Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Nagrade hrvatskog glumišta 2011.

Nagrade hrvatskog glumišta 2011.

Donosimo vam cjeloviti popis dobitnika Nagrada hrvatskog glumišta 2011.
Share on facebook
Share on twitter

Ceremoniju u HNK Zagreb vodi Jan Kerekeš,  scenarij potpisuju  Dora Delbianco i Zinka Kiseljak, a režiju  Saša Broz i Ivan Miladinov.

A nagrade su dobili:

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mladež

Ženska uloga

  1. Nataša Dorčić za ulogu Majke dvaju sinova u predstavi u predstavi “Ovo bi mogla biti moja ulica” Jelene Kovačić i Anice Tomić u režiji Anice Tomić i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;
  2. Jadranka Đokić za ulogu Djevojke koja želi otići u predstavi “Ovo bi mogla biti moja ulica” Jelene Kovačić i Anice Tomić u režiji Anice Tomić i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;
  3. Helena Kovačić za ulogu Tonkice u predstavi “Kako je Tonkica kupovala kruh” Jasena Boke u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika.

Muška uloga

  1. Pero Juričić za ulogu Platnomjera u predstavi “Priča o konju” L.N. Tolstoja i M. Rozovskog u režiji Zvonka Festinija i izvedbi Zagrebačkog kazališta lutaka;
  2. Jerko Marčić za ulogu Velog Jože u predstavi “Veli Jože” Vladimira Nazora u režiji Zorana Mužića i izvedbi Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;
  3. Radovan Ruždjak za ulogu Kamaglenga Civette u predstavi “Veli Jože” Vladimira Nazora u režiji Zorana Mužića i izvedbi Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mladež – DRAMA

  1. Družba Pere Kvržice Mate Lovraka u režiji Olivera Frljića i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;
  2. Ovo bi mogla biti moja ulica Jelene Kovačić i Anice Tomić u režiji Anice Tomić i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;
  3. “Veli Jože” Vladimira Nazora u režiji Zorana Mužića i izvedbi Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – DRAMA

Ženska uloga

  1. Tara Rosandić za ulogu Lene u predstavi “Tko je srušio Berlinski zid” Amira Bukvića u režiji Zorana Mužića i izvedbi Glumačke družine Histrion iz Zagreba;
  2. Mirela Videk za ulogu Olge u predstavi “Murlin Murlo” Nikolaja Koljade u režiji Borisa Svrtana i izvedbi Scene Gorica, Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica;
  3. Iva Visković za ulogu Marine u predstavi “Mrzim istinu” Olivera Frljića u režiji Olivera Frljića i izvedbi Teatra &TD iz Zagreba.

Muška uloga

  1. Marko Hergešić za ulogu Dječaka, 15 u predstavi “Kamenje” Toma Lycosa i Stefa Nantsoua u režiji Ivice Šimića i izvedbi Kazališta Mala scena iz Zagreba;
  2. Filip Križan za ulogu Olivera u predstavi “Mrzim istinu” Olivera Frljića u režiji Olivera Frljića i izvedbi Teatra &TD iz Zagreba;
  3. Ivan Magud za ulogu Luka u predstavi “Kate Kapuralica” Vlaha Stullija u režiji Darija Harjačeka i izvedbi dramskog ansambla 62. Dubrovačkih ljetnih igara.

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERA ILI BALET

KOSTIMOGRAFIJA

  1. Marita Ćopo u drami “Tartuffe” J.B.P. Molièrea u režiji Marca Sciaccaluge i izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;
  2. Maja Šarić Ban u drami “Michelangelo Buonarroti” Miroslava Krleže u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Kazališta lutaka Zadar;
  3. Juraj Žigman za operu “Šuma Striborova” Ivana Josipa Skendera u režiji Ozrena Prohića i koprodukciji 26. Muzičkog biennala Zagreb i Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

SCENOGRAFIJA

  1. Dinka Jeričević u baletu “Varijacije u F.ado molu” u koreografiji Huga Viere i izvedbi Hrvatskog narodnog kazalista u Zagrebu i u baletu “Grk Zorba” u koreografiji Istvána Herczoga i izvedbi Hrvatskog narodnog kazalista Split;
  2. Ivo Knezović u drami “Gospoda Glembajevi” Miroslava Krleže u režiji Vite Taufera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Mojmir Mihatov i Darko Petković u drami “Michelangelo Buonarroti” Miroslava Krleže u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Kazališta lutaka Zadar.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga

  1. Martina Klarić za ulogu Monike u operi “Medij” Giancarla Menottija u režiji Dore Ruždjak Podolski, pod dirigentskim vodstvom Josipa Šege i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;
  2. Lana Kos za ulogu Lucie di Lammermoor u operi “Lucia di Lammermoor” Gaetana Donizettija u režiji Damira Zlatara Freya, pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;
  3. Ljubomir Puškarić za ulogu Mlinara Sime u operi “Ero s onoga svijeta” Jakova Gotovca u režiji Krešimira Dolenčića, pod dirigentskim vodstvom Roberta Homena i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Muška uloga

  1. Ozren Bilušić za ulogu Doktora Bartola u operi “Seviljski brijač” Gioacchina Rossinija u režiji Plamena Kartaloffa, pod dirigentskim vodstvom Ivana Repušića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;
  2. Siniša Hapač za ulogu Mazepe u operi “Mazepa” Petra Iljiča Čajkovskog u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Mihaila Sinkeviča i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Robert Kolar za ulogu Michonneta u operi “Adriana Lecouvreur” Francesca Cilèe u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

Ženska uloga

  1. Kristina Kolar za ulogu Laure u operi “La Gioconda” Amilcarea Ponchiellija u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze i izvedbi 57. Splitskog ljeta;
  2. Dubravka Šeparović Mušović za ulogu Kundry u operi “Parsifal” Richarda Wagnera u režiji Kurta Josefa Schildknechta, pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Vedrana Šimić za ulogu Adriane Lecouvreur u operi “Adriana Lecouvreur” Francisca Cilèe u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

  1. Nikša Bareza za dirigenta opere “Parsifal” Richarda Wagnera u režiji Kurta Josefa Schildknechta i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  2. Ivo Lipanović za dirigenta opere “Macbeth” Giuseppea Verdija u režiji Petra Selema i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;
  3. Ozren Prohić za redatelja opere “Mazepa” Petra Iljiča Čajkovskog u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

  1. Adriana Lecouvreur Francesca Cilèe pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković u režiji Ozrena Prohića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;
  2. La Gioconda Amilcarea Ponchiellija pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze u režiji Ozrena Prohića i izvedbi 57. Splitskog ljeta;
  3. “Parsifal” Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze u režiji Kurta Josefa Schildknechta i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami
(dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

  1. Ištvan Filaković za režiju serije “Stipe u gostima” (treća sezona) – 4. epizoda “Novi susjed”;
  2. Dario Pleić za režiju kriminalističke serije “Mamutica” (druga sezona) – 3. epizoda “Redar” (1. dio) i 4. epizoda “Redar” (2. dio);
  3. Snježana Tribuson za režiju serije “Odmori se, zaslužio si” (četvrta sezona)- 3. epizoda “Salon za uljepšavanje”.

Za najbolja glumačka ostvarenja u radio drami
(dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

  1. Sreten Mokrović za ulogu Thomasa Mastericka u emisiji Radio-napetica – Austin James Small-Seamark “Zavrzlama” u režiji Darka Tralića;
  2. Srđana Šimunović za ulogu Matilde u emisiji Radio-igra – Lada Martinac-Kralj “Anđeli na granici” u režiji Stephanie Jamnicky;
  3. Vanda Winter za ulogu Nastenjke u emisiji Radio-drama – F. M. Dostojevski “Bijele noći” u režiji Stephanie Jamnicky.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

Ženska ili muška uloga:

  1. Daria Brdovnik-Bukvić za ulogu Janice u baletu “Breza” Veseljka Barešića u koreografiji Dinka Bogdanića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  2. Ksenija Krutova za nastup u baletima “Tišina mog šuma” raznih kompozitora u koreografiji Lea Mujića i “Varijacije u F.ado molu” raznih kompozitora u koreografiji Huga Viere i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Matea Milas za nastup u baletu “Dodir” raznih kompozitora u koreografiji Rami Be’era i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

Muška uloga

  1. Andrei Köteles za ulogu Pana u baletu “Daphnis i Chloe” Maurice Ravela u koreografiji Staše Zurovca i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;
  2. Azamat Nabiullin za naslovnu ulogu u baletu “Grk Zorba” Mikisa Theodorakisa u koreografiji Istvána Herczoga i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split, za ulogu Marka u baletu “Breza” Veseljka Barešića u koreografiji Dinka Bogdanića i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija i za ulogu u baletu “Paquita” Ludwiga Minkusa i dr. u koreografiji Dereka Deanea i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Artjom Žusov za ulogu Johna u baletu “Grk Zorba” Mikisa Theodorakisa u koreografiji Istvána Herczoga i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

Ženska uloga

  1. Cristina Lukanec za ulogu Nimfe Syrinx u baletu “Daphnis i Chloe” Maurice Ravela u koreografiji Staše Zurovca i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;
  2. Pavla Mikolavčić za uloge u baletima “Paquita” Ludwiga Minkusa i dr., u koreografiji Dereka Deanea i “Air” Krešimira Seletkovića u koreografiji Martino Müllera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Mirna Sporiš za ulogu Kitri u baletu “Don Quijote” Ludwiga Minkusa u koreografiji Patricka Armanda i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

  1. Dinko Bogdanić za koreografiju predstave “Breza” Veseljka Barešića u izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;
  2. Leo Mujić za koreografiju predstave “Tišina mog šuma” raznih kompozitora u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Berislav Šipuš za dirigentsko ostvarenje u baletu “Air” Krešimira Seletkovića u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u suradnji s Muzičkim Biennaleom Zagreb.

Za najbolju predstavu u cjelini – BALET

  1. “Air” Krešimira Seletkovića u koreografiji Martino Müllera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u suradnji s Muzičkim Biennaleom Zagreb;
  2. Dodir na glazbu raznih autora u koreografiji Rami Be’era i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;
  3. Večer tri baleta - Concerto Barocco, Pet Tanga i Paquita na glazbu J.S. Bacha, A. Piazzole, L. Minkusa i dr. u koreografijama Georgea Balanchinea, Hans van Manena i Dereka Deanea u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.
Za najbolja umjetnička ostvarenja – DRAMA

Sporedna ženska uloga

  1. Petra Dugandžić za uloge Stele u predstavi “Amateri” Borivoja Radakovića u režiji Petra Večeka i izvedbi Kazališta KNAP, Kulturnog centra Peščenica iz Zagreba;
  2. Natalija Đorđević za ulogu Lane u predstavi “Diva” Marijane Nola u režiji Želimira Mesarića i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;
  3. Sunčana Zelenika Konjević za ulogu Alojzije Picek u predstavi “Idu svati, mlade ni” Nina Škrabea u režiji Georgija Para i izvedbi 26. Zagrebačkog Histrionskog ljeta.

Sporedna muška uloga

  1. Dražen Čuček za ulogu Svećenika u predstavi “Kralj Edip” Sofokla u režiji Eduarda Milera i izvedbi dramskog ansambla 62. Dubrovačkih ljetnih igara;
  2. Vilim Matula za ulogu Kuke u predstavi “Amateri” Borivoja Radakovića u režiji Petra Večeka i izvedbi Kazališta KNAP, Kulturnog centra Peščenica iz Zagreba;
  3. Enes Vejzović za ulogu Orgona u predstavi “Tartuffe” J.B.P. Molièrea u režiji Marca Sciaccaluge i izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

Glavna ženska uloga

  1. Jelena Miholjević za ulogu Kate u predstavi “Kate Kapuralica” Vlaha Stullija u režiji Darija Harjačeka i izvedbi dramskog ansambla 62. Dubrovačkih ljetnih igara;
  2. Ivana Roščić za ulogu Slađane u predstavi “Mrzim istinu” Olivera Frljića u režiji Olivera Frljića i izvedbi Teatra &TD iz Zagreba;
  3. Marija Sekelez za ulogu Helene u predstavi “Diva” Marijane Nola u režiji Želimira Mesarića i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba.

Glavna muška uloga

  1. Goran Grgić za ulogu Grge u predstavi “Amateri” Borivoja Radakovića u režiji Petra Večeka i izvedbi Kazališta KNAP, Kulturnog centra Peščenica iz Zagreba;
  2. Milan Pleština za ulogu Leonea Glembaja u predstavi “Gospoda Glembajevi” Miroslava Krleže u režiji Vite Taufera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;
  3. Rakan Rushaidat za ulogu Dragana u predstavi “Mrzim istinu” Olivera Frljića u režiji Olivera Frljića i izvedbi Teatra &TD iz Zagreba.

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

  1. Oliver Frljić za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst “Mrzim istinu” praizveden u Teatru &TD iz Zagreba;
  2. Jelena Kovačić i Anica Tomić za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst “Ovo bi mogla biti moja ulica” praizvedenog u Zagrebačkom kazalištu mladih;
  3. Marijana Nola za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst “Diva” praizveden u Gradskom kazalištu Žar ptica iz Zagreba.

Za najbolje redateljsko ostvarenje – DRAMA

  1. Krešimir Dolenčić za režiju predstave “Čudo u Poskokovoj Dragi” Ante Tomića u izvedbi Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;
  2. Dražen Ferenčina za režiju predstave “Michelangelo Buonarroti” Miroslava Krleže u izvedbi Kazališta lutaka Zadar;
  3. Oliver Frljić za režiju predstave “Mrzim istinu” Olivera Frljića u izvedbi Teatra &TD iz Zagreba.

Za najbolju predstavu u cjelini – DRAMA

  1. Amateri Borivoja Radakovića u režiji Petra Večeka i izvedbi Kazališta KNAP, Kulturnog centra Peščenica iz Zagreba;
  2. Michelangelo Buonarroti Miroslava Krleže u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Kazališta lutaka Zadar;
  3. Mrzim istinu Olivera Frljića u režiji Olivera Frljića i izvedbi Teatra &TD iz Zagreba

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI