Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Olivier nominacije 2010.

Olivier nominacije 2010.

Popis nominiranih vrvi poznatim imenima, pa bi netko neupućen ovogodišnje LOA nominacije mogao zamijeniti za one - oskarovske: Imelda Staunton, Gillian Anderson, Rachel Weisz, James Earl Jones, Jude Law, James McAvoy, Mark Rylance, Keira Knightley...
Share on facebook
Share on twitter

Najveći broj nominacija, njih 15, 'zaradio' je Royal Court, pa britanski mediji s ponosom ističu kako je to najbolji dokaz da kazališta treba - još više subvencionirati. Dapače, među predstavama s najviše nominacija čak su dvije u produkciji Royal Courta - posve očekivano - Enron i Jeruzalem. Drugi važan trend u nominacijama svakako je velika prevlast dramski predstava nad mjuziklima, što nakon godišnjeg izvještaja Udruge londonskih kazališta i nije neko iznenađenje.

Postizanju tog omjera svakako je pomogla i činjenica da su producenti prošlih godini dana za londonske predstave mahom angažirali slavna filmska i TV imena, kojima je pak prenapučena ovogodišnja nominacijska lista -gužva je tolika da je u pojedinim kategorijama, po prvi put u povijesti, po 6 nominiranih!

Nominacije je u raznim kategorijama zaradilo čak 8 novih dramskih tekstova, a među čijim autorima su se našle i dvije autorice - mlađe od 20!

Po prvi put LOA ove godine ima i kategoriju najpopularnije prdestave o izboru publike, a tko će u toj kao i u ostalim kategorijama slaviti znat ćemo nakon glamurozne ceremonije dodjele u Grosvenor House Hotelu, 21. ožujka

Najbolja glumica

Gillian Anderson - A Doll's House @ Donmar

Lorraine Burroughs - The Mountaintop @ Trafalgar Studios 1

Imelda Staunton - Entertaining Mr Sloane @ Trafalgar Studios 1

Juliet Stevenson - Duet for One @ Almeida & Vaudeville

Rachel Weisz - A Streetcar Named Desire @ Donmar

Najbolji glumac

James Earl Jones - Cat on a Hot Tin Roof @ Novello

Jude Law - Hamlet, Donmar @ Wyndham's

James McAvoy - Three Days of Rain @ Apollo

Mark Rylance - Jerusalem @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court &  @ Apollo

Ken Stott - A View from the Bridge @ Duke of York's

Samuel West - Enron @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Noel Coward

Najbolja glumica u sporednoj ulozi

Hayley Atwell - A View From the Bridge @ Duke of York's

Michelle Dockery - Burnt by the Sun @ Lyttelton

Alexandra Gilbreath - Twelfth Night @ Duke of York's

Keira Knightley - The Misanthrope @ Comedy

Rachael Stirling - The Priory @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court

Ruth Wilson - A Streetcar Named Desire @ Donmar

Najbolji glumac u sporednoj ulozi

Mackenzie Crook - Jerusalem @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Apollo

Rory Kinnear - Burnt by the Sun @ Lyttelton

Tim Pigott-Smith - Enron @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Noel Coward

Eddie Redmayne - Red @ Donmar

Najbolji novi dramski tekst

Lucy Prebble: Enron@ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Noel Coward

Jez Butterworth: Jerusalem @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & Apollo

Katori Hall: The Mountaintop @ Trafalgar Studios 1

John Logan: Red @ Donmar Warehouse

Najbolja nova komedija

Tim Firth: Calendar Girls @ Noel Coward

Richard Bean: England People Very Nice @ Olivier

Jez Butterworth: Parlour Song @ Almeida

Michael Wynne: The Priory by Michael Wynne @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court

Najbolji revival mjuzikla

Irving Berlin's Annie Get Your Gun @ Young Vic

Hello Dolly! @ Open Air

A Little Night Music @ Garrick

Lionel Bart's Oliver! @ Theatre Royal, Drury Lane

Najbolji novi mjuzikl

Dreamboats and Petticoats, libreto: Laurence Marks & Maurice Gran @ Savoy

Priscilla Queen of the Desert - the Musical, libreto: Stephan Elliott & Allan Scott, temeljen na filmu Latent Image/Specific Films u distribuciji Metro-Goldwyn-Mayer Inc @ Palace

Spring Awakening, glazba: Duncan Sheik, libreto i stihovi Steven Sater @ Novello

Sister Act, glazba: Alan Menken, stihovi: Glenn Slater, libreto: Cheri Steinkellner & Bill Steinkellner @ London Palladium

Najbolji zabavni program

Arturo Brachetti: Change, napisao & režirao Sean Foley, izvorni koncept: Serge Denoncourt, temeljem repertoara Artura Brachettija @ Garrick

Derren Brown: Enigma, napisali: Derren Brown & Andy Nyman @ Adelphi

Morecambe, Tim Whitnall @ Duchess

Najbolja glumica u mjuziklu ili zabavnom programu

Melanie C - Blood Brothers @ Phoeni

Patina Miller - Sister Act @ London Palladium

Samantha Spiro - Hello Dolly! @ Open Air

Hannah Waddingham  - A Little Night Music @ Garrick

Charlotte Wakefield - Spring Awakening @ Novello

Najbolji glumac u mjuziklu ili zabavnom programu

Rowan Atkinson - Oliver! @ Theatre Royal, Drury Lane

Aneurin Barnard - Spring Awakening @ Novello

Bob Golding - Morecambe @ Duchess

Alexander Hanson - A Little Night Music @ Garrick

Tony Sheldon - Priscilla, Queen of the Desert - The Musical @ Palace

Najbolja sporedna uloga u mjuziklu ili zabavnom programu

Sheila Hancock - Sister Act @ London Palladium

Maureen Lipman - A Little Night Music @ Garrick

Kelly Price - A Little Night Music @ Garrick

Iwan Rheon - Spring Awakening @ Novello

Najbolji redatelj

Rupert Goold - Enron @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Noel Coward

Michael Grandage -  Hamlet, Donmar @ Wyndham's

Lindsay Posner - A View from the Bridge @ Duke of York's

Ian Rickson - Jerusalem @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Apollo

Bijan Sheibani - Our Class @ Cottesloe

Najbolji revival

Arcadia, r: David Leveaux @ Duke of York's

Cat on a Hot Tin Roof, r: Debbie Allen @ Novello

The Misanthrope, r: Thea Sharrock @ Comedy

A Streetcar Named Desire, r: Rob Ashford @ Donmar Warehouse

A View from the Bridge, r: Lindsay Posner @ Duke of York's

Three Days of Rain, r: Jamie Lloyd @ Apollo

Najbolja koreografija

Matthew Bourne - Oliver! @ Theatre Royal, Drury Lane

Bill T Jones - Spring Awakening @ Novello

Anthony Van Laast - Sister Act @ London Palladium

Stephen Mear - Hello Dolly! @ Open Air

Najbolje oblikovanje svjetla

Burnt by the Sun, Mark Henderson @ Lyttelton

Enron, Mark Henderson @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Noel Coward

Spring Awakening, Kevin Adams @ Novello

Three Days of Rain, Jon Clark @ Apollo

Najbolja scenografija

England People Very Nice. Mark Thompson s animacijama Petea Bishopa

Enron, Anthony Ward @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Noel Coward

Jerusalem, Ultz @ Jerwood Theatre Downstairs | Royal Court & @ Apollo

Red, Christopher Oram @ Donmar Warehouse

Najbolja kostimografija

Hello Dolly!, Peter McKintosh @ Open Air

Madame de Sade, Christopher Oram, Donmar @ Wyndham's

The Misanthrope, Amy Roberts @ Comedy

Priscilla, Queen of the Desert - The Musical, Tim Chappel & Lizzy Gardiner @ Palace

Najbolje oblikovanje zvuka

Every Good Boy Deserves Favour, Christopher Shutt @ Olivier

Jerusalem, Ian Dickinson za Autograph @ Jerwood Theatre Upstairs | Royal Court & @ Apollo

Mother Courage and her Children, Andrew Bruce & Nick Lidster za Autograph @ Olivier

Spring Awakening, Brian Ronan @ Novello

Nagrada publike za najpopularniju predstavu

Billy Elliot, glazba: Elton John, libreto istihovi: Lee Hall @ Victoria Palace

The Phantom of the Opera, glazba & libreto: Andrew Lloyd Webber, stihovi: Charles Hart, libreto i dodatni stihovi: Richard Stilgoe @ His Majesty's

War Horse, temeljem romana Michaela Morpurga, u adaptaciji Nicka Stafforda @ New London

We Will Rock You, temeljem skladbi grupe Queen, Ben Elton u suradnji sa Brianom Mayem i Rogerom Taylorom @ Dominion

Wicked, glazba & stihovi: Stephen Schwartz, libreto: Winnie Holzman @ Apollo Victoria

Iznimno postignuće u pridruženom kazalištu

Soho Theatre/Tiata Fahodzi, Iya Ile (The First Wife)

The Tricycle Theatre, The Great Game

The Royal Court ,Cock @ Jerwood Theatre Upstairs

Najbolja nova operna produkcija

The Royal Opera: Der Fliegende Hollander @ Royal Opera House

The Royal Opera: Lulu @ Royal Opera House

English National Opera: Peter Grimes @ London Coliseum

The Royal Opera: Tristan und Isolde @ Royal Opera House

Iznimno postignuće u operi

Anja Kampe @ Der Fliegende Hollander @ Royal Opera House

Stuart Skelton @ Peter Grimes @ London Coliseum

Nina Steme @ Tristan und Isolde @ Royal Opera House

Michael Volle @ Lulu & @ Tristan and Isolde @ Royal Opera House

Najbolja nova plesna predstava

Russell Maliphant: Afterlight @ Sadler's Wells

Birmingham Royal Ballet: E=MC2 @ Sadler's Wells

Goldberg: The Brandstrup Rojo Project, ROH2 @ Royal Opera House

Rambert Dance Company: A Linha Curva @ Sadler's Wells

Fabulous Beast Dance: The Rite of Spring @ London Coliseum

Iznimno postignuće u plesu

Colin Dunne @ Out of Time @ The Pit

Michael Hulls za oblikovanje svjetla @ Two:Four:Ten @ Afterlight @ Ex Machina @ Eonnagata

Rambert Dance Company za iznimnu godišnju produkciju

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE