Naslovnica > VIJESTI > DRAMA > MESS 2013: Osvajanje sreće

MESS 2013: Osvajanje sreće

53. MESS održat će se od 28. rujna do 7. listopada pod sloganom 'Osvajanje sreće', a na programu su mu predstave iz Španjolske, Velike Britanije, Italije, Švicarske, Kolumbije i Bolivije, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, te Hrvatske. [VIDEO]
Share on facebook
Share on twitter

Ovogodišnji MESS bit će prvi čije će se otvorenje, kako smo već pisali, zbiti izvan Sarajeva i to ambijentalnom predstavom Osvajanje sreće sarajevskog East West centra, u režiji Harisa Pašovića, a čiji je naslov ujedno i slogan cijele manifestacije.

Usprkos smanjenom proračunu (koji je prema riječima ravnatelja Dine Mustafića danas čak 75% manji nego prije šest godina), na programu je 25 naslova, ali komornijeg, intimnijeg tipa.

Neke od predstava ili barem izvođača, MESS dijeli s recentnim festivalima u Hrvatskoj, pa će na njemu zaigrati gosti Festivala svjetskog kazališta, predstava King Size u režiji  Christopha Marthalera, kao i Forced Entertainment, ali s predstavom Tomorrow's Parties, te gošća posljednjeg Eurokaza, španjolska autorica i izvođačica Angelica Liddels projektom Svojim porazom učiniću te nepobedivom.

Iz Španjolske stiže i Solfatara katalonske trupe Atresbandes, a zanimljivo ostvarenje na sedam jezika, Lingua Imperii, stiže  iz Italije u produkciji trupe Anagoor, koja istražuje koliko nas jezik razdvaja i potencira naše različitosti.

Latinoamerička scena bit će predstavljena kolumbijskom trilogijom Intelektualni autor, Materijalni autor i Kako želiš da te želim, priči o disfunkcionalnoj obitelji, ali i kriminalu, drogi i siromaštvu; te predstavom Hamlet, od Anda, bolivijskom varijacijom na temu Shakespeareova klasika.

Posebno je atraktivan plesni segment festivala u sklopu kojeg će biti izvedene predstave Pljačka plijena ili Booty Looting belgijskog koreografa Wima Vandekeybusa i njegove kompanije Ultima Vez, o fotografiji kao posredniku sjećanja, te Božanstvena autorskog dvojca Daniel Larrieu Glorije Paris, nastala temljem romana Jean Geneta  - Gospa od cvijeća.

Kao i prethodnih godina, dio festivalskog programa namijenjen je najmlađoj publici, poput Malog Muka Pozorišta mladih iz Sarajeva ili predstave  čileanskog Teatro de Ocasión - Jedno jutro sam otišla...

Od regionalnih naslova na programu su šestosatni Galeb u produkciji Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada u režiji  Tomija Janežiča, ZeKaeMova Žuta crta, u režiji Ivice Buljana, Šta mora neka bude u produkciji JDP i režiji Andreja Nosova, te L’innocente koju za ljubljanski SMG potpisuje Diego de BreaTramvaj Adnana Lugonića i Asje Krsmanović - jedna od rijetkih site-specific predstava iz BiH, te komad Prst Doruntine Basha, u režiji Ane Tomović i produkciji Hartefakt fonda i Bitef teatra iz Beograda

Selektor nacionalnog programa Matko Botić odabrao je tek jedan naslov - predstavu Koncert ptica u režiji Aleša Kurta, u produkciji Kamernog teatra 55, dok će dvije predstave u režiji Selme Spahić, Grebanje ili kako se ubila moja baka u produkciji BNP Zenica i SARTR-ova Tajna džema od malina na festivalu biti izvedene izvan konkurencije.

Programska cjelina Future MESS IYMT, ove će se godine fokusirati na scenografiju, pa će u suradnji sa programom Behind the scenes British Councila, organizirati  radionicu koja će se baviti dijalogom između reditelja i dizajnera, a koju će voditi Liz Cooke i Jan Willem Van Den Bosch.

Anett Heilfort vodit će radionicu improvizacije za glumce i studente, dok će Anna Magyari Beck podučavati glumce, performere i plesače Alexander tehnici, poseban masterclass će voditi Wim Vandekeybus, a među brojnim popratnim programima jest i predstavljanje dramskih tekstova zagrebačkog autora Srđana Sandića.

 

28.09.2013. / Subota

11.00 / Međunarodni centar za djecu i omladinu
Novo Sarajevo
JEDNO JUTRO SAM OTIŠLA…
Režija: César ESPINOZA ARAYA / Ana GALLEGO / Ángel SÁNCHEZ
Teatro de Ocasión

20.00 / Plato ispod Starog mosta / Mostar
OSVAJANJE SREĆE
Režija: Haris PAŠOVIĆ
East West Centar Sarajevo / Prime Cut Productions Belfast / Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana

29.09.2013. / NEDJELJA

11.00 / Pozorište mladih Sarajevo
MALI MUK
Režija: Darko KOVAČOVSKI
Pozorište mladih Sarajevo

19.30 / Narodno pozorište Sarajevo
SVOJIM PORAZOM UČINIT ĆU TE NEPOBJEDIVOM
Režija: Angélica LIDDELL
Atra Bilis Teatro

20.00 / Plato ispod Starog mosta / Mostar
OSVAJANJE SREĆE
Režija: Haris PAŠOVIĆ
East West Centar Sarajevo / Prime Cut Productions Belfast / Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana

30.09.2013. / PONEDJELJAK

13.00 / Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH
Razgovor s Dževadom Karahasanom

19.00 / Kamerni teatar 55
SOLFATARA
Režija: Albert Pérez HIDALGO / Miquel SEGOVIA /Mònica ALMIRALL
ATRESBANDES

20.00 / Sarajevski ratni teatar
TAJNA DŽEMA OD MALINA
Režija: Selma SPAHIĆ
Sarajevski ratni teatar

01.10.2013. / UTORAK

19.30 / Narodno pozorište Sarajevo
PLJAČKA PLIJENA
Koreografija: Wim VANDEKEYBUS
Ultima Vez

22.00 / Kamerni teatar 55
ŽUTA CRTA
Režija: Ivica BULJAN
Zagrebačko kazalište mladih

02.10.2013. / SRIJEDA

17.00 / Narodno pozorište Sarajevo
GALEB
Režija: Tomi JANEŽIČ
Srpsko narodno pozorište Novi Sad

03.10.2013. / ČETVRTAK

18.00 / Narodno pozorište Sarajevo
Doruntina Basha: PRST
Režija: Ana TOMOVIĆ
Hartefakt / BITEF

20.00 / Kamerni teatar 55
BOŽANSTVENA
Koreografija: Daniel LARRIEU
Režija: Gloria PARIS
Cie Daniel Larrieu-Astrakan

22.00 / Sarajevski ratni teatar
TOMORROW’S PARTIES
Režija: Tim ETCHELLS
Forced Entertainment

04.10.2013. / PETAK

13.00 / Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH
Razgovor s Doruntinom Bashom

17.00 / Kamerni teatar 55
Ronald Rand: NEKA BUDE UMJETNOST!
Režija: Gregory ABELS

17.00 / Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH
Scensko čitanje drama Srđana Sandića i razgovor s autorom

19.30 / Narodno pozorište Sarajevo
Tanja Šljivar: GREBANJE ILI KAKO SE UBILA MOJA BAKA
Režija: Selma SPAHIĆ
Bosansko narodno pozorište Zenica

22.00 / Sarajevski ratni teatar
TOMORROW’S PARTIES
Režija: Tim ETCHELLS
Forced Entertainment

05.10.2013. / SUBOTA

11.00 i 13.00 / Međunarodni centar za djecu i omladinu Novo Sarajevo
KORALL KORAL
Režija: Hanne DIESERUD / Christina LINDGREN
Baby Opera

13.00 / Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH
Razgovor s Tanjom Šljivar

15.00 / Narodno pozorište Sarajevo
INTELEKTUALNI AUTOR
Režija: Jorge Hugo MARíN
La Maldita Vanidad

17.00 / Narodno pozorište Sarajevo
MATERIJALNI AUTORI
Režija: Jorge Hugo MARíN
La Maldita Vanidad

18.00 / Kamerni teatar 55
frei.wild: IN THE MIX
Autori/ce: frei.wild

19.00 / Narodno pozorište Sarajevo
KAKO ŽELIŠ DA TE ŽELIM
Režija: Jorge Hugo MARíN
La Maldita Vanidad

22.00 / Sarajevski ratni teatar
L.I. LINGuA IMPERII
Autori/ce: Anagoor
Anagoor

06.10.2013. / NEDJELJA

11.00 / Kamerni teatar 55
KRALJICA VEŠMAŠINA
Režija: Jelena KOVAČIĆ
Bosansko narodno pozorište Zenica

11.00 i 13.00 / Međunarodni centar za djecu i omladinu Novo Sarajevo
KORALL KORAL
Režija: Hanne DIESERUD / Christina LINDGREN
Baby Opera

18.00 / Željeznička stanica Sarajevo
Adnan Lugonić / Asja Krsmanović: TRAMVAJ
Režija: Senad ALIHODŽIĆ
Fercera

19.30 / Narodno pozorište Sarajevo
HAMLET, OD ANDA
Režija: Diego ARAMBURO
Teatro de los Andes

22.00 / Sarajevski ratni teatar
HINKEMAN: ŠTA MORA NEKA buDE
Režija: Andrej NOSOV
Jugoslovensko dramsko pozorište

07.10.2013. / PONEDJELJAK
13.00 / Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH
Razgovor s Adnanom Lugonićem / Asjom Krsmanović / Vukom Boškovićem / Dariom Bevandom / Bojanom Vidosavljević

19.30 / Narodno pozorište Sarajevo
KING SIZE
Režija: Christoph MARTHALER
Theater Basel

22.00 / Sarajevski ratni teatar
L’INNOCENTE
Režija: Diego DE BREA
Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE