Naslovnica > BESPLATNI SADRŽAJ > Nominacije za Nagrade hrvatskog glumišta 2020.

Nominacije za Nagrade hrvatskog glumišta 2020.

Hrvatsko društvo dramskih umjetnika objavilo je danas nominacije za Nagrade hrvatskog glumišta.
Share on facebook
Share on twitter

NOMINACIJE  PREDSTAVA I  IZUZETNIH UMJETNIČKIH OSTVARENJA  ZA NAGRADU HRVATSKOG GLUMIŠTA  2020. g.

NAGRADE SE DODJELJUJU U SLJEDEĆIM KATEGORIJAMA:

 

Za najbolja ostvarenja iz područja DRAMSKE, RADIO I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI

 

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Nominirane:

  1. “Alkestida”Lade Kaštelan prema Euripidu u režiji Livije Pandur i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;
  2. “Hotel Zagorje” Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
  3. “Višnjik”Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.

 

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

Nominirani:

  1. Branko Brezovec za režiju predstave “Glembajevi”Miroslava Krleže u produkciji Kazališta Eurokaz iz Zagreba u suradnji s Kulturno informativnim centrom/KIC/ iz Zagreba;
  2. Dražen Ferenčinaza režiju predstave “Višnjik”Antona Pavloviča Čehova u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;
  3. Anica Tomić za režiju predstave “Hotel Zagorje”Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA


Glavna  ženska uloga
           

 Nominirane: 

  1. Jadranka Đokić za ulogu Nastasje Filipovne Baraškoveu predstavi “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  2. Sandra Lončarić za ulogu Ranjevske, Ljubov Andrejevneu predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;
  1. Doris Šarić - Kukuljica za ulogu Elze u predstavi  “Dobro je dok umiremo po redu” Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Glavna  muška uloga                     

 

Nominirani:
 

  1. Rene Bitorajac za ulogu Luke Hanžekau predstavi “Potpuni stranci” Renea Bitorajca prema filmu Paola Genovesea „Perfetti sconosciuti“ u režiji Renea Bitorajca i produkciji Kazališta Luda kuća iz Zagreba;
              
  2. Luka Dragić za ulogu Kneza Lava Nikolajeviča Miškinau predstavi “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Pjer Meničaninza ulogu Janka u predstavi “Dobro je dok umiremo po redu” Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Sporedna ženska uloga                    

 

Nominirane:
 

  1. Nataša Dangubić za ulogu Nikolineu predstavi “Dobro je dok umiremo po redu” Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;
  2. Anja Đurinović Rakočevićza ulogu Varje u predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;
  1. Ksenija Pajić za ulogu Mameu predstavi “Hotel Zagorje”Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

 

 Sporedna muška uloga        

           

 Nominirani:

 

  1. Dušan Bućanza ulogu Gavrila Ardalionoviča Ivolgina, Ganjeu predstavi “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  2. Miroslav Čabraja za ulogu Gajeva, Leonid Andrejevičau predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;
  3. Filip Detelić za ulogu Matule u predstavi “Gruntovčani” Mladena Kerstnera/ Borisa Svrtana u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina

 

 Ženska  uloga                                                                

 

Nominirane:

 

  1. Anica Kontić za ulogu Grube u predstavi “Grižula” Marina Držića u režiji Saše Božića i produkciji Festivalskog dramskog ansambla 71. Dubrovačkih ljetnih igara u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti u Zagrebu;
  2. Antonia Mrkonjić za ulogu Anje u predstavi „Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;
  3. Katarina Romac za ulogu Kate Bitangeu predstavi “Lepurica (prema Pigmalionu)” Georgea Bernarda Shawa / Ane Prolić u režiji Marija Kovača i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split.

 

Muška  uloga

 

Nominirani:

  1.  Domagoj Ivanković za ulogu u predstavi “GospOUdinNOUbadi”Saše Anočića u  režiji Saše Anočića i produkciji Teatra Exit iz Zagreba u suradnji s Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku;
  2. Ognjen Milovanovićza ulogu u predstavi “Mačak u vreći”Georgesa Feydeaua u režiji Damira Lončara  i produkciji Glumačke družine Histrion iz Zagreba;
  3. Matija Šakoronja za ulogu Dudekau predstavi“Gruntovčani” Mladena Kerstnera/ Borisa Svrtana u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

 

Za   najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade

 

Nominirane:

 

  1. “Flekavac” Nine Mitroviću režiji Renate Carole Gatice i produkciji Gradskog kazališta lutaka Rijeka;
  2. “Lažeš Melita”Ivana Kušana u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split;
  3. “Postolar i vrag”Augusta Šenoe / Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

 

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade           

 

Ženska  uloga       

                                                                   

Nominirane:

 

  1. Mia Melcher za ulogu Maje Despotu predstavi “Mi i oni” autorski projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, glumačkog ansambla ZKM-a i polaznika Učilišta ZKM-a u režiji Darija Harjačeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;
  2. Amanda Prenkaj za ulogu u predstavi “Ako kažeš, gotov si” Dine Vukelić u režiji Krešimira Dolenčića  i  produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;
  3. Ana Marija Veselčić za ulogu Meliteu predstavi “Lažeš Melita” Ivana Kušana u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split.

Muška  uloga                                                                       

 

Nominirani:

 

  1. Matija Grabić za ulogu Postolarau predstavi “Postolar i vrag”Augusta Šenoe / Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split;
  2. Maro Martinović za ulogu Joze Brajiceu predstavi “Mi i oni” autorski projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, glumačkog ansambla ZKM-a i polaznika Učilišta ZKM-a u režiji Darija Harjačeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;
  3. Radovan Ruždjak za ulogu Vješticeu predstavi “Ivica i Marica”Braće Grimm / Nikoline Rafaj u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

 

Nominirani:

 

  1. Jelena Kovačić i Anica Tomić za dramatizaciju romana Ivane Bodrožić “Hotel Zagorje” za predstavu izvedenu u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
  2. Ivor Martinić za dramski tekst  “Dobro je dok umiremo po redu” izveden u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;
  3. Siniša Novković za adaptaciju teksta  Augusta Šenoe “Postolar i vrag” za predstavu izvedenu u Gradskom kazalištu mladih Split.

 

Najbolja  redateljska ostvarenja   u radio drami

  

Nominirani:

  1.  Stephanie Jamnicky za režiju radio drame „Mala Moskva“  Tomislava Zajeca;
  2. Ranka Mesarić za režiju radio drame „Pogled tamnog čovjeka“Ignacija del Morala;
  3. Hana Večekza režiju  radio drame „Ne zaboravi pokriti stopala“ Espi Tomičić.

 

 Za najbolja  glumačka ostvarenja  u TV  drami

Nominirani:

 

  1. Dragan Despotza ulogu u dramskoj seriji  „Novine“ u režiji Dalibora Matanića (3. sezona / 10. epizoda);
  2. Filip Križan za ulogu u dramskoj seriji  „Nestali“u režiji Kristijana Milića    (1. epizoda);

  3. Franjo Kuharza ulogu u dramskoj seriji  „Crno-bijeli svijet“ u režiji Gorana Kulenovića (3. sezona / 12. epizoda).

 

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERETA / MJUZIKL I PLES 


SCENOGRAFIJA
              

 Nominirani: 

  1. Marko Gutić Mižimakov u plesu„Podivljalo“ Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba;
  1. Ivo Knezović u mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba;
  1. NUMEN  (Sven Jonke) udrami “Alkestida”Lade Kaštelan prema Euripidu u režiji Livije Pandur i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika.

 

KOSTIMOGRAFIJA

 

 Nominirani:

 

  1. Zdravka Ivandija Kirigin u plesu„Kill B.“ Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra u koprodukciji s Dominom i suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom;
  1. Doris Kristiću drami “Idiot” Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  1. Mirjana Zagorecu mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba.

 

NAGRADA ZA IZNIMAN DOPRINOS KAZALIŠNOJ UMJETNOSTI

 

Žiri za dramu dodjeljuje Nagradu za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti glumačkom ansamblu predstave „Dijete našeg vremena“ Ivane Vuković u režiji Helene Petković i produkciji Kazališta Playdrama Split za izuzetno duhovitu, šarmantnu kolektivnu igru kojom na neposredan način zajedno sa svojim autoricama progovaraju o identitetu jednog grada i njegovih mladih sugrađana.

 

POSEBNO PRIZNANJE

 

Hrvatsko društvo dramskih umjetnika dodjeljuje posebno Priznanje gospođi MARIJI FILIPOVIĆ, tajnici HDDU-a, za izniman doprinos hrvatskom glumištu i dramskim umjetnicima tijekom 20 godina posvećenosti, predanog rada i jedinstvenog producentskog umijeća u realizacijama Nagrada hrvatskog glumišta.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja  - OPERETA / MJUZIKL

 

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERETA / MJUZIKL

 

Nominirani:

 

  1. Grofica Marica“ opereta Emmericha Kálmána urežiji Ozrena Prohića  i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  2. Jesus Christ Superstarmjuzikl Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  3. “Sunset Boulevard”mjuzikl Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

                                                   

Za najbolje redateljsko ostvarenje – OPERETA / MJUZIKL

 

 Nominirani:

 

  1. Nina Kleflin za režiju mjuzikla „Sugar“ Petera Stonea i Boba Merrilla u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;
  2. Damir Lončar za režiju mjuzikla “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  3. Ozren Prohić za režiju operete “Grofica Marica“Emmericha Kálmána u produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

 

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERETA / MJUZIKL

 

 Ženska uloga

 

 Nominirane:

 

  1. Ksenija Prohaska za ulogu Perine Šetkou mjuziklu „Bambina“ Ane Tonković Dolenčić i Nene Belana u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji  Hrvatskog narodnog kazališta Split;
  2. Renata Sabljak za ulogu Marije Magdaleneu mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  3. Leonora Surian Popov za ulogu Norme Desmondu mjuziklu “SunsetBoulevard” Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Muška  uloga                                                                          

 

Nominirani:

 

  1. Ervin Baučić za ulogu Judeu mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  2. Damir Kedžo za ulogu Joea Gillisau mjuziklu “Sunset Boulevard” Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;
  3. Đani Stipaničev za uloguIsusa u mjuziklu “Jesus Christ Superstar” Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji  Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERETA / MJUZIKL

 

Ženska ili muška uloga

 

Nominirani:

 

  1. Dora Bogdanović za ulogu Marijane Bonačiću mjuziklu „Bambina“ Ane Tonković Dolenčić i Nene Belana u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split;
  2. Filip Hozjak za ulogu Grofa Tassilau opereti “Grofica Marica“ Emmericha Kálmána u režiji Ozrena Prohića i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  3. Fabijan Pavao Medvešek za ulogu Chea u mjuziklu „Evita“ Andrewa Lloyda Webbera i Tima Ricea u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja  - PLESNA UMJETNOST

 

Za najbolju predstavu u cjelini - PLES

 

 Nominirane:

 

  1. Gore“Zagrebački plesni ansambl prema koreografskoj ideji Ferenca Fahera u produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih;
  1. Kill B.“autorski projekt Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra iz Zagreba u koprodukciji s Dominom iz Zagreba i u suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom;
  1. Podivljalo“autorski projekt Ane Kretimeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba.

 

Za najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

 

 Nominirani:

 

  1. Mateja Bilosnić za koreografiju u plesnoj predstavi „Gozd-danse macabre“u produkciji Zadarskog plesnog ansambla;
  1. Ida Jolić i Marin Lemić za koreografiju  u plesnoj predstavi „Transformeri“u produkciji Umjetničke organizacije ON/A iz Zagreba;
  1. Ana Kreitmeyer i Sonja Pregrad za koreografiju u plesnoj predstavi „Podivljalo“  u produkciji Četveroruka iz Zagreb.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – PLES

 

Ženska uloga          

                                                                   

Nominirane:

 

  1. Ana Mrak za ostvarenje u predstavi „Podivljalo“Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba;
  2. Ana Vnučec za ostvarenje u predstavi „Conversation pieces“u koreografiji Magdalene Reiter u izvedbi i produkciji Studija za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Zavodom Mirabelka, Zagrebačkim plesnim centrom i Tjednom suvremenog plesa;
  3. Mia Zalukar za ostvarenje u predstavi„Kill B.“Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra u koprodukciji s Dominom i suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom.

 

Muška  uloga             

                                                               

Nominirani:

 

  1. Marin Lemić za ostvarenje u predstavi „Transformeri“u koreografiji Ide jolić i Marina Lemića u produkciji Umjetničke organizacije ON/A iz Zagreba;
  1. Šimun Stankov za ostvarenje u predstavi „Kolo“autorski projekt Saše Božića i Petre Hrašćanec u produkciji DeFacto iz Zagreba.

 

******

 

IVICA BOBAN – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Žiri za dramu dodijelili su ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje redateljici gospođi Ivici Boban.

Izuzetno svestrana i jedna od naših najuspješnijih i najnagrađivanijih kazališnih umjetnica Ivica Boban, redateljica, koreografkinja,  autorica dramskih tekstova i kazališnih projekata, dramaturginja, scenaristica, plesačica i glumica -  ostvarila je tijekom više od pedeset godina svog rada iznimno bogatu i respektabilnu umjetničku i akademsku karijeru. Posebno je zaslužna za razvitak kazališne pedagogije i umjetnosti u Hrvatskoj, a i u svijetu je priznata i cijenjena kao iznimno inventivna i inovativna umjetnica i vrsna pedagoginja. Njen rad i pedagoško-umjetničke rezultate hvalili su najvrsniji svjetski umjetnici i pedagozi s kojima je i surađivala ( Eugene Ionesco, Jerzy Menzel, Tom Stoppard, Dario Fo, Eugenio Barba, Jerzy Grotowsky, Jacques Leqoc,Arianne Mnouchkina...). Kao gost profesor predavala je na New York University - Tisch School of Arts (1997) i na Ryerson Theatre School u Torontu (2012),  gdje je ostvarila i vrlo zapažene predstave.

Smatra se danas vodećim autoritetom u polju glumačke pedagogije. Začetnica je svih razvojnih procesa nastave i primjene scenskog pokreta u Kazališnim akademijama i kazalištima u Hrvatskoj. Već 1965. uvodi na Akademiju kolegij scenskog pokreta i plesa, a 2004. osniva i Katedru za scenski pokret. 2005. pokreće inicijativu za osnivanje Plesnog odsjeka na ADU, na koji su nedavno upisani prvi studenti. Posebne zasluge ima za ostvarene znanstveno-umjetničke rezultate na području tjelesne ekspresije glumca i istraživanja tijela u funkciji glumačke izvedbe.

Ispitne produkcije-predstave proizašle iz njenog studijskog i istraživačkog rada sa studentima na ADU postale su uspješnice, pa čak i kultne predstave na repertoarima hrvatskih kazališta i višestruko su nagrađivane na našim i međunarodnim festivalima.

Impozantan je broj ostvarenih predstava Ivice Boban, a mnoge od njih se pamte kao kulturni događaji i kultne predstave hrvatskog glumišta s iznimnim uspjehom kod publike i stručne kritike (Hekuba, Pozdravi, Hamletmachine, Kako sada stvari stoje, Alma Mahler, Četvrta sestra, Kako misliš mene nema). Zadužila je naše kazalište za uspješna prva uprizorenja domaćih dramskih pisaca (Begović, Fabrio, Šnajder, Kušan, Vidić..) i za reteatralizaciju zaboravljenih djela naše dramske baštine (Crkvena prikazanja, Vetranović, Držić). Prva je u nas istraživala žensku problematiku na sceni (u Antigoni, Medeji, Hekubi, Nori, Nevjesti od vjetra, Susjedi, Almi Mahler i Zagorki).  Hrvatsko glumište je zadužila dubokim poniranjem u ratnu problematiku s potresnim umjetničko-scenskim iskazima o ratnim stradanjima (Hamletmachine, Hekuba, Smrt Vronskog, Kako stvari sada stoje, Susjeda).U teatrologiju i glumište uvodi nova saznanja o Site and time specific predstavama (Medeja na rezalištu brodova u Kaštelima, Hekuba pod Minčetom, Muka na Prokurativama, Četvrta sestra u razrušenom Belvederu). U nizu svojih predstava i uličnih kazališnih događanja revitalizira pučko kazalište, a u režijama i tekstovima izvedbi velikih svečanosti na otvorenom prostoru uspostavlja nove kriterije za Teatar svečanosti (Svečanosti Otvaranja ljetnih igara 1986.,1988. i 2000., Svečano otvaranje Univerzijade '87.) Na temelju svoje procesne pedagogije prva u naše glumište uvodi pojam kolektivne kreacije, kao i izlaganje procesa i improvizacija u tekstu izvedbe.

Za svoj rad nagrađena je najznačajnijim i najvišim domaćim i međunarodnim  odličjima i priznanjima. Dobitnica je Odlikovanja Predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana Red danice hrvatske s likom Marka Marulića za doprinos hrvatskoj kulturi i humanitarni rad, najviše republičke nagrade Vladimir Nazor, nagrade Vjesnika i HDDU-a Dubravko Dujšin, nagrade HNK Tito Strozzi, kao i Grand prix-Zlatnog lava  Filmskog festivala u Veneziji, da navedemo samo najznačajnije.

Ivica Boban svojim radom i rezultatima otvorila je nova saznanja i poglede na umjetnost kazališta, umjetnost glume i kazališnu pedagogiju. Unaprijedila je rad na svim područjima svoje struke, odgojila generacije izuzetnih kazališnih umjetnika i afirmirala naše Sveučilište i našu kazališnu umjetnost u svijetu.

Time je zadužila Akademiju dramske umjetnosti, akademsku zajednicu, naše glumište i kulturu u cjelini. te joj se zbog njezinog djelovanja i doprinosa hrvatskoj kulturi u cjelini dodjeljuje

Nagrada Hrvatskog glumišta za svekoliko umjetničko djelovanje na području drame.

 

***

 

GIORGIO SURIAN – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – OPERA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Žiri za operu, operetu i mjuzikl dodijelili su ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje opernom pjevaču gospodinu Giorgiu Surianu.

Umjetnik impozantne međunarodne karijere rodom je iz Rijeke u kojoj dobiva osnovno glazbeno obrazovanje, potom završava studij solo pjevanja na Akademiji u Ljubljani, te na Konzervatoriju u Trstu i Padovi. Usavršavao se u prestižnoj školi milanske operne kuće La Scala.

Već kao 20-ogodišnjak debitirao je u HNK Rijeci kao Sulejman u Zrinjskom, a potom nastavio velikim koracima graditi karijeru na najvećim svjetskim opernim pozornicama poput milanske La Scala, Metropolitan u New Yorku, Staatsoper u Beču, Arena u Veroni, Opera House u Londonu, Teatro Real u Madridu, Festival u Salzburgu, El Liceo u Barceloni, Bolshoy Teatar u Moskvi....

Na hrvatskim opernim scenama bilježi nastupe osim u riječkom HNK-u, u HNK Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, na Varaždinskim baroknim večerima.

Tijekom iznimno bogate karijere, a zahvaljujući svom blistavom rasponu glasa, ostvario je Giorgio Surian preko 160 različitih uloga u operi, oratorijima i misama.

Kao basso profondo istaknuo se u ulozi Fiesca (Simon Bocanegra), Senece (Krunidba Popeje), Polifema u oratoriju (Acis, Galatea i Polifemo).

Kao basso cantabile pjevao je u operama Ernani, Attila, Nabucco, Don Carlo, Lombardijci, Luisa Miller, Sicilijanske večeri, Moć sudbine, Anna Bolena, La Favorita, Lucrezia Borgia, Puritani, Norma, Lucia di Lammermoor..............

Kao bas-bariton ostvario je cijeli niz važnih uloga u operama Faustovo prokletstvo, Hoffmannove priče, Robert Đavao, a kao bariton zablistao je u operama Falstaff, Tosca, Carmen, Ukleti Holandez, Francesca da Rimini.

Zahvaljujući nenadmašnom glumačkom talentu, Surian se posebno istaknuo u nizu komičnih opera: Seviljski brijač, Ljubavni napitak, Don Pasquale.

Pjevao je pod vodstvom najvećih svjetskih dirigenata poput Claudia Abbada, Carlosa Cleibera, Ricarda Muttia, Seiji Ozave, Lovre von Matačića, Zubina Mehte, Lorina Maazela i drugih.

Surađivao je s vrhunskim svjetskim redateljima: Franco Zeffirelli, Ugo de Ana, Luca Ronconi, Werner Herzog, Andrei Konchalovsky, William Friedkin ..............

Vrijedno je spomenuti i da je bio partner velikim svjetskim pjevačkim zvjezdama poput Joan Sutherland, Mirelle Freni, Andrea Bocellija, Placida Dominga i drugih.

Svoje znanje i pjevačko umijeće već godinama s velikim uspjehom prenosi mladim pjevačima na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Dobitnik je brojnih hrvatskih i inozemnih nagrada: Milka Trnina, Orlando, Milan Pihler, Vladimir Ruždjak,  Premio lirico internazionale „Mario Tiberini“, odličje Zvijezde Danice s likom Marka Marulića za svekoliki doprinos hrvatskom glazbenom stvaralaštvu.

 

 

Žiri za  DRAMU :   

 

Aida Bukvić  - predsjednica

Članovi – Dražen Ilinčić, Ivan Magud, Damir Poljičak, Ivica Pucar

 

 

Žiri za OPERU, OPERETU I  MJUZIKL:

 

Višnja Mažuran - predsjednica

Članovi – Branko Mihanović, Zrinko Sočo

 

 

Žiri za PLES:

 

Petra Valentić – predsjednica

Članovi – Zvonimir Kvesić, Larisa Lipovac

 

Rad svih žirija koordinirala je tajnica Hrvatskog društva dramskih umjetnika  Marija Filipović.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI