Pismo prenosimo u cijelosti.
***
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
dr.sc. Nina Obuljen-Koržinek, ministrica
predsjednici i predstavnici kulturnih Vijeća Ministarstva
Runjaninova 2
Zagreb
13. kolovoza 2020.
Poštovani,
na web-stranicama Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske objavljena je informacija o video-sastanku na kojem se s predstavnicima Vijeća razgovaralo o mogućim novostima vezanim uz raspisivanje Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2021. godinu. Prema onome što je objavljeno vezano uz namjere prilagodbe Poziva, imamo potrebu izraziti veliku zabrinutost zbog najave raspisivanja natječaja za kraće vremensko razdoblje (3-6 mjeseci), te ponavljanje natječaja početkom 2021. godine. Navedeno je da će ovako prilagođeni natječaji biti usmjereni ka djelatnostima čije je djelovanje "značajnije otežano ili potpuno onemogućeno (izvedbene umjetnosti, manifestacije)".
Naime, kulturni sektor jedan je od prvih pogođenih krizom i bit će jedan od posljednjih koji će se krenuti oporavljati te naglašavamo kako sve djelatnosti spadaju u kategoriju da im je "značajnije otežano djelovanje". Očekivanja tako destabiliziranog sektora su da se javno financiranje programa, ustanova, institucija i organizacija u kulturi vodi načelom ublažavanja negativna utjecaja koje pandemijska kriza ima na naš rad.
Skraćivanje vremenskog razdoblja koje je pokriveno natječajem Poziva u suprotnosti je s načelom stabilizacije sektora i dobrom praksom kulturnih politika. Krizni menadžment bi morao imati za cilj lakše nadilaženje neizvjesnosti trenutne situacije. Također, skraćivanje vremenskog perioda natječaja neminovno rezultira većim brojem prijavnica koje se moraju pripremati te predstavlja i dodatno administrativno opterećivanje sektora koji je ionako potkapacitiran, neovisno o krizi u kojoj se nalazimo.
No, čak i od tehničkog i administrativnog dodatnog angažmana koji ovaj prijedlog podrazumijeva, mnogo je pogubnija za sektor činjenica da planiranje na razini 3-6 mjeseci jednostavno nije održivo. Zabrinjava nas što bi takav način rada značio za radne procese i kvalitetu bilo koje umjetničke djelatnosti. Ovakvim prijedlogom se ukida mogućnost, makar i privida, dugoročnije stabilnosti te stavlja cijelu kulturnu zajednicu u nepovoljan i nesiguran položaj. Tim više što su mnoge organizacije nezavisne kulture ionako uglavnom prepuštene projektnom tj. programski orijentiranom financiranju, a na naknadnim natječajima programi mogu izgubiti potporu. Sve navedeno otežava organizacijsko planiranje i umjetničko pripremanje programa te predstavlja dodatnu otegotnu okolnost uz već postojeću neizvjesnost.
Ministarstvo kulture i medija ima mogućnosti stvoriti okvir koji će braniti od nepotrebnih dodatnih opterećenja, nestabilnosti i nesigurnosti, ali taj pristup koji olakšava ove dane, tjedne i mjesece pred nama zahtijeva ne samo duboko poznavanje problema u kojima se nalazimo, već i povjerenje u sadašnje i buduće kreatore javnih potreba u kulturi. Sve epidemiološke prognoze predviđaju iznimno tešku jesen i zimu, u kojoj će veća okupljanja u zatvorenim prostorima biti događanja iznimno visokog rizika. U takvim okolnostima bilo bi nužno osmisliti nove modele podrške sektoru, a ne isti uz ogromnu egzistencijalnu neizvjesnost izlagati dodatnim pritiscima. Očekujemo da se promišlja o trogodišnjim, a ne tromjesečnim potporama, da se otvaraju dodatni natječaji za ad hoc i interventno financiranje programa koji reagiraju na situaciju, a ne da se postojeći jednogodišnji pozivi transformiraju u kratkoročne.
Korekcija i dopuna dosadašnjih mjera potpore koje ste predlagali i provodili, a koje su uslijedile ukazivanjem na njihovu nedostatnost, ostavlja nam dovoljno nade da ćete od trenutnog prijedloga odustati i zaista prilagoditi Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2021. godinu okolnostima u kojima se nalazimo.
Srdačan pozdrav,
Zvonimir Dobrović
Domino
Marica Grgurinović
Umjetnička organizacija Besa
Saša Lončarević
K.V.A.R.K.
Antonia Kuzmanić
Pozitivna sila (Room 100)
Sanja Burlović
Autonomni kulturni centar (Attack)
Nikolina Komljenović
ekscena
Boris Bakal
Bacači Sjenki
Franko Bušić
DADAnti - udruga za promicanje eksperimentalne umjetnosti
Kornel Šeper
Udruženje za razvoj kulture "URK"/klub Močvara
Dina Karadžić
Format C
Tonči Kranjčević Batalić
queerANarchive
Sonja Leboš
siva) (zona i UIII
Jasmin Dasović
Udruga za razvoj cirkuskih i izvedbenih umjetnosti Tricycle Trauma
Karolina Hrga
Centar za ženske studije
Tina Vukasović Đaković
Platforma Doma mladih
Sunčica Fradelić
Kino klub Split
Ivana Vukušić
Cirkus Kolektiv
Nikolina Dolfić
plesna udruga Tiramola
Natasha Kadin
Mavena - 36 njezinih čuda
Ante Frankić
KLFM - Radio u zajednici
Ivanka Latinac
kolektiv Snaga Stila
Slave Lukarov
Otompotom
Bruno Isaković
Malo sutra
Melita Spahic Bezjak
Free Dance
Dean Zahtila
L.A.E. XXI
Manuela Kasunić
KA-MATRIX