Kazališno vijeće HNK u Varaždinu više ne postoji, nakon što je jutros ostavku na članstvo u njemu dala Snježana Tramburovski, a potom i predsjednik istog tijela, Marijan Varjačić. Potonje nam je potvrdio on sam, proslijedivši nam tekst ostavke:
Poštovana predsjednice Gradskog vijeća, poštovane vijećnice i vijećnici, poštovani gradonačelniče
Politički pokrovitelji intendantice HNK u Varaždinu Jasne Jakovljević, i to svih političkih boja, dosjetili su se već otrcanog načina; umjesto da se govori o nezakonitostima, pogodovanjima (hrvatska riječ za korupciju), neredu i neradu koji godinama vladaju u Kazalištu, META JE KAZALIŠNO VIJEĆE koje je, zajedno sa gradskim revizorom, započelo otkrivati rabote dotične gospođe. U farsi koja se pred nama odigrava ističe se lik stanovite M., redikulozne pojave u političkom životu Varaždina, koju je izmislio bivši gradonačelnik. U tom "teatru" ne želim više sudjelovati niti kao promatrač. Dajem (neka i na veeselje politikantsko-interesne bulumente čiji je eksponent J. J.) neopozivu ostavku na funkciju predsjednika Kazališnog vijeća HNK u Varaždinu, sa danom 25. listopada 25021.
Marijan Varjačić
No, prije no što je dao ostavku, Varjačić uz jednoglasnu podršku ostalih članova vijeća DORH-u proslijedio porazni nalaz interne gradske revizije provedene nad radom HNK u Varaždinu, a koji je gradonačelnik naručio, ali ga odbija objaviti. To je uostalom i bila eksplicitna preporuka rečene revizije.
Tko i što skriva?
Podsjetimo, Kazališno vijeće imenovala je nakon lokalnih izbora nova gradska vlast, koalicija SDP i nezavisne liste Budimo grad, s obećanjem uvodđenja reda. Vijeće se od samog konstituiranja uputilo se u temeljitu analizu stanja u kojem se nalazi varaždinski teatar, te vrlo brzo izvjestilo osnivača kako u kući vlada "pravni nered", kao i da su se stekli uvjeti za razriješenje dužnosti intendantice. Tvrdnje i nalazi kazališnog vijeća bili su posve u skladu s izvješćem interne gradske revizije iz 2019. godine, a otkrili su i brojne nepravilnosti i nezakonitosti u poslovanju, od fiktivnih stipendija, do spornih višegodišnjih savjetničkih ugovora Ozrena Prohića.
Nakon što je Kazališno vijeće zatražilo od intendantice da raskine ugovor s Prohićem, a od osnivača da temeljem pronađenog poduzme odgovarajuće pravne korake, cijeli se slučaj prometnuo u ozbiljnu političku krizu. Nezavisna lista Budimo grad inzistirala je da se "od Državnog odvjetništva zatraži očitovanje o pravnoj kvalifikaciji nezakonitosti utvrđenih internom revizijom, kao i da vanjska revizija provjeri cjelokupno poslovanje u posljednjih šest godina", dok je pak gradonačelnik Bosilj odlučio u kazalište poslati još jednu internu reviziju, a potom sakriti njezine nalaze od javnosti dok upravni nadzor ne obavi Ministarstvo kulture, a koji navodno upravo traje.
Porazan nalaz već druge gradske revizije
Bosiljevo ponašanje prilično je teško objasniti već i nakon letimičnog nalaza revizije koju je sam naručio, a u kojem među inim stoji:
"Mišljenje revizije je, da opisano postupanje dovodi u pitanje zakonitost cjelokupnog poslovanja i ostvarenja poslovnih ciljeva ustanove... ujedno otvara i niz pitanja o zakonitosti i ispravnosti postupaka kod obavljanja dužnosti odgovorne osobe/intendantice, odnosno otvara pitanje eventualnog prekoračenja njezinih ovlasti, otvara pitanje pogodovanja zbog omogućivanja korištenja određenih privilegija i koristi pojedinim vanjskim suradnicima i nekim zaposlenicima HNK-a, te u konačnici otvara pitanje nastanka možebitne štete za ustanovu budući da je revizija mišljenja, da su se određene isplate/rashodi temeljile/li na nevjerodostojnoj dokumentaciji koja nije u potpunosti i istinito odražavala poslovne događaje na temelju kojih je nastala.
U skladu s navedenim Kazališnom vijeću se predlaže, da zatraži očitovanje od Državnog odvjetništva (DORH) o pravnom statusu, odnosno pravnoj kvalifikaciji utvrđenih nepravilnosti te da se na temelju tako dobivenog mišljenja poduzmu ili ne poduzmu određene pravne radnje i postupci."
Kako je moguće da nakon ovakvog nalaza interne revizije koju je sam naručio, gradonačelnik odbija ne samo nalaz predati DORH-u već ga i skriva od javnosti, Bosilj će očito morati objašnjavati idućih dana, u kojima vam donosimo i detaljnu analizu cijelog izvješća.