Naslovnica > VIJESTI > INFO > Nagrade hrvatskog glumišta 2009

Nagrade hrvatskog glumišta 2009

Nagrade hrvatskog glumišta podijeljene su na ceremoniji u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Evo tko su dobitnici...
Share on facebook
Share on twitter

A dobitnici su:

Sporedna ženska uloga

Nominirani:

1. Ana Begić za uloge Charlotte i Plivačice u predstavi „Don Juan“  J. B. P. Molièrea u režiji Paola Magellija i izvedbi Kazališta Ulysses iz Zagreba i za uloge Sare Malpede i Alice Faye u predstavi “I konje ubijaju, zar ne ?” Horacea McCoyja u režiji Ivice Boban i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Nataša Dorčić za ulogu u predstavi “Zagrebački pentagram” Damira Karakaša, Nine Mitrović, Igora Rajkija, Filipa Šovagovića i Ivana Vidića u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

3. Ksenija Marinković za uloge Gusmanice i Udovice u predstavi „Don Juan“  J. B. P. Molièrea u režiji Paola Magellija i izvedbi Kazališta Ulysses iz Zagreba i za uloge Bake i  Andreje u predstavi “Zagrebački pentagram” Damira Karakaša, Nine Mitrović, Igora Rajkija, Filipa Šovagovića i Ivana Vidića u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih.

SCENOGRAFIJA

Nominirani:

1. Dalibor Laginja u drami „Quasta  sera  si  recita  a  soggetto /  Večeras
improviziramo
“ Luigija Pirandella  u režiji Paola Magellija i izvedbi Talijanske
drame Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Ozren Prohić i Marta Crnobrnja u operi “Orfej” Claudija Monteverdija u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Hervéa Niqueta i izvedbi Hrvatskog narodnog  kazališta u Zagrebu;

3. Miljenko Sekulić – Sarma u predstavi „Petar Pan zgubidan“ Jamesa Matthewa Barriea / Predraga Raosa u režiji Zlatka Svibena i izvedbi Gradskog kazališta lutaka Rijeka.

Za najbolje koreografsko ostvarenje – BALET

Nominirani:
1.    Ansambl Baleta Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu za izvođenje koreografije  „4 Razloga / Razloga 4“;
2.    Nada Matošević za dirigentsko ostvarenje u baletu „Romeo i Julija“, u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;
3.   Staša Zurovac za redateljsko ostvarenje u baletu „Proces“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina – DRAMA

Ženska  uloga

Nominirane:

1. Csilla Baráth – Bastaić za ulogu Josie u predstavi “Željezo” Rone Munro u režiji Maje Šimić i izvedbi Hrvatske kazališne kuće Zadar;

2. Ivana Soldo za ulogu Clov u predstavi „Završnica“ Samuela Becketta u režiji Zlatka Svibena i izvedbi ansambla Osječkog ljeta kulture 2009. i Gradskog
kazališta Sisak;

3. Nera Stipičević za ulogu Lily Bacon u predstavi “I konje ubijaju, zar ne ?” Horacea McCoyja u režiji Ivice Boban i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

Ženska uloga

Nominirane:

1.   Pavla Mikolavčič za ulogu Pepeljuge u baletu „Pepeljuga“ i za ulogu Lize u baletu „Vragolasta djevojka“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2.    Sanja Neveščanin za ulogu Gamzatti u baletu „Bajadera“ i za ulogu Titanie u baletu „San ljetne noći“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

3.    Albina Rahmatullina za ulogu Gamzatti u baletu „Bajadera“ i za ulogu Titanie u baletu „San ljetne noći“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

KOSTIMOGRAFIJA

Nominirani:

1. Doris Kristić u drami “I konje ubijaju, zar ne ?” Horacea McCoyja u režiji Ivice Boban i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Leo Kulaš u drami “Zagrebački pentagram” Damira Karakaša, Nine Mitrović, Igora Rajkija, Filipa Šovagovića i Ivana Vidića u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

3. Ana Savić Gecan u operi “Faust” Charlesa Gounoda u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

Najbolja  redateljska ostvarenja   u  TV drami

Nominirani:

1. Istvan Filakovity za režiju TV serije „Stipe u gostima“ (prva sezona) – 4. epizoda „Dalmatinska večera“;

2. Dražen Žarković za režiju TV serije „Odmori se, zaslužio si“  (treća sezona) – 7. epizoda „Bečka secesija“;

3. Davor Žmegač za režiju TV serije „Tužni bogataš“ – 2. epizoda.

Za najbolja  glumačka ostvarenja  u radio drami

Nominirani:

1. Saša Anočić za ulogu Simona u emisiji Radio-atelje – Laura Foot Newton „Beba Tshepang“ u režiji Vedrane Vrhovnik;

2. Marija Kohn za ulogu Kuni  u emisiji Furd – Jakša Zlodre „Gospođa Kuni i gospodin Bućko“ u režiji Jakše Zlodre;

3. Darko Milas za ulogu Šime u emisiji Radio-igra – Fabijan Šovagović „Sokol ga nije volio“ u režiji Stephanie Jamnicky.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga

Nominirani:

1. Domagoj Dorotić za ulogu Maxa u operi “Crux dissimulata” Srećka Bradića u režiji Krešimira Dolenčića u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb i 25. Muzičkog biennala Zagreb i za ulogu Fentona u operi “Falstaff” Giuseppea Verdija u režiji Arnauda Bernarda i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb;

2.  Marija Kuhar – Šoša za ulogu Nannette u operi “Falstaff” Giuseppea Verdija u režiji Arnauda Bernarda i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb;

3.  Marko Mimica za ulogu Blaža u operi “Crux dissimulata” Srećka Bradića u režiji Krešimira Dolenčića u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb i
25. Muzičkog biennala Zagreb.

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mladež

Ženska  uloga

Nominirane:

1. Judita Franković za ulogu Pascale u predstavi “Superspasiteljice” Pascalea Platela u režiji Ivice Šimića i izvedbi Kazališta Mala scena iz Zagreba;

2. Marija Kolb za ulogu Pipi u predstavi “Pippi Dugačarapa” Astrid Lindgren /Andreja Rozmana Roze u režiji Zlatka Svibena i izvedbi Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku;

3. Jasmina Žiljak za ulogu Jele u predstavi “Ovdje piše naslov drame o Anti” Ivora Martinića u režiji Ivice Šimića i izvedbi Gradskog kazališta mladih Split.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

Muška  uloga

Nominirani:

1.    Andrei Koteles za ulogu Jozefa K. u baletu „Proces“ u izvedbi Hrvatskog
narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;

2.    Azamat Nabiullin za ulogu Colasa u baletu „Vragolasta djevojka“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Aydar Valeev za uloge u baletima  „San ljetne noći“, „Pulcinella“, „Carmina burana“, “Bajadera“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Ženska uloga

Nominirane:

1.    Valentina Fijačko za ulogu Margarete u operi “Faust” Charlesa Gounoda u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

2.    Margareta Klobučar za ulogu Violette Valery u operi “La Traviata” Giuseppea Verdija u režiji Janusza Kice i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3. Martina Zadro za ulogu Roze u operi  “Crux dissimulata” Srećka Bradića u režiji Krešimira Dolenčića u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb i 25. Muzičkog biennala Zagreb.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina – DRAMA

Muška  uloga

Nominirani:

1. Amar Bukvić za ulogu Dine u predstavi „Djeca sa CNN-a“ Amira Bukvića u režiji Aide Bukvić i izvedbi Glumačke družine Histrion iz Zagreba;

2. Antonio Franić za ulogu Joce Škokića u ulozi Hamleta u predstavi “Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja” Ive Brešana u režiji Vanče Kljakovića i izvedbi Gradskog kazališta mladih Split;

3. Marko Petrić za ulogu Djeteta u predstavi “Moje dijete” Mikea Bartletta u režiji Nenni Delmestre i izvedbi 55. Splitskog ljeta.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

Ženska ili muška uloga:

Nominirani:

1.    Remus Dimache za ulogu Solora u baletu „Bajadera“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;
2.    Ksenija Krutova za nastup u predstavi  „4 Razloga / Razloga 4“ u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
3.    Petra Vargović za ulogu Pepeljuge u baletu „Pepeljuga“  Hrvatskog narodnog kazalšta u Zagrebu.

Za  najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mladež – DRAMA

Muška  uloga

Nominirani:

1. Saša Anočić za ulogu Vojnika u predstavi „Ne, prijatelj“ Nina d’Introna – Giacoma Ravicchia u režiji Renea Medvešeka i izvedbi Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;

2. Frano Mašković za ulogu Kralja u predstavi „Gulliverova putovanja“  Jonathana Swifta u režiji Olivera Frljića i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

3. Damir Poljičak za ulogu Mungosa Nevade u predstavi „Strah u ulici Lipa“ Milivoja Matošeca u režiji Olivera Frljića i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Muška  uloga

Nominirani:

1.    Vitomir Marof za ulogu Giorgija Germonta u operi “La Traviata” Giuseppea Verdija u režiji Janusza Kice i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Tomislav Mužek za ulogu Fausta u operi “Faust” Charlesa Gounoda u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

3.    Krešimir Špicer za ulogu Orfeja u operi “Orfej” Claudija Monteverdija u režiji Ozrena Prohića i izvedbi Hrvatskog narodnog  kazališta u Zagrebu.

Sporedna muška uloga

Nominirani:

1. Damir Lončar za ulogu Feldkurata Otta Katza u predstavi „Dobri vojak Švejk“ Jaroslava Hašeka / Damira Lončara u režiji Damira Lončara i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

2. Borko Perić za ulogu Pierrota u predstavi „Don Juan“  J. B. P. Molièrea u režiji Paola Magellija i izvedbi Kazališta Ulysses iz Zagreba i za ulogu Apolona Viktoroviča Murzeveckog u predstavi „Vuci i ovce“Aleksandra Nikolajeviča Ostrovskog u režiji Paola Magellija i izvedbi Satričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

3. Ivica Vidović za ulogu Oca u predstavi “Slučajevi običnog ludila” Petra Zelenke u režiji Dore Ruždjak – Podolski i izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

Za najbolje dirigentsko ostvarenje – OPERA

Nominirani:

1.    Nikša Bareza za dirigenta:
opere “Macbeth” Giuseppea Verdija u režiji Ozrena Prohića,
opere “La Traviata” Giuseppea Verdija u režiji Janusza Kice,
opere “Sunčanica” Borisa Papandopula u režiji Ozrena Prohića i izvedbi
Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;
opere “Mirjana” Josipa Mandića u režiji Petra Selema i izvedbi Hrvatskog
narodnog kazališta Zagreb.

2.    Zoran Juranić za dirigenta opere  “Crux dissimulata” Srećka Bradića u režiji Krešimira Dolenčića u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb i 25. Muzičkog biennala Zagreb;

3.    Ivan Repušić za dirigenta opere “Faust” Charlesa Gounoda u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

Za najbolja umjetnička  ostvarenja – DRAMA

Glavna  muška uloga

Nominirani:

1. Vid Balog za ulogu Josefa Švejka u predstavi „Dobri vojak Švejk“ Jaroslava Hašeka / Damira Lončara u režiji Damira Lončara i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

2. Dražen Čuček za ulogu Damira u predstavi “Judith French” Vlatke Vorkapić u koprodukciji Ars Septime i TNT-a iz Zagreba;

3. Igor Golub za ulogu Woyzecka u predstavi „Woyzeck“ Georga Büchnera u režiji Same M. Streleca i izvedbi Kazališta Virovitica.

Glavna  ženska uloga

Nominirane:

1. Valentina Banci za ulogu Mommine u predstavi „Quasta  sera  si  recita  a soggetto /  Večeras improviziramo“ Luigija Pirandella  u režiji Paola Magellija i izvedbi Talijanske drame Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Linda Begonja za ulogu Glafire Aleksejevne u predstavi „Vuci i ovce“Aleksandra Nikolajeviča Ostrovskog u režiji Paola Magellija i izvedbi Satričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

3. Judita Franković za ulogu Tonke u predstavi “Judith French” Vlatke Vorkapić u koprodukciji Ars Septime i TNT-a iz Zagreba.

Za najbolje redateljsko  ostvarenje – DRAMA

Nominirani:

1. Paolo Magelli za režiju predstave “Zagrebački pentagram” Damira Karakaša, Nine Mitrović, Igora Rajkija, Filipa Šovagovića i Ivana Vidića u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

2. Zlatko Sviben za režiju predstave „Završnica“ Samuela Becketta u izvedbi
ansambla Osječkog ljeta kulture 2009. i Gradskog kazališta Sisak;

3. Vlatka Vorkapić za režiju predstave “Judith French” Vlatke Vorkapić u
koprodukciji Ars Septime i TNT-a iz Zagreba.

Za  najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mladež – DRAMA

Nominirani:

1. „Crvenkapica“ Braće Grimm u režiji Zorana Mužića i izvedbi Lutkarske scene
„Ivana Brlić – Mažuranić“iz Zagreba;

2. „Ne, prijatelj“ Nina d’Introna – Giacoma Ravicchia u režiji Renea Medvešeka
i izvedbi Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;

3. „Petar Pan zgubidan“ Jamesa Matthewa Barriea / Predraga Raosa u režiji Zlatka Svibena i izvedbi Gradskog kazališta lutaka Rijeka.

Za najbolju predstavu u cjelini – BALET

Nominirani:

1. „Carmina Burana“ Carla Orffa u koreografiji Yurija Vamosa u izvedbi
55. Splitskog ljeta;

2. „Pepeljuga“ S. S. Prokofjeva u  koreografiji  Dereka Deanea u izvedbi
Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. „Romeo i Julija“ S. S. Prokofjeva u koreografiji Staše Zurovca u izvedbi
Baleta Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

Nominirani:

1.    “Faust” Charlesa Gounoda u režiji Krešimira Dolenčića, pod dirigentskim vodstvom Ivana Repušića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

2.    “La Traviata” Giuseppea Verdija u režiji Janusza Kice, pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3.    “Orfej” Claudija Monteverdija u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Hervéa Niqueta i izvedbi Hrvatskog narodnog  kazališta u Zagrebu.

Za najbolju predstavu u cjelini – DRAMA

Nominirani:

1. „Dobri vojak Švejk“ Jaroslava Hašeka / Damira Lončara u režiji Damira
Lončara i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

2. “Zagrebački pentagram” Damira Karakaša, Nine Mitrović, Igora Rajkija, Filipa Šovagovića i Ivana Vidića u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

3. „Završnica“ Samuela Becketta u režiji Zlatka Svibena i izvedbi ansambla
Osječkog ljeta kulture 2009. i Gradskog kazališta Sisak.

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI