Ono što su kod nas samostalni umjetnici u Sloveniji su samozaposleni u kulturi. Prva i obaveze su im gotovo identični, pa je stoga znakovita recentna inicijativa tamošnjeg Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta da drastično izmjeni uvjete pod kojima se taj status može zaslužiti.
Prijedlog izmjena kako ih predlaže Ministarstvo jednoglasno je osudilo čak 18 strukovnih udruga u Sloveniji, nazivajući ih opasnima i arbitrarnima.
Po novom, da bi ostvarili status samozaposlenih, umjetnici bi morali prikupiti 71 od mogućih 100 bodova po propisanim kriterijima, a koji propisuju da opseg rada u trogodišnjem razdoblju donosi tek 20 bodova, dok po još 10, 20 ili 30 bodova donose odaziv stručne javnosti, nagrade, aktualnost, prepoznatljivost i slično?!
Predstavnici struke upozoravaju kako se Ministarstvo u sastavljanju prijedloga uopće nije vodilo specifičnostima pojedinih poziva, pa je tako posao teatrologa sveden na pisanje i objavljivanje teorijskih članaka, premda u praksi uključuje i istraživački, urednički i pedagoški rad, stručna savjetovanja i selektorstvo, objašnjava Amelia Kraigher, članica izvršnog odbora Društva kazališnih kritičara i teatrologa Slovenije.
Izuzetno problematičnim smatraju i činjenicu da sustav bodovanja veći značaj daje primljenim nagradama nego ostvarenom radu, iako postoji sva sila struka u kojima nagrada gotovo da i nema ili ih je moguće dobiti samo jednom u karijeri kao što je to na primjer, slučaj sa kritičarima.
Sve u svemu, tvrde strukovne udruge, prijedlog je sastavljen bez uzimanja u obzir specifičnosti različitih poziva, ali i bez razumijevanja za specifičnost statusa samozaposlenog, a uz to je i u suprotnosti sa važećim slovenskim Zakonom o upravnom postupku.
Nadležno je ministarstvo na sve izrečene primjedbe dosad reagiralo tek objašnjenjem kako sredstva potrebna za pokrivanje troškova samozaposlenih u kulturi godišnje rastu stopom od 10% te kako ih koristi polovica od 2.500 upisanih u pripadajući registar.
Tako je zapravo priznalo kako je glavni cilj donošenja nove uredbe o pravima samozaposlenih - smanjenje troškova koji proizlaze iz broja onih koji imaju to pravo.
Čeka li i domaće samozaposlene u kulturi tj. samostalne umjetnike slična sudbina?
Po svoj prilici da.
Naime, povjerenstvo HZSU koje odlučuje o prispjelim prijavama za stjecanje statusa još uvijek nije odlučilo o lani podnesenim molbama (!), a kako smo već pisali - državni proračun za tekuću i njegove projekcije za naredne dvije godine predviđaju smanjenje sredstava za doprinose za samostalnih umjetnika i to za 150.000 kn. Pri tome je na snazi još uvijek i smanjeni koeficijent po kojem se izračunava uplata spomenutih doprinosa, a koji je donešen u sklopu tzv. kriznih mjera i za razliku od svih ostalih - nikad nije ukinut.
No, vjerovali ili ne, u Strateškom planu Ministarstva kulture (2012—2014), za isto razdoblje ističe se kako je potrebno osigurati stabilan broj samostalnih umjetnika kao mjere pomoći opstojnosti umjetničkog djelovanja u vrijeme trajanja gospodarskog oporavka, i uz to planira broj samostalnih povećati sa sadašnjih 1316 na 1361!
Ako nije u pitanju - zatipak - Ministarstvo planira povećati broj samostalnih umjtenika, ali ne i sredstava potrebnih za ostvarivanje tog statusa.
Kako će to izvesti osim ako prava dodatno ne okljaštri - nepoznanica je.