Naslovnica > BESPLATNI SADRŽAJ > Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2020.

Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2020.

Zbog pandemije, dodjela se ove godine održala u studiju Hrvatske radiotelevizije, a njezin program osmislio je Tarik Filipović.
Share on facebook
Share on twitter

 Za najbolja  glumačka ostvarenja  u TV  drami

Dragan Despot za ulogu u dramskoj seriji  „Novine“ u režiji Dalibora Matanića (3. sezona / 10. epizoda);

Filip Križan za ulogu u dramskoj seriji  „Nestali“u režiji Kristijana Milića    (1. epizoda);

Franjo Kuhar za ulogu u dramskoj seriji  „Crno-bijeli svijet“ u režiji Gorana Kulenovića (3. sezona / 12. epizoda).

 

Za   najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade

“Flekavac” Nine Mitroviću režiji Renate Carole Gatice i produkciji Gradskog kazališta lutaka Rijeka;

“Lažeš Melita”Ivana Kušana u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split;

“Postolar i vrag”Augusta Šenoe / Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

 

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade        

Muška  uloga                                                                       

Matija Grabić za ulogu Postolarau predstavi “Postolar i vrag”Augusta Šenoe / Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split;

Maro Martinović za ulogu Joze Brajiceu predstavi “Mi i oni” autorski projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, glumačkog ansambla ZKM-a i polaznika Učilišta ZKM-a u režiji Darija Harjačeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Radovan Ruždjak za ulogu Vješticeu predstavi “Ivica i Marica”Braće Grimm / Nikoline Rafaj u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.


Ženska  uloga
      

Mia Melcher za ulogu Maje Despotu predstavi “Mi i oni” autorski projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, glumačkog ansambla ZKM-a i polaznika Učilišta ZKM-a u režiji Darija Harjačeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Amanda Prenkaj za ulogu u predstavi “Ako kažeš, gotov si” Dine Vukelić u režiji Krešimira Dolenčića  i  produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

Ana Marija Veselčić za ulogu Meliteu predstavi “Lažeš Melita” Ivana Kušana u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split.

 

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERETA / MJUZIKL


“Grofica Marica“ opereta Emmericha Kálmána urežiji Ozrena Prohića  i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

“Jesus Christ Superstar”mjuzikl Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

“Sunset Boulevard”mjuzikl Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERETA / MJUZIKL

 

Muška  uloga                                                                          

Ervin Baučić za ulogu Judeu mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

Damir Kedžo za ulogu Joea Gillisau mjuziklu “Sunset Boulevard” Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

Đani Stipaničev za uloguIsusa u mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

 

Ženska uloga

Ksenija Prohaska za ulogu Perine Šetkou mjuziklu „Bambina“ Ane Tonković Dolenčić i Nene Belana u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji  Hrvatskog narodnog kazališta Split;

Renata Sabljak za ulogu Marije Magdaleneu mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

Leonora Surian Popov za ulogu Norme Desmondu mjuziklu “SunsetBoulevard” Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Za najbolje redateljsko ostvarenje – OPERETA / MJUZIKL


Nina Kleflin za režiju mjuzikla „Sugar“ Petera Stonea i Boba Merrilla u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

Damir Lončar za režiju mjuzikla “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

Ozren Prohić za režiju operete “Grofica Marica“Emmericha Kálmána u produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

 

Najbolja  redateljska ostvarenja   u radio drami

Stephanie Jamnicky za režiju radio drame „Mala Moskva“  Tomislava Zajeca

Ranka Mesarić za režiju radio drame „Pogled tamnog čovjeka“Ignacija del Morala;

Hana Veček za režiju  radio drame „Ne zaboravi pokriti stopala“ Espi Tomičić.


Za najbolja umjetnička ostvarenja – PLES

Muška  uloga             

                                                               

Marin Lemić za ostvarenje u predstavi „Transformeri“u koreografiji Ide jolić i Marina Lemića u produkciji Umjetničke organizacije ON/A iz Zagreba;

Šimun Stankov za ostvarenje u predstavi „Kolo“autorski projekt Saše Božića i Petre Hrašćanec u produkciji DeFacto iz Zagreba.

 

Ženska uloga 

Ana Mrak za ostvarenje u predstavi „Podivljalo“Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba;

Ana Vnučec za ostvarenje u predstavi „Conversation pieces“u koreografiji Magdalene Reiter u izvedbi i produkciji Studija za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Zavodom Mirabelka, Zagrebačkim plesnim centrom i Tjednom suvremenog plesa;

Mia Zalukar za ostvarenje u predstavi„Kill B.“Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra u koprodukciji s Dominom i suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom.

 

Za najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

Mateja Bilosnić za koreografiju u plesnoj predstavi „Gozd-danse macabre“u produkciji Zadarskog plesnog ansambla

Ida Jolić i Marin Lemić za koreografiju  u plesnoj predstavi „Transformeri“u produkciji Umjetničke organizacije ON/A iz Zagreba;

Ana Kreitmeyer i Sonja Pregrad za koreografiju u plesnoj predstavi „Podivljalo“  u produkciji Četveroruka iz Zagreb

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERETA / MJUZIKL

 

Ženska ili muška uloga


Dora Bogdanović za ulogu Marijane Bonačiću mjuziklu „Bambina“ Ane Tonković Dolenčić i Nene Belana u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split;

Filip Hozjak za ulogu Grofa Tassilau opereti “Grofica Marica“ Emmericha Kálmána u režiji Ozrena Prohića i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

Fabijan Pavao Medvešek za ulogu Chea u mjuziklu „Evita“ Andrewa Lloyda Webbera i Tima Ricea u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERETA / MJUZIKL I PLES 


SCENOGRAFIJA
              

Marko Gutić Mižimakov u plesu„Podivljalo“ Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba;

Ivo Knezović u mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba;

NUMEN  (Sven Jonke) udrami “Alkestida”Lade Kaštelan prema Euripidu u režiji Livije Pandur i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika.

 

KOSTIMOGRAFIJA

 

Zdravka Ivandija Kirigin u plesu„Kill B.“ Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra u koprodukciji s Dominom i suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom;

Doris Kristić u drami “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Mirjana Zagorecu mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina

Muška  uloga

Domagoj Ivanković za ulogu u predstavi “GospOUdinNOUbadi”Saše Anočića u  režiji Saše Anočića i produkciji Teatra Exit iz Zagreba u suradnji s Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku;

Ognjen Milovanović za ulogu u predstavi “Mačak u vreći”Georgesa Feydeaua u režiji Damira Lončara  i produkciji Glumačke družine Histrion iz Zagreba;

Matija Šakoronja za ulogu Dudekau predstavi“Gruntovčani” Mladena Kerstnera/ Borisa Svrtana u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

 

Ženska  uloga                                                                

Anica Kontić za ulogu Grube u predstavi “Grižula” Marina Držića u režiji Saše Božića i produkciji Festivalskog dramskog ansambla 71. Dubrovačkih ljetnih igara u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti u Zagrebu;

Antonia Mrkonjić za ulogu Anje u predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

Katarina Romac za ulogu Kate Bitangeu predstavi “Lepurica (prema Pigmalionu)” Georgea Bernarda Shawa / Ane Prolić u režiji Marija Kovača i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split.

 

Za najbolju predstavu u cjelini - PLES


„Gore“Zagrebački plesni ansambl prema koreografskoj ideji Ferenca Fahera u produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;

„Kill B.“autorski projekt Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra iz Zagreba u koprodukciji s Dominom iz Zagreba i u suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom;

„Podivljalo“autorski projekt Ane Kretimeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba.

 

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA

Glavna  muška uloga                     

 

Rene Bitorajac za ulogu Luke Hanžekau predstavi “Potpuni stranci” Renea Bitorajca prema filmu Paola Genovesea „Perfetti sconosciuti“ u režiji Renea Bitorajca i produkciji Kazališta Luda kuća iz Zagreba;

Luka Dragić za ulogu Kneza Lava Nikolajeviča Miškinau predstavi “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Pjer Meničanin za ulogu Janka u predstavi “Dobro je dok umiremo po redu” Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Glavna  ženska uloga           


Jadranka Đokić za ulogu Nastasje Filipovne Baraškove u predstavi “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Sandra Lončarić za ulogu Ranjevske, Ljubov Andrejevne u predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

Doris Šarić - Kukuljica za ulogu Elze u predstavi  “Dobro je dok umiremo po redu” Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

 

Sporedna muška uloga        


Dušan Bućanza ulogu Gavrila Ardalionoviča Ivolgina, Ganjeu predstavi “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

Miroslav Čabraja za ulogu Gajeva, Leonid Andrejevičau predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

Filip Detelić za ulogu Matule u predstavi “Gruntovčani” Mladena Kerstnera/ Borisa Svrtana u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

 

Sporedna ženska uloga                    

 

Nataša Dangubić za ulogu Nikolineu predstavi “Dobro je dok umiremo po redu” Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Anja Đurinović Rakočević za ulogu Varje u predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

Ksenija Pajić za ulogu Mame u predstavi “Hotel Zagorje”Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

 

Jelena Kovačić i Anica Tomić za dramatizaciju romana Ivane Bodrožić “Hotel Zagorje” za predstavu izvedenu u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

Ivor Martinić za dramski tekst  “Dobro je dok umiremo po redu” izveden u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

Siniša Novković za adaptaciju teksta  Augusta Šenoe “Postolar i vrag” za predstavu izvedenu u Gradskom kazalištu mladih Split.

 

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

Branko Brezovec za režiju predstave “Glembajevi”Miroslava Krleže u produkciji Kazališta Eurokaz iz Zagreba u suradnji s Kulturno informativnim centrom/KIC/ iz Zagreba;

Dražen Ferenčina za režiju predstave “Višnjik”Antona Pavloviča Čehova u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

Anica Tomić za režiju predstave “Hotel Zagorje”Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

 

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

“Alkestida”Lade Kaštelan prema Euripidu u režiji Livije Pandur i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;

“Hotel Zagorje” Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

“Višnjik”Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.

 

NAGRADA ZA IZNIMAN DOPRINOS KAZALIŠNOJ UMJETNOSTI

 

Žiri za dramu dodjeljuje Nagradu za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti glumačkom ansamblu predstave „Dijete našeg vremena“ Ivane Vuković u režiji Helene Petković i produkciji Kazališta Playdrama Split za izuzetno duhovitu, šarmantnu kolektivnu igru kojom na neposredan način zajedno sa svojim autoricama progovaraju o identitetu jednog grada i njegovih mladih sugrađana.

 

POSEBNO PRIZNANJE

 

Hrvatsko društvo dramskih umjetnika dodjeljuje posebno Priznanje gospođi MARIJI FILIPOVIĆ, tajnici HDDU-a, za izniman doprinos hrvatskom glumištu i dramskim umjetnicima tijekom 20 godina posvećenosti, predanog rada i jedinstvenog producentskog umijeća u realizacijama Nagrada hrvatskog glumišta.

 

IVICA BOBAN – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Žiri za dramu dodijelili su ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje redateljici gospođi Ivici Boban.

GIORGIO SURIAN – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – OPERA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Žiri za operu, operetu i mjuzikl dodijelili su ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje opernom pjevaču gospodinu Giorgiu Surianu.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI