Staljinizam i fašizam u Hrvatskim narodnim kazalištima, ljeta Gospodnjeg 2022.

Teško je ovo ljeto. Uz sve pošasti s kojima se ionako borimo, još je i nesnosno vruće pa nije čudno da se ljudima gdjekad omakne i koja teža riječ viška.

No, u Rijeci već tjednima tvrde kako se u tamošnji nacionalni teatar, točnije njegovo Kazališno vijeće uvukao ni manje ni više nego fašizam, dok je u slučaju HNK u Splitu, kaže ministrica kulture, na djelu staljinizam!

Ministrica, inače nesklona tako teškim kvalifikacijama, užasnuta je stanjem i zato - opet nekarakteristično - otvoreno prijeti korištenjem dosad nekonzumiranih zakonskih ovlasti. Razmatra, kaže, po prvi put u svojim mandatima iskoristiti opciju zaustavljanja smjene intendanta u nacionalnim teatrima, premda tu istu ovlast sama sebi dokida novim prijedlogom Zakona o kazalištima.

U Rijeci je brižnoj ministrici barem na pomoći tamošnji SDP i kompletna gradska vlast, čiji pročelnik obilatim žarom vrijeđa članove Kazališnog vijeća, a gradonačelnik istom šalje nezakonite upute za razmišljanje i djelovanje. U Splitu je, međutim, ministrica prepuštena sama sebi. Tamo se ni lokalni HDZ još nije oporavio od izbornog poraza, pa su na teren poslane jake snage jedne medijske kuće. Čak dvoje njihovih kolumnista potrčalo nam je objasniti kako je smjena Srećka Šestana politički montirani proces, te kako bi bilo najbolje da ubuduće ministrica intendante nacionalnih teatara imenuje - dekretom.

Situacija je - dakle - krajnje ozbiljna, a ministrica krajnje nervozna.

Ali ne zbog vrućine.

Četiri teška poraza

U posljednjih godinu dana, pritisak javnosti i kazališnih vijeća rezultirao je pravom malom revolucijom u četiri od pet hrvatskih kazališta s nacionalnim statusom. Nakon otvorene pobune zaposlenika i čak tri kaznene prijave protiv intendantice, od kojih je jednu podnio MUP, ministrica je bila prisiljena odustati od do tada vrlo srčane obrane intendantice zagrebačkog HNK, Dubravke Vrgoč, te joj ne povjeriti treći mandat na čelu kuće.
U Varaždinu su intendanticu s 'prstima u pekmezu' uhvatili gradski revizori, ali je umjesto DORH-u upućena u savjetničku fotelju gradonačelnika zahvaljujući još jednom dirljivom primjeru suradnje HDZ-a i SDP-a.
U Rijeci vrije već mjesecima, no sad je posve izvjesno da će intendant Blažević morati otići, koliko god da ga 'bedem ljubavi' HDZ/SDP zdušno branio.
U Splitu se, pak, na idućoj sjednici Gradskog vijeća očekuje smjena nekadašnjeg HDZ-ova pomoćnika ministra, a danas intendanta Srećka Šestana.
Jedino se u HNK Osijek, u kojem je sama ministrica ne tako davno 'zaradila' kaznenu prijavu, promjena prvog čovjeka kuće dogodila bez medijskih potresa. Doduše, tamo u Kazališnom vijeću kao ugledni kulturni radnik, sjedi Anto Đapić.

U svim slučajevima kao razlozi za smjenu intendanata navode se autoritarnost, pa i mobbing,  stavljanje vlastitih ispred interesa samog kazališta, problematično repertoarno planiranje i u - pravilu - destrukcija radnih i proizvodnih procesa. U Rijeci je, primjera radi, inspekcija zatvorila scenu Drame jer nisu bili ispunjeni ni minimalni tehnički uvjeti za njezin rad!

Bitka za kontrolu nacionalnih teatara

Rečenih pet hrvatskih teatara s nacionalnim statusom u 2021. je godini raspolagalo kumulativnim proračunom od 250,794,254 kn. Usporedbe radi, HAVC-ov ukupni godišnji proračun iznosi tek 113.212.550 kn. A znamo kako je izgledala bitka za kontrolu HAVC-a i čime je rezultirala. No, nije u slučaju haenkaova u pitanju samo novac, već i infrastruktura, ali i gotovo potpuna kontrola nad nekoliko cijelih profesija.

Zato se, za razliku od HAVC-a, bitka za nacionalne teatre vodi drugim sredstvima. Prije svega novim Zakonom o kazalištima, koji će - kaže struka - uništiti balet i orkestre, ali će zato intendante učiniti de facto nesmjenjivima, a Kazališna vijeća kao nadzorna tijela - čisto dekorativnima.

Javno savjetovanje o zakonu nedavno je završeno i sva je prigoda da će usprkos protestima zainteresirane javnosti biti izglasan već ove jeseni. Dogodi li se to, ministrica će ostati bez mogućnosti da se izravno miješa u smjenu intendanata nacionalnih teatara (a čime upravo prijeti u Splitu i Rijeci), ali će oni intendanti koji tad budu na pozicijama - bez većih problema čak i u slučaju pronevjera - na njima moći ostati dok to budu htjeli.

Po trenutno važećem ZOK-u, ministrica može zaustaviti smjenu intendanta u nacionalnim teatrima, kao što može i zaustaviti imenovanje novih kandidata, premda ministarstvo kojem je na čelu u financiranju četiri od pet tih kuća sudjeluje s niti 10%! Usporedbe radi, a cijenjenim kolumnistima na znanje, u Francuskoj ministar kulture imenuje ravnatelje nacionalnih teatara zato što je i njihov najveći financijer. Samo za nacionalni plesni teatar Chaillot tamošnje ministarstvo kulture izdvaja godišnje 13,4 milijuna eura, dok je ukupni proračun kazališta 20. Milijuna. Eura.

Slučaj Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu

U tim i takvim okolnostima posve je jasno zašto se od sva četiri nacionalna teatra ministrica najviše uznemirila oko onog splitskog. Tamo na terenu nema dovoljno jakog saveznika koji bi se pobrinuo da idući intendant bude po njezinu ukusu. Pa se stoga medijski plasiraju laži o tobožnjoj naprasnoj smjeni intendanta u noćnoj 'sačekuši' Kazališnog vijeća.

Istina je, međutim, kao i francuskom slučaju lako provjerljiva.

Naime, Kazališno vijeće HNK Split intendanta Srećka Šestana odlučilo je smijeniti još 23. travnja, o čemu smo detaljno pisali ovdje. Ni kolumnisti ni ministrica nisu se tad prijetili ni pjenili, jer su se valjda nadali drugačijem ishodu lokalnih izbora u Splitu. No, oni su došli i znamo kako prošli.

Prošlog je tjedna Kazališno vijeće HNK Split, a pred iduću sjednicu onog Gradskog, na noćnoj sjednici samo promijenilo ime kandidata kojeg predlaže za vršitelja dužnosti dok se ne izabere novi intendant. Zašto u zadnji čas i na noćnoj sjednici zapravo je za meritum - nevažno. Prijedlog za Šestanovu smjenu upućen je Gradskom vijeću još u travnju. Dapače, trebao je biti raspravljen na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća prije izbora, ali su to vijećnici HDZ-ova partnera Keruma spriječili - rušenjem kvoruma.

Razlozi za Šestanovu smjenu su pak detaljno dokumentirani u javno dostupnim zapisnicima Kazališnog vijeća. Poput činjenice da Šestan nije izvršio značajan dio programa za koji mu je Grad osigurao novac, ali razliku u sredstvima nije vratio osnivaču već prikazao kao svoj veliki uspjeh, odnosno pokriće preuzetih dugova. Šestan je uz to potpisao i sporni aneks ugovora o radu s Kerumovim ravnateljem opere, a koji je parafirao i tadašnji HDZ-ov gradonačelnik, premda i kazališna i gradska pravna služba tvrde da takav aneks nisu sastavile.  O organizacijskom rasulu u splitskom teatru da i ne govorimo.

Ministrica, pak, neprestano tvrdi kako se smjenama intendanata, a ne njihovim problematičnim mandatima, narušava dignitet nacionalnih teatra.
I ponavlja kako se smjenama protivi.
Čak i kad protiv njezinih štićenika kaznene prijave diže MUP.
Kako onda ne bi branila svog stranačkog i kolegu iz ministarstva, Srećka Šestana, pa makar se zbog toga otvoreno sukobila sa splitskim gradskim vlastima.
Tamo HDZ, već smo ustanovili, ionako više nema što izgubiti.

No, ono malo ljudi koje hrvatska kultura još zanima - ima.

Pa bi bilo najbolje da u paketu sa Šestanom i Blaževićem ode i Obuljen Koržinek.

Onda joj se možda prestane priviđati staljinizam, a uoči kad joj negdje nešto bitno nedostaje.

Kao što je slučaj s ovom stranicom ministarstva kojem je na čelu:

 

Komentirajte

POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite
naš
Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE