arvo Pärta i Joby Talbota u koreografiji Balázsa Baranyia i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;

Iva Vitić Gameiro za ulogu Julije u baletu „Romeo i Julija“ na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Za najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade - DRAMA                                                                    

Od atoma do stanice Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split;

Sherlock Holmes Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Tko nema u vugla, googla Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog kazališta Sisak.

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade         

Muška  uloga                                                                       

Ugo Korani za ulogu Antuna u predstavi “Kako je tata osvojio mamu” Mire Gavrana u režiji Slađane Kilibarde i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

Filip Nola za ulogu Doktora Watsona u predstavi “Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Siniša Novković za ulogu u predstavi “Od atoma do stanice” Siniše Novkovića režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

Ženska  uloga                                                                         

Anja Đurinović za ulogu u predstavi “Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba;

Karmen Sunčana Lovrić za ulogu u predstavi “Gospođica Neću” Sunčane Škrinjarić u režiji Lea Vukelića i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Gradskog kazališta – Scena “Gorica”;

Dora Polić Vitez za ulogu Gospođe Hudson u predstavi “Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi Arterarij za autorski projekt “Pogledaj me”.  Ova produkcija primarnim scenskim jezikom istažuje ne samo kazališne već i granice društvene odgovornosti. Umjetnička strast, istinitost te katarzična emocija čine ovu predstavu pravim draguljem naše kazališne scene.  

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERA ILI BALET          

KOSTIMOGRAFIJA

Doris Kristić u operi “Sicilijanske večernje” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Manuela Paladin Šabanović u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Marita Ćopo u drami “Tesla Anonimus” Filipa Šovagovića u režiji Filipa Šovagovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

SCENOGRAFIJA

Dinka Jeričević u operi “Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

Stefano Katunar u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu;

Tanja Lacko u drami “Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovjetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih i u drami “Zora riđokosa” Kurta Helda u režiji Renea Medvešeka i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

 

Najbolja  redateljska ostvarenja   u  TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Zvonimir Jurić za režiju TV serije  „Patrola na cesti“ (1. epizoda) .

Goran Kulenović za režiju TV serije „Crno – bijeli svijet“ (2. sezona - 1. epizoda);

Dalibor Matanić za režiju TV serije „Novine i posljednji dani“ (1. epizoda)

Za najbolja  glumačka ostvarenja  u radio drami (dodjeljuje se  bijenalno svake  neparne  godine)              

Ozren Grabarić za ulogu u radio  drami „Mrtve duše, 3. dio“ Nikolaja Vasiljeviča Gogolja;

Iva Mihalić za ulogu u radio  drami „U ogledalu“ Ivane Gudelj;

Alma Prica za ulogu u radio drami „Svijet je okrugao“ Gertrude Stein.

 

Ovogodišnja dodjela bila je 25. je po redu, a HRT ju je prenosi uživo od 20.05. na svom drugom televizijskom programu.

Redateljica scenske provedbe svečane dodjele nagrada hrvatskoga glumišta bila je Ivica Boban, a scenarij scenske provedbe uz nju su potpisali Lea Anastazija Fleger i Paolo Tišljarić. Prijenos uživo iz Hrvatskoga narodnog kazališta gledatelji su pratili u televizijskoj režiji Ivana Miladinova. Scenografkinja je bila Dinka Jeričević, kostimografkinja Doris Kristić, a za oblikovanje svjetla i grafičku obradu zaduženi su bili Deni Šesnić i Tomislav Krajcar.

Sviđa vam se ovaj tekst?
Pomognite nam da ih objavimo još i ostanemo neovisni o oglašivačima i politici:
pretplatite se na Teatar.hr ili platite članak SMS porukom.