Pandemija je tu opernu kuću s 3,800 mjesta u gledalištu zatvorila još sredinom ožujka, zbog čega je Met ostao bez više od 150 milijuna dolara prihoda, dok je preko 1000 stalno zaposlenih, uključujući i jedan od najboljih orkestara na svijetu od travnja na neplaćenom prisilnom odmoru. Budući se pak pandemija u SAD ne smiruje i ne onemogućava prethodno planirano otvaranje Meta na Novu godinu, ravnatelj Peter Gelb, pokušava poslovanje kuće prilagoditi novonastalim okolnostima pokušavajući dodatno smanjiti troškove poslovanja.
“Budućnost Meta ovisi o njegovoj umjetničkoj kavliteti, koja mora biti bolja nego ikad ukoliko mislimo vratiti publiku. No, moramo rezati troškove.”, kaže Gelb.
Uprava Meta posljednji je put tražila ustupke sindikata 2014. godine, a rezultat su bili žestoki sukobi zbog kojih je kazalištu prijetilo zatvaranje, no na kraju je dogovor ipak postignut, a plaće su tek minimalno smanjene. Ovaj put pregovori će vjerojatno biti puno teži, a pomoći im neće ni činjenica da je prije nekoliko dana objavljeno kako je kazalište svom bivšem glazbenom ravnatelju, Jamesu Levineu, isplatila 3.5 milijuna dolara u sklopu nagodbe nakon što ga je usljed niza optužbi za seksualno uznemiravanje otpustila 2018. godine.
Korona je u Metu već odnijela dva života, od virusa su preminuli Vincent J. Lionti,violist i Joel Revzen, pomoćni dirigent. Operna diva Anna Netrebko — koja bi u idućoj sezoni trebala nastupati kao zvijezda Puccinijeve Turandot, objavila je ranije ovog mjeseca da je hospitalizirana zbog virusa nakon što je s kolegom nastupala u moskovskom Boljšoju.
“Pokušavamo poslati poruku da je Met spreman suočiti se s novim vremenima i da život mora ići dalje.", pokušao je optimistično zaključiti Gelb.