Naslovnica > VIJESTI > INFO > Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2013.

Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2013.

Svečanost dodjele održana je, tradicionalno, 24. studenoga u HNK Zagreb, a režirala ju je Dora Ruždjak Podolski.
Share on facebook
Share on twitter

O nominacijamai nagradama odlučivali su žiriji:

 

Žiri za DRAMU :

Slavko Juraga – predsjednik

Članovi – Hrvoje Ivanković, Mira Muhoberac, Suzana NikolićRobert Raponja

 

Žiri za OPERU:

Višnja Mažuran – predsjednica

Članovi – Jana Haluza, Branimir Pofuk

 

Žiri za BALET:

Bruna Reić – predsjednica

Članovi – Azamat Nabiullin, Davor Schopf

 

A dobitnici su:

 

Za najbolja glumačka ostvarenja u radio drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Nominirani:

1. Katarina Bistrović-Darvaš za ulogu Nje u radio drami Ivane Sajko “Rio bar” u režiji Mislava Brečića i produkciji Hrvatskog radija;

2. Krešimir Mikić za ulogu Lenza u radio drami Georga Büchnera “Lenz” u režiji Mislava Brečića i produkciji Hrvatskog radija;

3. Rakan Rushaidat za ulogu Njega u radio drami Ivane Sajko “Rio bar” u režiji Mislava Brečića i produkciji Hrvatskog radija.

 

 

Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Nominirani:

1. Kristijan Milić za režiju serije “Počivali u miru” – 4. epizoda, u produkciji HRT-a;

2. Goran Rukavina za režiju serije “Počivali u miru” – 2. epizoda, u produkciji HRT-a;

3. Dražen Žarković za režiju serije “Stipe u gostima” (5. sezona) – 4. epizoda “Sloboda izražavanja”, u produkciji HRT-a.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga

Nominirani:

1. Leon Košavić za ulogu Nortona u operi “Bračna mjenica” Gioachina Rossinija u režiji Snježane Banović, pod dirigentskim vodstvom Vladimira Kranjčevića u koprodukciji Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula i Opere bb – Zagreb;

2. Marko Mimica za ulogu Leporela u operi “Don Giovanni” W. A. Mozarta u režiji Thomasa Barthola, pod dirigentskim vodstvom Josipa Šege i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Nikolina Pinko za ulogu Fiordiligi u operi “Cosi fan tutte” W. A. Mozarta u režiji Sally Burgess, pod dirigentskim vodstvom Olivera Gilmoura i izvedbi ansambla 64. Dubrovačkih ljetnih igara.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

Ženska ili muška uloga:

Nominirani:

1. Leona Sivoš za nastup u baletu “Verdi” G. Verdija u koreografiji Dinka Bogdanića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu na 59. Splitskom ljetu;

2. Atina Tanović za ulogu Izabrane u baletu “Posvećenje proljeća” Igora Stravinskog u koreografiji Edwarda Cluga i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u suradnji s Muzičkim Biennaleom Zagreb;

3. Iva Vitić za uloge u baletima “Pjesme bez riječi, Herman Schmerman i Por vos muero/Za vas umirem”- Baletni triptih na glazbu F. Medelssohna, Th. Willemsa i staru španjolsku glazbu u koreografijama Ronalda Savkovića, Williama Forsythea i Nacha 

 

KOSTIMOGRAFIJA

Nominirani:

1. Doris Kristić u predstavi “Alan Ford” Magnusa,Maxa Bunkera, Nenada Brixyja, te Darija Harjačeka u režiji Darija Harjačeka i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

2. Jasmina Pacek u operi “Norma” Vincenza Bellinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića u režiji Dejana Miladinovića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

3. Juraj Žigman u baletu “Carmina Burana” Carla Orffa u koreografiji Huga Viere i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nominirani:

1. Elvis Bošnjak za suvremeni hrvatski dramski tekst “Srce veće od ruku” praizveden u Kazalištu Playdrama iz Splita;

2. Mate Matišić za suvremeni hrvatski dramski tekst “Fine mrtve djevojke” praizveden u Gradskom dramskom kazalištu Gavella iz Zagreba;

3. Georgij Paro za scensku adaptaciju “Tri kavaljera frajle Melanije” praizvedenu u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu.

