Naslovnica > BESPLATNI SADRŽAJ > Nagrade hrvatskog glumišta 2019.

Nagrade hrvatskog glumišta 2019.

...a dobitnici su...
Share on facebook
Share on twitter

Voditelji ceremonije, koja je u znaku 100. obljetnice osnivanja HDDU i izostanka brojnih nagrađenih, bili su Bojana Gregorić Vejzović i Slavko Sobin.

A dobitnici su:

NIKŠA BAREZA – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - OPERA

Žiri za operu dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje dirigentu, gospodinu Nikši Barezi.

KRUNOSLAV ŠARIĆ – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Žiri za dramu dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje dramskom umjetniku - glumcu gospodinu Krunoslavu Šariću.

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se ansamblu i autorskom timu predstave Flex, u produkciji Kunst teatra iz Zagreba, u režiji Ivana Penovića za sve njezine segmente, za inovativni pristup, novi smjer kazališta i specifično shvaćanje svijeta i trenutka u kojem živimo.

Posebno priznanje Hrvatskog društva profesionalnih baletnih umjetnika -  SONJA KASTL

Posebno priznanje Hrvatskog društva dramskih umjetnika – ZLATKO VITEZ

 

Za najbolja  glumačka ostvarenja  u radio  drami (dodjeljuje se  bijenalno svake  neparne  godine)

 

1. Marija Kolb za ulogu u radio  drami „Tuga“ Les Hommes Aproximatifs u režiji Stephanie Jamnicky;

2. Mia Krajcar za ulogu u radio  drami „Vitez na pola“ Ivora Martinića u režiji Mislava Brečića;

3. Bojan Navojec za ulogu u radio  drami „Baba ili idi(j)ot“ Zorana Pongrašića u režiji Petra Vujačića.

 

Najbolja  redateljska ostvarenja  u  TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

 

1. Dalibor Matanić za režiju TV serije  „Novine“;

2. Lukas Nola za režiju TV serije „Čuvar dvorca“;

3. Goran Rukavina za režiju TV serije „Počivali u miru“.

 


Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

Ženska ili muška uloga:

1. Marta Kanazir za ulogu Prudenze u baletu „Pulcinella“ na glazbu Igora Stravinskog i G. B. Pergolesija  u koreografiji Giovannija di Palme i za ulogu Lady Mcduff u predstavi „Macbeth“ prema W. Shakespeareu na glazbu Višeslava Laboša i Tene Novak-Vincek u koreografiji Maše Kolar i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Bojana Lipovšćak za ulogu Čardaš djevojke u baletu „Coppelia“ na glazbu Lea Délibesa u koreografiji Aivarsa Leimanisa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

3. Ozana Mirković za ulogu Margot, sobarice markize de Merteuil u baletu „Opasne veze“ na Josepha Haydna i za ulogu Marije u baletu „Annonciation“ na glazbu Stéphane Roy i Antonija Vivaldija u koreografiji Angelina Preljocaja i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga

1. Antonija Dunjko za ulogu Pamine u operi “Čarobna frula” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Iva Krušić za ulogu Cherubina u operi “Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Stefana Rabaglie u režiji Eve Buchmann i koprodukciji Opere HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, Piccolo Festival del Friuli Venezia Giulia i Punto Arte – Amsterdam, i za ulogu Albine u operi “Žena s jezera” Gioachina Rossinija pod dirigentskim vodstvom Georgea Petroua, u režiji Maxa Emanuela Cenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Ivan Šimatović za ulogu Zrinjskog u operi “Nikola Šubić Zrinjski” Ivana pl. Zajca pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina - DRAMA
Ženska  uloga

1. Dajana Čuljak za ulogu Laure u predstavi “Tulum u samostanu” Michaela Wynnea u režiji Aide Bukvić i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

2. Ivana Gulin za ulogu u predstavi “Mladež bez Boga” autora i redatelja Boruta Šeparovića po motivima istoimenog romana Ödöna von Horvátha, inspiriran djelom Franca Bifa Berardija “Heroji” u koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih, Montažstroja i Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu i za ulogu Melite u predstavi “Leda” Miroslava Krleže u režiji Borisa Svrtana i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

3. Matea Marušić za ulogu Laure Wingfield u predstavi “Staklena menažerija” Tennesseea Williamsa u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Gradskog kazališta „Joza Ivakić“ Vinkovci.

 

Muška  uloga

1. Ugo Korani za ulogu u predstavi “Mladež bez Boga” autora i redatelja Boruta Šeparovića po motivima istoimenog romana Ödöna von Horvátha, inspiriran djelom Franca Bifa Berardija “Heroji” u koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih, Montažstroja i Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu;

2. Ivan Pašalić za ulogu u predstavi “Mladež bez Boga” autora i redatelja Boruta Šeparovića po motivima istoimenog romana Ödöna von Horvátha, inspiriran djelom Franca Bifa Berardija “Heroji” u koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih, Montažstroja i Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu;

3. Mateo Videk za ulogu Ivana u predstavi “Huddersfield” Uglješe Šajtinca u režiji Renea Medvešeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju

SCENOGRAFIJA

1.  Saša Došen u drami “Doljnjodravska 11” Drage Hedla u režiji Zlatka Svibena u produkciji Osječkog ljeta kulture 2019. i izvedbi ansambla Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. Zdravka Ivandija u drami “Geranium” Ive Vojnovića u režiji Marine Pejnović i produkciji 70. Dubrovačkih ljetnih igara i u predstavi za djecu i mlade “Bajka o ribaru i ribici” Aleksandra Sergejevića Puškina / Ane Prolić u režiji Ane Prolić i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac;

3. Tanja Lacko u predstavi za djecu i mlade “Timm Thaler ili prodani smijeh” Jamesa Krüssa – Jelene Kovačić u režiji Renea Medvešeka i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba i u drami “Huddersfield” Uglješe Šajtinca u režiji Renea Medvešeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

KOSTIMOGRAFIJA

Nominirani:

1. Doris Kristić u predstavi za djecu i mlade “Timm Thaler ili prodani smijeh” Jamesa Krüssa – Jelene Kovačić u režiji Renea Medvešeka i  produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;

2. Dženisa Pecotić u predstavi za djecu i mlade “Tonček i Točkica”  Ericha Kästnera u režiji Anje Maksić Japundžić i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

3. Mladen Radovniković u operi “Atlantida: Legenda o Dan'zoru” Mirka Krstičevića pod dirigentskim vodstvom Alana Bjelinskog, u režiji Gorana Golovka i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska  uloga

1. Domagoj Janković za ulogu Gospođice Krunice u predstavi “Tonček i Točkica” Ericha Kästnera u režiji Anje Maksić Japundžić i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

2. Vini Jurčić i Irena Tereza Prpić za ulogu blizanki u predstavi “Blizanke” Nikoline Rafaj prema Erichu Kästneru u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;

3. Amanda Prenkaj za ulogu Točkice u predstavi “Tonček i Točkica” Ericha Kästnera u režiji Anje Maksić Japundžić i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba.

Muška  uloga

1. Ivica Lučić za ulogu Djeda u predstavi “Nezaboravak” Petera Kusa / Urše Adamič u režiji Petera Kusa i produkciji Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku;

2. Siniša Novković za ulogu Goba / Grba u predstavi “Ivica i Marica” prema motivima braće Grimm u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih iz Splita;

3. Matija Šakoronja za ulogu Zrksa u predstavi “Huligan” Paška Vukasovića, Marine Pejnović i Matije Šakoronje u režiji Paška Vukasovića i produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba.

 

Za   najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade - DRAMA

1. “Bajka o ribaru i ribici” Aleksandra Sergejevića Puškina / Ane Prolić u režiji Ane Prolić i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac;

2. “Blizanke” Nikoline Rafaj prema Erichu Kästneru u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;

3. “Tonček i Točkica”  Ericha Kästnera u režiji Anje Maksić Japundžić i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Ženska uloga

1. Iryna Chaban Bilandžić za ulogu Medore u baletu “Gusar” na glazbu Adolph Adama u koreografiji Aivarsa Leimanisa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

2. Ksenija Krutova za ulogu Lady Macbeth u predstavi „Macbeth“ prema W. Shakespeareu na glazbu Višeslava Laboša i Tene Novak-Vincek u koreografiji Maše Kolar i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3. Iva Vitić Gameiro za ulogu Gospođe de Tourvel u baletu „Opasne veze“ na glazbu Josepha Haydna u koreografiji Giorgia Madije i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Muška  uloga

1. Tomislav Petranović za ulogu Vikonta De Valmonta u baletu „Opasne veze“ na glazbu Josepha Haydna u koreografiji Giorgia Madije i ulogu Rudolfa Habsburškog u baletu „Elizabeta Bavarska – Sissi“ na glazbu Bedricha Smetane u koreografiji Patricea Barta i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Svebor Zgurić  za nastupe u predstavi „Allegro“ na glazbu Ludwiga van Beethovena u koreografiji Maše Kolar, predstavi „Pulcinella“ na glazbu Igora Stravinskog i G. B. Pergolesija u koreografiji Giovannija di Palme i predstavi „Macbeth“ prema W. Shakespeareu na glazbu Višeslava Laboša i Tene Novak-Vincek u koreografiji Maše Kolar i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3. Artem Zhusov za ulogu Conrada u baletu „Gusar“ na glazbu Adolphea Adama u koreografiji Aivarsa Leimanisa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

 

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

1. Maša Kolar za koreografiju predstave „Macbeth“ prema W. Shakespeareu na glazbu Višeslava Laboša i Tene Novak-Vincek i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Valentina Turcu za koreografiju predstave „Smrt u Veneciji“ na glazbu Gustava Mahlera i u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Hari Zlodre za dirigentsko ostvarenje u predstavi „Coppelia“ na glazbu Lea Délibesa u koreografiji Aivarsa Leimanisa i predstavi „Gusar“ na glazbu Adolphea Adama u koreografiji Aivarsa Leimanisa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

 

Za najbolju predstavu u cjelini - BALET

1. „Coppelia“ na glazbu Lea Délibesa u koreografiji Aivarsa Leimanisa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

2. „Macbeth“ prema W. Shakespeareu na glazbu Višeslava Laboša i Tene Novak-Vincek u koreografiji Maše Kolar i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3. „Smrt u Veneciji“ na glazbu Gustava Mahlera u koreografiji Valentine Turcu i u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Ženska uloga

1. Valentina Fijačko Kobić za ulogu Pamine u operi “Čarobna frula” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Ivana Lazar za ulogu Kraljice noći u operi “Čarobna frula” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Dubravka Šeparović Mušović za ulogu Klitemnestre u operi “Elektra” Richarda Straussa pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.

Muška  uloga

1. Max Emanuel Cenčić za ulogu Malcolma u operi “Žena s jezera” Gioachina Rossinija pod dirigentskim vodstvom Georgea Petroua, u režiji Maxa Emanuela Cenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Tomislav Mužek za ulogu Georga u operi “Ukleti Holandez” Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Oliviera Pyja i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Giorgio Surian za ulogu Macbetha u operi “Macbeth” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Marca Boemija, u režiji Marina Blaževića, i za ulogu Falstaffa u operi “Falstaff” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.

 

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

1. Marin Blažević za režiju opere “Elektra” Richarda Straussa pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka;

2. Krešimir Dolenčić za režiju opere “Čarobna frula” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Ivo Lipanović za dirigiranje opere “Nabucco” Giuseppea Verdija u režiji Georgija Para i Jelene Bosančić i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto.

 

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

1. “Čarobna frula” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. “Elektra” Richarda Straussa pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka;

3. “Žena s jezera” Gioachina Rossinija pod dirigentskim vodstvom Georgea Petroua, u režiji Maxa Emanuela Cenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

1. Nina Mitrović za dramski tekst “Susret” premijerno izveden u Teatru Exit u Zagrebu;

2. Ana Marija Veselčić za dramski tekst  “Domaši” premijerno izveden u Gradskom kazalištu lutaka Split u koprodukciji s Umjetničkom akademijom u Splitu;

3. Tomislav Zajec za dramski tekst “Mala Moskva” premijerno izveden u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu u koprodukciji s Kazalištem PlayDrama iz Splita.

 

Sporedna ženska uloga

1. Vlasta Ramljak za ulogu Omame u predstavi “Doljnjodravska 11” Drage Hedla u režiji Zlatka Svibena u produkciji Osječkog ljeta kulture 2019. i izvedbi ansambla Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. Mirej Stanić za ulogu u predstavi “Posljedice” autora i redatelja Romana Nikolića u koprodukciji Udruge Arterarij iz Zagreba i Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;

3. Dijana Vidušin za ulogu Vivijane u predstavi “Kiklop” Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

 

Sporedna muška uloga

1. Živko Anočić za ulogu Uga u predstavi “Kiklop” Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

2. Pere Eranović za ulogu Nerona u predstavi “Kaligula / Britanik” Alberta Camusa / Jeana Racinea u režiji Gorana Golovka i produkciji 65. Splitskog ljeta;

3. Romano Nikolić za ulogu Harona u predstavi “Geranium” Ive Vojnovića u režiji Marine Pejnović i produkciji 70. Dubrovačkih ljetnih igara.

 

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA

Glavna  ženska uloga

1. Mila Elegović za ulogu Gradonačelnice u predstavi “Cabaret preko veze” autora i redatelja Ivana Lea Leme u koprodukciji Kazališta Moruzgva iz Zagreba i Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

2. Olga Pakalović za ulogu Olge u predstavi “Konstelacije” Nicka Paynea u režiji Aide Bukvić i koprodukciji Teatra Exit iz Zagreba, Osječkog ljeta kulture 2018. i Gradskih galerija Osijek;

3. Ana Marija Veselčić za uloge u predstavi “Domaši” autorice i redateljice Ane Marije Veselčić u koprodukciji Gradskog kazališta lutaka Split i Umjetničke akademije u Splitu.

Glavna  muška uloga

1. Franjo Dijak za ulogu Melkiora u predstavi “Kiklop” Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

2. Siniša Popović za ulogu Oca u predstavi “Susret” autorice i redateljice Nine Mitrović u produkciji Teatra Exit iz Zagreba;

3. Rade Šerbedžija za ulogu Georgea u predstavi “Tko se boji Virginije Woolf” Edwarda Albeea u režiji Lenke Udovički i koprodukciji Kazališta Ulysses iz Zagreba i Beogradskog dramskog pozorišta.

 

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

1. Saša Anočić za režiju predstave “Kiklop” Ranka Marinkovića u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

2. Nenni Delmestre za režiju predstave “Kušnja” Arthura Millera u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split;

3. Marina Pejnović za režiju predstave “Geranium” Ive Vojnovića u produkciji 70. Dubrovačkih ljetnih igara.

 

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

1. “Emet” Ivane Šojat u režiji Same M. Streleca i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. “Kabanica” Nikolaja Vasiljeviča Gogolja u režiji Vinka Radovčića i koprodukciji Udruge za kulturu i umjetnost DRAMA PLUS i Hrvatskog narodnog kazališta Zadar;

3. “Kiklop” Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI