Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2018.

Strukovne nagrade HDDU dodjeljene su večeras na ceremoniji u HNK Zagreb. Jednu od njih Upravni je odbor odlučio dodijeliti u razdoblju od objave nominacija do večeras, pa je ista bila opće iznenađenje.

  

Ceremoniju dodjele u zagrebačkom HNK vodili su Tara Rosandić i Marko Petrić, a osmislili Paolo Tišljarić i Lea Anastazija Fleger.

A dobitnici su:

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se Zoranu Mihanoviću koji svojim vrsnim, dramaturški promišljenim oblikovanjem svjetla već četrdesetak godina bitno podiže kvalitetu naših kazališnih izvedbi.

BLAŽENKA MILIĆ – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – OPERA

MUSTAFA NADAREVIĆ – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

 

Najbolje redateljsko ostvarenje u radio drami

Stephanie Jamnicky za režiju radio drame „Svijet je okrugao“  Gertrude Stein;
Vedrana Vrhovnik za režiju radio drame „Sarajevski gambit“ Branka Ružića;
Petar Vujačić za režiju  radio drame „Esej o laži“.

 

Najbolje glumačko ostvarenje u TV  drami

Dajana Čuljak za ulogu u dramskoj seriji  „Čuvar dvorca“  u režiji Lukasa Nole (1. epizoda)
Trpimir Jurkić za ulogu  u dramskoj seriji  „Novine“ u režiji Dalibora Matanića (1. epizoda);  
Vinko Kraljević za ulogu u dramskoj seriji  „Čuvar dvorca“  u režiji Lukasa Nole (1. epizoda).

Najbolje umjetničko ostvarenje - PLES

Ženska uloga

Dina Ekštajn za ostvarenje u predstavi „Ansambl“u koreografiji Jasne L. Vinovrški u izvedbi i produkciji Studija za suvremeni ples, Zagreb u koprodukciji sa Platformom HR i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih uz podršku Cie Public in Private;
Silvia Marchig za ostvarenje u predstavi „Kuća na oštrici“autorice Marine Petković Liker u suradnji i izvedbi s Kajom Farszky te koreografiji i izvedbi Silvie Marchig u produkciji Teatra &TD, Zagreb;
Sonja Pregrad za ostvarenje u predstavi  „Tamo vani i ovdje unutra“ u koreografiji i izvedbi Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji sa Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb

Muška  uloga

Darko Japelj za ostvarenje u predstavi „Staging a Play: Tartuffe“u koreografiji Matije Ferlina i produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;
Marin Lemić za ostvarenje u predstavi „Staging a Play: Tartuffe“u koreografiji Matije Ferlina i produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;
Ognjen Vučinić za ostvarenje u predstavi „Bella Ciao“autorice Silvie Marchig iprodukciji i izvedbi Inkluzivnog kolektiva za istraživanje pokreta i Hrvatskog  instituta za pokret i ples, Zagreb.

 

Najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

Matija Ferlin  za koreografiju u plesnoj predstavi „Staging a Play: Tartuffe“u produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;
Ana Kreitmeyer i Sonja Pregrad za koreografiju u plesnoj predstavi „Tamo vani i ovdje unutra“ u izvedbi i produkciji Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji s Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb;
Roberta Milevoj  za koreografiju u plesnoj predstavi „Familija“u produkciji Roberte Milevoj (Nikad kraja) i Multimedijalne kolibe, Zagreb.

 

Najbolja predstava u cjelini - PLES

„Kuća na oštrici“ autorski projekt Marine Petković Liker u suradnji i izvedbi s Kajom Farszky i Silviom Marchig u produkciji Teatra &TD, Zagreb;
„Staging a Play: Tartuffe“u režiji i koreografiji Matije Ferlina te produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;
„Tamo vani i ovdje unutra“koncept Ana Kreitmeyer, u koreografiji i izvedbi Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji s Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb.

 

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska  uloga

Petra Cicvarić za uloge Suzane i Dore u predstavi “U potrazi za slovom „R“” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac;
Sara Lustig za ulogu Kaštanke u predstavi “Kaštanka” Antona Pavloviča Čehova u režiji Vjere Vidov  i  koprodukciji Kazališta Virovitica i Kazališta lutaka Zadar;
Ana Vučak Veljača za ulogu Gavranice u predstavi “Snježna kraljica” Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji  Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

Muška  uloga

Matija Čigir za ulogu Gavranau predstavi “Snježna kraljica” Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji  Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;
Jurica Marčec za ulogu u predstavi “Superjunaci” autorskog projekta Rakhal Herrero u režiji Renate Carola Gatica i produkciji Teata Poco Loco iz Zagreba i Kazališne družine Pinklec iz Čakovca
Siniša Novković za ulogu Vukau predstavi “Crvenkapica” Braće Grimm u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

 

Najbolja lutkarska predstava ili  predstavu za djecu i mlade

“Kaštanka” Antona Pavloviča Čehova u režiji Vjere Vidov  i  koprodukciji Kazališta Virovitica i Kazališta lutaka Zadar;
“Nikomu pravo” Ane Prolić prema motivima narodne pripovijetke „Svijetu se ne može ugoditi“ u režiji Ane Prolić i produkciji Kazališta lutaka Zadar;
“U potrazi za slovom „R“”Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac.

 

Izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERETA / MJUZIKL

Irma Dragičević za ulogu Cathy u mjuziklu „Prošlih pet godina“Jasona Roberta Browna u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu;
Jana Pogrmilović za ulogu Ottilie u opereti „Kod bijelog konja“ Ralpha Benatzkyja u režiji Roberta Boškovića i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku;
Antonija Teskera za ulogu Male Floramye u mjuziklu „Mala Floramye“ Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka  i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

 

Izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina

Ženska  uloga

Matea Marušić za ulogu Puštenice Julkeu predstavi “Vrzino kolo” Joze Ivakića u režiji Vjekoslava Jankovića i produkciji Gradskog kazališta „Joza Ivakić“ Vinkovci i Hrvatskog kazališta u Pečuhu;
Petra Svrtan za ulogu u predstavi “Govori glasnije” autorskog projekta Bobe Jelčića u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;
Monika Vuco za ulogu Mollyu predstavi “Molly Sweeney” Briana Friela u režiji Brune Bebić i koprodukciji Umjetničke akademije u Splitu, Hrvatskoga narodnoga kazališta u Šibeniku, Kulturno-umjetničke udruge Romb iz Splita, Umjetničke organizacije Mitropa iz Zagreba i Županijske udruge slijepih Split.

Muška  uloga

Filip Eldan za uloge Felixa, Srećkai blagajnika u predstavi “U potrazi za slovom „R“” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Kazališta „Zorin dom“ Karlovac;
Marjan Nejašmić Banić za ulogu Korovođe u predstavi “Orestija” Eshila u režiji Dejana Projkovskog  i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto;
Filip Vidović za ulogu Sandija Ignaca, Ciganina, ali najljepšegu predstavi “Ciganin, ali najljepši” Kristiana Novaka u režiji Ivice Buljana  i  produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

 

Nagrada za izniman doprinos promicanju opere, operete i mjuzikla - Božidar Šnajder /ova nagrada nije bila najavljena!!!/

 

Najbolja umjetnička ostvarenja – OPERETA / MJUZIKL

Ženska uloga

Sandra Bagarić za ulogu Brigite u mjuziklu „Byron“ Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkog gradskoga kazališta Komedija iz Zagreba;
Hana Hegedušić za ulogu Cathy u mjuziklu „Prošlih pet godina“Jasona Roberta Browna u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu;
Leonora Surian Popov za ulogu komarca Tzatzire u mjuziklu „Anche le pulchi hanno la tosse (I buhe kašlju)“ u režiji Diane Höbler i izvedbi Talijanske drame Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

Muška  uloga

Ronald Braus za ulogu Grofa Danila u opereti „Vesela udovica“ u režiji Branke Cvitković i Dinka Bogdanića i izvedbi Opere b.b. iz Zagreba;
Bože Jurić Pešić za ulogu Mirka u mjuziklu „Mala Floramye“ Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka  i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu;
Đani Stipanićev za ulogu Lorda Byrona u mjuziklu „Byron“ Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkog gradskoga kazališta Komedija iz Zagreba.

 

Najbolje redateljsko, dirigentsko ili koreografsko ostvarenje – OPERETA / MJUZIKL

Robert Bošković za režiju operete „Kod bijelog konja“ u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku
Nina Kleflin za režiju mjuzikla „Čarobnjak iz Oza“ u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Šibeniku;
Hari Zlodre za dirigiranje operete „Mala Floramye“ u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

 

Najbolja predstava u cjelini – OPERETA / MJUZIKL

Byron“ Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba;
“Kod bijelog konja” Ralpha Benatzkyja u režiji Roberta Boškovića i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku
“Mala Floramye” Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

 

Najbolja kazališna scenografija

Antonija Dorbić u plesnoj predstavi „Nacrti“ u suradnji s Nomad Dance Academy i Lauba - kuća za ljude i umjetnost, Zagreb;
Irena Kraljić u dramskoj predstavi „Snježna kraljica“ Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji Gradskog kazalište Trešnja iz Zagreba te u predstavi „U potrazi za slovom „R““ Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac;
Zvonimir Mihanoviću opereti „Mala Floramye“ Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

 

Najbolja kazališna kostimografija

Matija Ferlin i Desanka Janković  u plesnoj predstavi „Staging a Play: Tartuffe“ u produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;
Mladen Radovniković u dramskoj predstavi „Orestija“Eshila u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto;
Manuela Paladin Šalanović u mjuziklu „Anche le pulchi hanno la tosse (I buhe kašlju)“ u režiji Diane Hobler i izvedbi Talijanske drame Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

 

Sporedna ženska uloga

Ivana Boban za ulogu Tete Mineu predstavi “Tko pjeva zlo ne misli”  Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;
Bojana Gregorić Vejzović za ulogu Kraljice Margarete u predstavi “Kralj Rikard III.” Williama Shakespearea u režiji Aleksandra Popovskog i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
Nataša Kopeč za ulogu Oliveu predstavi “Pod balkonima” Ranka Marinkovića u režiji Darija Harjačeka i izvedbi festivalskog dramskog ansambla u produkciji 69. Dubrovačkih ljetnih igara.

Sporedna muška uloga

Živko Anočić za ulogu Vojvode od Buckinghama u predstavi “Kralj Rikard III.” Williama Shakespearea u režiji Aleksandra Popovskog i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
Denis Brižić za ulogu Matorog Tutlje u predstavi “Vrzino kolo” Joze Ivakića u režiji Vjekoslava Jankovića i produkciji Gradskog kazališta „Joza Ivakić“ Vinkovci i Hrvatskog kazališta u Pečuhu;
Domagoj Mrkonjić za ulogu Lonke u predstavi “Osječki long, long play” Branka Kostelnika u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku za Osječko ljeto kulture.

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Jelena Hadži-Manev za tekst  “Nora – trenutak pobune” nastao uz korištenje scena iz „Nore“ Henrika Ibsena izveden u produkciji Umjetničke organizacije Tragači iz Zagreba;
Ozren Prohić za tekst  “Pjerin” Marina Držića  izveden u produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;
Ana Prolić za tekst  “Nikomu pravo” nastao prema motivima narodne pripovijetke „Svijetu se ne može ugoditi izveden u produkciji Kazališta lutaka Zadar.

 

Glavna  ženska uloga

Zrinka Cvitešić za ulogu Ane Šafraneku predstavi “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;
Jadranka Đokić za ulogu u predstavi „Govori glasnije”autorskog projekta Bobe Jelčića u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;
Anja Šovagović Despot za ulogu Florence Foster Jenkins u predstavi “Famozna” Petera Quiltera u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Glumačke družine Histrion iz Zagreba.

 

Glavna  muška uloga

Dražen Čuček za ulogu Njega u predstavi “Opet on” Timura Vermesa u režiji Marka Jurage i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
Dušan Bućan za ulogu Franje Šafraneka u predstavi “Tko pjeva zlo ne misli” V.Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;
Draško Zidar za ulogu Sladeka u predstavi “Audijencija” Vaclava Havela u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Kazališta Virovitica.

 

Najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

Saša Anočić za režiju predstave “Osječki long, long play” Branka Kostelnika u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku za Osječko ljeto kulture;
Rene Medvešek za režiju predstave “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K.Golika - R. Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;
Igor Vuk Torbica za režiju predstave “Tit Andronik” Williama Shakespearea  i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Najbolja predstava u cjelini - DRAMA

Orestija”Eshila u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto;
“Tit Andronik” Williama Shakespearea u režiji Igora Vuka Torbice i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;
“Tko pjeva zlo ne misli” Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

 

Sviđa vam se ovaj tekst?
Pomognite nam da ih objavimo još i ostanemo neovisni o oglašivačima i politici:
pretplatite se na Teatar.hr ili platite članak SMS porukom.