 

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERA ILI BALET

SCENOGRAFIJA

Nominirani:

1. Dinka Jeričević u operi “Postolar iz Delfta” Blagoja Berse u režiji Krešimira Dolenčića, pod dirigentskim vodstvom Ivana Josipa Skendera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Stefano Katunar u drami “8 Donne e un mistero / 8 žena i jedna zagonetka” Roberta Thomasa u režiji Tonija Cafiera i izvedbi Talijanske drame Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. ZajcaRijeka;

3. Vesna Režić u drami “Životinjska farma” Ivana Lea Leme po motivima romana Georgea Orwella u režiji Ivana Lea Leme i izvedbi Gradskog kazališta mladih Split.

 

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mladež

Muška uloga

Nominirani:

1. Jakov Bilić za ulogu Don Jere u predstavi “Glorija” Ranka Marinkovića u režiji Zorana Mužića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

2. Romano Nikolić za ulogu u predstavi “Bolest smrti” po motivima “La maladie de la mort” Marguerite Duras u režiji Saše Božića i izvedbi Kazališne družine Kufer iz Zagreba;

3. Slaven Španović za ulogu Billyja u predstavi “Plemena” Nine Raine u režiji Slavice Knežević i izvedbi Kazališta Planet art iz Zagreba.

 

Ženska uloga

Nominirane:

1. Mia Anočić – Valentić za ulogu u predstavi “Život je san”Darka Lukića u režiji Ivice Šimića i izvedbi Kazališta Mala scena iz Zagreba;

2. Lana Blaće za ulogu Elizabeth (Lizzi) u predstavi “Djevojčica sa žigicama” prema priči H. C. Andersenau režiji Marka Jurage i izvedbi Aplauz Teatra iz Zagreba;

3. Doris Šarić – Kukuljica za ulogu Broja Jedan u predstavi “Alan Ford” Magnusa, Maxa Bunkera, Nenada Brixyja te Darija Harjačekau režiji Darija Harjačeka i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mladež – DRAMA

Nominirane:

1. “Djevojčica sa žigicama“ prema priči H. C. Andersenau režiji Marka Jurage i izvedbi Aplauz Teatra iz Zagreba;

2. “Mrvice iz dnevnog boravka” Sanje Pilić u režiji Franke Perković i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

3. “Zvjezdica” Nikite Šmitjka u režiji Ljudmile Fedorove i izvedbi Kazališta lutaka Zadar.

 

Muška uloga

Nominirani:

1. Jakov Bilić za ulogu Don Jere u predstavi “Glorija” Ranka Marinkovića u režiji Zorana Mužića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

2. Romano Nikolić za ulogu u predstavi “Bolest smrti” po motivima “La maladie de la mort” Marguerite Duras u režiji Saše Božića i izvedbi Kazališne družine Kufer iz Zagreba;

3. Slaven Španović za ulogu Billyja u predstavi “Plemena” Nine Raine u režiji Slavice Knežević i izvedbi Kazališta Planet art iz Zagreba.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – DRAMA

Ženska uloga

Nominirane:

1. Franka Klarić za ulogu Sestre Magdalene (Glorije) u predstavi “Glorija” Ranka Marinkovića u režiji Zorana Mužića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

2. Milica Manojlović za ulogu u predstavi “Bolest smrti” po motivima “La maladie de la mort” Marguerite Durasu režiji Saše Božića i izvedbi Kazališne družine Kufer iz Zagreba;

3. Doris Pinčić za ulogu Stele u predstavi “Lutka” Mire Gavrana u režiji Mladene Gavran i izvedbi Teatra Gavran iz Zagreba.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

Muška uloga

Nominirani:

1. Andrei Köteles za nastup u baletu “La Valse” M. Ravela u koreografiji Etiennea Freya i izvedbi Hrvatskog narodnog kazalištaIvana pl. Zajca Rijeka;

2. Tomislav Petranović za ulogu Princa u baletu “Orašar” P.I Čajkovskog u koreografiji Dereka Deanea i ulogu Franza u baletu Coppélia na Montmartreu Lea Delibesa u koreografiji Yourija Vàmosa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

3. Artjom Žusov za ulogu Basila u baletu “Don Quijote” Ludwiga Minkusa u koreografiji Dinka Bogdanića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

Ženska uloga

Nominirane:

1. Pavla Mikolavčić za uloge u baletima “Varijacije u F.ado molu” na Fado glazbu u koreografiji Huga Viere i “Večer njemačkih autora – Druga simfonija” Roberta Schumanna u koreografiji Uwea Scholza i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Edina Pličanić za ulogu Izabrane u baletu “Posvećenje proljeća” Igora Stravinskog u koreografiji Edwarda Cluga i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u suradnji s Muzičkim Biennaleom Zagreb;

3. Mirna Sporiš za ulogu Swanilde u baletu “Coppélia na Montmartreu” Lea Delibesa u koreografiji Yourija Vàmosa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

Nominirani:

1. Ljiljana Gvozdenović za koreografiju baleta “Neostvareni susreti” na glazbu iz opusa P. I. Čajkovskog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

2. Ronald Savković za koreografiju baleta “Shut up and Dance” Renea Beera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. ZajcaRijeka, te koreografiju predstave “Pjesme bez riječi” F. Mendelssohna u sklopu Baletnog triptiha i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Milko Šparemblek za koreografiju baleta “Čudesni Mandarin” Béle Bartóka i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

Za najbolju predstavu u cjelini – BALET

Nominirani:

1. “Baletni triptih“ - Pjesme bez riječi, Herman Schmerman i Por vos muero/Za vas umirem na glazbu F. Medelssohna, Th. Willemsa i staru španjolsku glazbu u koreografijama Ronalda Savkovića, Williama Forsythea i Nacha Duata i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. “Don Quijote“ Ludwiga Minkusa u koreografiji Dinka Bogdanića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

3. “Posvećenje proljeća“ Igora Stravinskog u koreografiji Edwarda Cluga i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u suradnji s Muzičkim Biennaleom Zagreb.

 

Sporedna muška uloga

Nominirani:

1. Davor Svedružić za ulogu Stanislava Pajcenovića u predstavi “Muke po Iveku iliti Tr…Tr…Trnje – Tr…Tr…Trešnjevka”Nine Škrabeau režijiŽelimira Mesarića i izvedbi Glumačke družine Histrion iz Zagreba;

2. Antun Vrbenski za ulogu Velikog Tate Pollita u predstavi “Mačka na vrućem limenom krovu” Tennessee Williamsa u režiji Same M. Streleca i izvedbi Kazališta Virovitica;

3. Zvonimir Zoričić za ulogu Firsa u predstavi “Višnjik”Antona Pavloviča Čehova u režiji Vite Taufera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Sporedna ženska uloga

Nominirane:

1. Elena Brumini za ulogu u predstavi “Kafka project: Frontiere / Granice / Meje / Grens / Borders…”autorice i redateljice Karine Holla u izvedbi Talijanske drame Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Jelena Perčin za ulogu Mande u predstavi “Hotel Slobodan promet” Georgesa Feydeaua u režiji Sulejmana Kupusovića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

3. Branka Trlin za ulogu Marte u predstavi “Svećenikova djeca” Mate Matišića u režiji Marija Kovača i izvedbi Gradskog satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

 

Muška uloga

Nominirani:

1. Ivica Čikeš za ulogu Zaccarije u operi “Nabucco” Giuseppea Verdija u režiji Ive Guerre, pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze i izvedbi ansambla 59. Splitskog ljeta;

2. Vitomir Marof za ulogu Postolara u operi “Postolar od Delfta”Blagoja Berse u režiji Krešimira Dolenčića, pod dirigentskim vodstvom Ivana Josipa Skendera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Ljubomir Puškarić za ulogu Don Giovannija u operi “Don Giovanni” W. A. Mozarta u režiji Thomasa Barthola, pod dirigentskim vodstvom Josipa Šege i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Ženska uloga

Nominirane:

1. Ivanka Boljkovac za ulogu Crkvenjarke u operi “Jenufa” Leoša Janáčeka u režiji Ozrena Prohića, pod dirigentskim vodstvom Srboljuba Dinića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Tamara Franetović Felbinger za ulogu Else u operi“Lohengrin” Richarda Wagnera u režiji Kurta Josefa Schildknechta, pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Kristina Kolar za ulogu Aide u operi “Aida” Giuseppea Verdija u režiji Balázsa Kovalika, pod dirigentskim vodstvom Antonella Allemandija i zajedničkoj produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

 

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

Nominirani:

1. Nikša Bareza za dirigenta opere “Lohengrin” Richarda Wagnera u režiji Kurta Josefa Schildknechta i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Filip Pavišić za dirigenta opere “Norma” Vincenza Bellinija u režiji Dejana Miladinovića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

3. Loris Voltolini za dirigenta opere “Povratak mornara” Franza von Suppéa u izvedbi ansambla 59. Splitskog ljeta.

 

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

Nominirani:

1. “Lohengrin“ Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze u režiji Kurta Josefa Schildknechta i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. “Marco Polo“ Daniele Zanettovich pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković u režiji Ozrena Prohića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3. “Norma“ Vincenza Bellinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića u režiji Dejana Miladinovića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

 

Glavna muška uloga

Nominirani:

1. Siniša Popović za ulogu Don Zane u predstavi “Glorija” Ranka Marinkovića u režiji Zorana Mužića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

2. Marinko Prga za ulogu Marijana Ksavera Trnina u predstavi “Tri kavaljera frajle Melanije” Miroslava Krleže u režiji Georgija Para i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu;

3. Ljubo Zečević za ulogu Rogožina u predstavi “Nastasja Filipovna” A. Wajde prema F. M. Dostojevskom u režiji Jasmina Novljakovića i izvedbi Kazališne družine Bastien iz Zagreba.

 

Glavna ženska uloga

Nominirane:

1. Hana Hegedušić za ulogu Melanije Krvarić u predstavi “Tri kavaljera frajle Melanije” Miroslava Krleže u režiji Georgija Para i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu;

2. Elizabeta Kukić za ulogu Živke Popović, ministarke u predstavi “Gospođa ministarka” Branislava Nušića u režiji Olivera Frljića i izvedbi Gradskog satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

3. Sanja Marin za ulogu Gospođe Robinson u predstavi “Diplomac” Terryja Johnsona prema romanu Charlesa Webba i filmskom scenariju Caldera Willinghama i Bucka Henryja u režiji Aide Bukvić i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

 

Za najbolje redateljsko ostvarenje – DRAMA

Nominirani:

1. Ivica Buljan za režiju predstave “Žuta crta” Juli Zeh i Charlotte Roos u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

2. Ivica Kunčević za režiju predstave “Cyrano” Edmonda Rostanda u izvedbi Teatra manje je više iz Zagreba;

3. Zoran Mužić za režiju predstave “Glorija”Ranka Marinkovića u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku.

 

Za najbolju predstavu u cjelini – DRAMA

Nominirane:

1. “Kafka project: Frontiere / Granice / Meje / Grens / Borders…” autorice i redateljice Karine Holla u izvedbi Talijanske drame Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. “Nastasja Filipovna” A. Wajde prema F. M. Dostojevskom u režiji Jasmina Novljakovića i izvedbi Kazališne družine Bastien iz Zagreba;

3. “Višnjik” Antona Pavloviča Čehova u režiji Vite Taufera i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

3 Responses

  1. A nije sukob interesa da predsjednik žirija svom sinu daje tri nominacije, a od toga i jednu nagradu? I da iz jednog kazališta budu dvije nominacije za dvije različite predstave (za odrasle, ne za različite uzraste), a može se prijaviti samo jedna? Ili, po Pravilniku, svi trebaju gledat obje? Kak to da žiri u neka kazališta sam od sebe stigne pogledati i dvije (a možda i više) predstava, a u neka kazališta ne dođu uopće?

  2. Ziri ima pravo nominirati bilo koju predstavu, pa otuda mogu biti dvije nominacije iz istog kazalista. A teoretski i sve tri.

  3. Poštovani gospodine Shopf, možete li objasniti što bi to značilo: “A teoretski i sve tri”? Pretpostavljam da Vi govorite iz pozicije područja koje pokriva vaša struka, dakle, glazbenog kazalište.
    I također govorite iz pozicije kao da u Hrvatskoj postoje samo javna kazališta.
    U Očevidiniku kazališta upisano je 140 subjekata koji obavljaju profesionalnu kazališnu djelatnost, a od njih je samo 30 javnih ustanova u kulturi, a njih 110 su privatna kazališta (umjetničke organizacije, privatne ustanove i trgovačka društva). Teoretski, kako Vi kažete, moguće je da samo iz privatnog sektora bude prijavljeno najmanje 110 izvedaba. Od čega za područje glazbenog kazališta tu može biti najviše dvije do tri produkcije, a i to sam puno rekla. Moja se primjedba, dakle, odnosila na DRAMSKO KAZALIŠTE. Žao mi je da niste komentirali prvi dio mog komentara. S poštovanjem, Vitomira Lončar

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE