Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Perforacije & IETM Zagreb

Perforacije & IETM Zagreb

Ove godine festival Perforacije zbivat će se u Rijeci, Zagrebu i Dubrovniku od 24. do 31. listopada, a usporedo s njima u Zagrebu će se održavati i plenarni sastanak IETM-a, krovne organizacije za izvedbene umjetnosti čije članstvo broji preko 500 organizacija iz 45 zemalja.
Share on facebook
Share on twitter

Nakon što su se ove godine već predstavile u Francuskoj i SAD, Perforacije se vraćaju kući, a svoju intenzivnu umreženost u svjetske tokove, dodatno dokazuju i usporednim održavanjem plenarnog sastanaka IETM-a,  na kojem se očekuje sudjelovanje između 500 i 600 renomiranih producenata i umjetnika iz cijelog svijeta.

Program plenarnog sastanka sastojat će se od radnih grupa i predavanja koje će voditi i moderirati svjetski poznati govornici te umjetničkog programa u kojem će se predstaviti hrvatski umjetnici i to kroz 20tak plesnih i kazališnih predstava, kao i predstave novog cirkusa.

Izvedbeni program ovih dviju usporednih manifestacija otvara BADco. s izvedbom Ima li života na sceni: Vježbe iz oblikovanja Zemlje koja je svoj začetak našla u ideji terraforminga, hipotetskog procesa ciljanog preoblikovanja atmosfere, temperature, površinske topografije ili ekologije nekog planeta ili svemirskog tijela kako bi ga se učinilo sličnim Zemlji te naseljivim zemaljskim organizmima.

Kompleksnim pitanjem teatra i pokreta za novim društvenim akcijama bavit će se Janez Janša u projektu već predstavljenom na Zoom festivalu, Tko je sljedeći?, otvarajući pitanja odgovornosti individualaca u suvremenom društvu recesije, šoka i indiferentnosti te začetkom potencijalnih društvenih promjena u teatru.

Tandem iz skupine ROOM 100, Antonia Kuzmanić i Jakov Labrović, drugu godinu za redom donose novu produkciju na Perforacije – Seed, plesnu koreografiju koja kombiniranjem tehnika butoh i break dancea stvara mračnu ambijentalnu atmosferu koja je inspirirana psihičkim stanjem osoba koje su sudjelovale u Domovinskom ratu. Splitski će duo osmisliti i ovogodišnju verziju Noći performansa – autentičnog brenda Perforacija gdje se kroz čitavu noć izmjenjuju izvedbe i druženja s umjetnicima.

Povratnici su na festival i Psi Bojana Đorđeva u izvedbi Stipe Kostanića, nastali prema predlošku Hervéa Guiberta – izvedba koja je obilježila posljednji Queer Zagreb ali i prvi Queer Split festival.

Iz Srbije, us spomenutog Bojana Đorđeva, stižu i koreografkinja Dalija Aćin Thelander i vizualni umjetnik Siniša Ilić koji montažom grafičkog dizajna i pokreta uživo stvaraju koreografiju u projektu Točka bez povratka.

Matija Ferlin gostuje s posljednjim u nizu radova iz serije Sad sam pod nazivom Sad sam Lucky također koristeći neočekivan predložak – prozu Srečka Kosvela reprezentirajući ju u drugom obliku fizičnosti – govorom, pokretom i prostorom.

Svršimo s Božjim sudom je koncert-predstava-instalacija Senke Bulić, nastala po skupu tekstova jednog od najzanimljivijih autora u kazalištu Antonina Artauda.

Njujorška fotografkinja Peggy Jarrell Kaplan čije su slike poznatih koreografa koje je napravila u posljednja tri desetljeća predstavljene na izložbama širom svijeta u Zagreb dolazi s izložbom portreta koreografa Balkan Dreaming.

Cabbage Clairvoyant je dijelom performans, a dijelom happening Željka Zorice koji će koristiti medije vidovnjačkog proricanja čija se osnova temelji na predviđanjima budućnosti koja proističe iz jednostavno pročitane prošlosti, te formalnog partyja čija radnja preslikava strogo konvencionalne protokole dočeka visokih stranih gostiju.

Tea Tupajić i Petra Zanki autorice su instalacije The Curators’ Piece koja je poigrava s muzejskim kustosima, onima koji programiraju, selektiraju, odlučuju prosuđuju i predlažu – na način da parodija umjetnosti postaje umjetnost sama.

Spoj instalacije, performansa i ekološke osviještenosti dovodimo putem edukativno-gurmanske avanture Večere invazivnih vrsta, te u nizu aktivnosti kojima sa Sindikatom biciklista predstavljamo performativno-biciklistički lifestyle.

Damir Bartol Indoš u suradnji s Tanjom Vrvilo predstavlja Vodni rat koristeći koncept šahtofona koji se odnedavno nalazi i u službenom fundusu Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Prva dama hrvatskog performansa Vlasta Delimar predstavit će ulični performans Jahači apokalipse, zar? koji je svojevrsna srž njenog dosadašnjeg iskustva zrele umjetnice koja se kroz karijeru suprotstavljala svim ideologijama, političkim preobrazbama društva uz očuvanje individualnosti i beskrajne hrabrosti ukazujući na ljudska prava i poštivanje različitosti.

Na kraju ove prve najave, donosimo vam pregled izvedbi po danima, s tim da su one uključene u IETM, označene zvijezdicom (*)

RIJEKA

24.10.

BADco. (HR)
 Vježbe iz oblikovanja Zemlje
21:00 (90'), HKD na Sušaku, Strossmayerova 1

25.10.
Bojan Đorđev / Stipe Kostanić (RS/HR)
Psi
20:00 (55'), HKD na Sušaku, Strossmayerova 1

 

ZAGREB

25.10.
Nataša Rajković / Bobo Jelčić (HR)
Izlog*
16:00(55'), Tratinska 52

Peggy Kaplan (USA)
Balkan Dreaming
otvorenje izložbe
16:30GalerijaSC, Savska 25

Ivica Buljan (HR)
Ma and Al*
17:00  &21:00(60'), Teatar &TD, Savska 25

Damir Bartol Indoš / Tanja Vrvilo (HR)
Kriegspiel*
19:00(50'), Polukružna dvorana &TD, Savska 25

Trafik (HR)
Destinacija TRAFIK: Divljač*
20:00(60'), Zagrebački plesni centar, Ilica 10

Zagrebački plesni ansambl (HR)
Ispod sklopljenih očiju*
21:00(55'), Muzej suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17

Room 100 (HR)
Noć performansa
22:00(70'), Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, Trg žrtava fašizma bb

Branko Brezovec (HR)
Saloma*
22:30(80'), Avenue Mall, Avenija Dubrovnik 16

 

26.10.

Oliver Frljić (HR)
Mrzim istinu*
13:00(60'), Dvorana SEK Teatra &TD, Savska 25

PLESNI SHOWCASE (HR)*
PetraZanki / Britta Wirthmüller  Paces
Zrinka Šimičić Mihanović Oscilacije
Sanja Tropp Frühwald Something to do with death
Marjana Krajač –  Kratka fantazija o ponovnom uspostavljanju vlasništva nad tijelom
Saša Božić / PetraHrašćanec Love Will Tear Us Apart
15:00(120’), Zagrebački plesni centar, Ilica 10

Nataša Rajković / Bobo Jelčić (HR)
Izlog*
16:00(55'), Tratinska 52

BicPop & Sindikat biciklista
16:00-18:00– Bycicle repairshop
18:00 Carparking4Bikes and Bikes4Speakers – otvorenje instalacije

Studentski Centar, Savska 25
Damir Bartol Indoš / Tanja Vrvilo (HR)
Kriegspiel*
19:00(50'), Polukružna dvorana &TD, Savska 25

BADco. (HR)
Tamno i natrag*
19:30(75’), Zagrebačko kazalište mladih, Teslina 7

Bacači sjenki (HR)
Odmor od povijesti*
20:00  &23:00(100’), Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bbRoom 100 (HR)

C8H11NO2*
21:00(60’), Zagrebački plesni centar, Ilica 10

Janez Janša (SLO)
Who is next?
21:00(90’), MCUK Scena Travno, Božidara Magovca 17

Betontanc & Umka.Lv (SLO/LV)
Show your face!
22:00(75’), Teatar &TD, Savska 25

Branko Brezovec (HR)
Saloma*
22:30(80'), Avenue Mall, Avenija Dubrovnik 16

27.10.

Nataša Rajković / Bobo Jelčić (HR)
Izlog*
16:00(55'), Tratinska 52

Perforations Cooking Team (HR)
Invasive dinner: Autumn
večera / performans
18:00(90'),KlubSC, Savska 25

Bojan Djordjev / Stipe Kostanić (RS/HR)
Psi
18:00*&21:00(55'), MCUK Scena Travno, Božidara Magovca 17

Mala Kline (SLO)
Eden
19:00('), Polukružna dvorana &TD, Savska 25

Room 100 (HR)
Seed (Work in progress)
19:30(25'), Teatar &TD, Savska 25

Matija Ferlin (HR)
Sad Sam Lucky*
20:00(60'), Zagrebački plesni centar, Ilica 10

Alen Sinkauz / Nenad Sinkauz / Ivan Marušić Klif / Miroslav Piškulić (HR)
301st day of the year*
audio-vizualni performans
22:30(40'), Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb

 

28.10.

Željko Zorica (HR)
Cabbage Clairvoyant
11:00(45'), Kino Europa, Varšavska 3

Matija Ferlin (HR)

Sad Sam Lucky

20:00(60'), Zagrebački plesni centar, Ilica 10

PetraZanki / Tea Tupajić (HR)
The Curators' piece
21:30(75'), Teatar &TD, Savska 25

DUBROVNIK

29.10.

Bojan Djordjev / Stipe Kostanić (RS/HR)
Psi
20:00(55'), Art radionica Lazareti, Frana Supila 8

30.10.

Vlasta Delimar andMilanBožić, Pino Ivančić (HR)
Jahači apokalipse, zar?
TBC (30'),  Stradun

Sindikat biciklista
Predavanje: "5 steps to a bike-friendly city"
18:00(60'), Art radionica Lazareti, Frana Supila 8

Kazalište Hotel Bulić / Tvornica Kulture (HR)
Svršimo s Božjim sudom
20:00(60'), Art radionica Lazareti, Frana Supila 8

31.10.

Damir Bartol Indoš / Tanja Vrvilo (HR)
Vodni rat
19:00(60'), izvor Omble, Komolac

Dalija Aćin (RS)
Vježba iz koreografije pažnje - točka bez povratka
21:00(50'), Art radionica Lazareti, Frana Supila 8

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI