Naslovnica > GLAVNE VIJESTI > Olivier nagrade 2019.

Olivier nagrade 2019.

Za razliku od prošle ili pretprošle godine niti jedna predstva nije dominila ceremonijom, no bilo je iznenađenja. [FOTO]
Share on facebook
Share on twitter

Za razliku od 2017. kad je predstava Harry Potter and the Cursed Child osvojila rekordnih 9 nagrada ili Hamiltona koji je sa sedam osvojenih kipića dominirao lanjskom dodjelom, ove su godine Laurence Olivier nagrade gotovo ujednačeno podijeljene brojnim nominiranim naslovima.

Drama Matthewa Lopeza, The Inheritance, koju kritičari nazivaju najvažnijim američkim dramskim tekstom u ovom stoljeću, osvojila je nagradu za najbolji novi tekst, slavio je i njezin redatelj Stephen Daldry, kao i protagonist glavne uloge Kyle Soller, te oblikovatelj svjetla. No, slavlju usprkos, malo je vjerojatno da će za razliku od prethodnih dobitnika postati hitom diljem EUrope, budući je riječ o sedmosatnoj epskoj drami o životu gay muškaraca post-AIDS generacije u New Yorku.

U kategoriji najboljeg dramskog revivala slavila je Almeidina produkcija nepravedno zanemarenog teksta Tennessee Williamsa / Summer and Smoke, a njezina glavna protagonistica Patsy Ferran osvojila je nagradu za najbolju glumicu i to u žestokoj konkurenciji velikih zvijezda poput Gillian Anderson, Eileen Atkins, Sophie Okonedo i Katherine Parkinson.

Broadwayska legenda Patti LuPone nagrađena je za najbolju sporednu ulogu u Company, a zanimljivo je kako se prethodno zarekla da više neće igrati u mjuziklima, pa je slavljeničku ulogu prvobitno - odbila.

Najboljim novim mjuziklom proglašen je iz Kanade uvezeni Come From Away nastao po istinitoj priči o malom gradiću Ganderu u Newfoundlandu u koju je 11. rujna nakon napada na newyorkške Twinse prisilno sletio jedan od aviona s 38 putnika. Ista je predstava osvojila i nagradu za iznimno postignuće u glazbi, kao i najbolju koreografiju.

Posebnog Oliviera osvojio je koreograf Matthew Bourne i to za tri desetljeća iznimnih postignuća na britanskoj plesnoj sceni.

***

Najbolji glumac

  • Adam Godley, Ben Miles i Simon Russell Beale za The Lehman Trilogy @ National Theatre
  • Arinzé Kene za Misty @ Trafalgar Studios 1
  • Ian McKellen za King Lear @ Duke of York’s Theatre
  • Kyle Soller za The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • David Suchet za The Price @ Wyndham’s Theatre

Najbolja glumca

  • Gillian Anderson za All About Eve @ Noël Coward Theatre
  • Eileen Atkins za The Height Of The Storm @ Wyndham’s Theatre
  • Patsy Ferran za Summer And Smoke @ Almeida Theatre & Duke of York’s Theatre
  • Sophie Okonedo za Antony And Cleopatra @ National Theatre
  • Katherine Parkinson za Home, I’m Darling @ National Theatre & Duke of York’s Theatre

Najbolji glumac u mjuziklu

  • Marc Antolin za Little Shop Of Horrors @ Regent’s Park Open Air Theatre
  • Kobna Holdbrook-Smith za Tina – The Tina Turner Musical @ Aldwych Theatre
  • Zubin Varla za Fun Home @ Young Vic
  • Ken Watanabe za The King And I @ The London Palladium

Najbolja glumica u mjuziklu

  • Sharon D. Clarke za Caroline, Or Change @ Playhouse Theatre
  • Rosalie Craig za Company @ Gielgud Theatre
  • Kelli O’Hara za The King And I @ The London Palladium
  • Adrienne Warren za Tina – The Tina Turner Musical @ Aldwych Theatre

American Airlines najbolji novi dramski tekst

  • The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • The Lehman Trilogy @ National Theatre
  • Misty @ Trafalgar Studios 1
  • Sweat @ Donmar Warehouse

Najbolja nova komedija

  • Home, I’m Darling @ National Theatre – Dorfman & Duke of York’s Theatre
  • Nine Night @ National Theatre – Dorfman & Trafalgar Studios 1
  • Quiz @ Noël Coward Theatre

Cunard najbolji revival

  • King Lear @ Duke of York’s Theatre
  • The Lieutenant Of Inishmore @ Noël Coward Theatre
  • The Price @ Wyndham’s Theatre
  • Summer And Smoke @ Almeida Theatre & Duke of York’s Theatre

Magic Radio najbolji revival mjuzikla

  • Caroline, Or Change @ Playhouse Theatre
  • Company @ Gielgud Theatre
  • The King And I @ The London Palladium

Mastercard najbolji novi mjuzikl

  • Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Fun Home @ Young Vic
  • Six @ Arts Theatre
  • Tina – The Tina Turner Musical @ Aldwych Theatre

Najbolji zabavni i obiteljski program

  • A Monster Calls @ The Old Vic
  • Snow White @ The London Palladium
  • Songs For Nobodies @ Ambassadors Theatre
  • The Wider Earth @ Jerwood Gallery, Natural History Museum

Blue-i Theatre Technology nagrada za najbolju scenografiju

  • Bunny Christie za Company @ Gielgud Theatre
  • Bob Crowley za The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • Es Devlin za The Lehman Trilogy @ National Theatre – Lyttelton
  • Anna Fleischle za Home, I’m Darling @ National Theatre – Dorfman & Duke of York’s Theatre

Najbolja kostimografija

  • Fly Davis za Caroline, Or Change @ Playhouse Theatre
  • Anna Fleischle za Home, I’m Darling @ National Theatre – Dorfman & Duke of York’s Theatre
  • Gabriella Slade za Six @ Arts Theatre
  • Catherine Zuber za The King And I @ The London Palladium

White Light nagrada za najbolje oblikovanje svjetla

  • Neil Austin za Company @ Gielgud Theatre
  • Howell Binkley za Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Jon Clark za The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • Lee Curran za Summer And Smoke @ Almeida Theatre & Duke of York’s Theatre

Royal Albert Hall nagrada za oblikovanje zvuka

  • Paul Arditti & Christopher Reid za The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • Mike Beer za A Monster Calls @ The Old Vic
  • Carolyn Downing za Summer And Smoke @ Almeida Theatre & Duke of York’s Theatre
  • Gareth Owen za Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Nick Powell za The Lehman Trilogy @ National Theatre – Lyttelton

Sir Peter Hall nagrada za najboljeg redatelja

  • Christopher Ashley za Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Stephen Daldry za The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • Marianne Elliott za Company @ Gielgud Theatre
  • Rebecca Frecknall za Summer And Smoke @ Almeida Theatre & Duke of York’s Theatre
  • Sam Mendes za The Lehman Trilogy @ National Theatre – Lyttelton

Best koreograf

  • Kelly Devine za Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Christopher Gattelli temeljem koreografije Jeroma Robbinsa za The King And I @ The London Palladium
  • Carrie-Anne Ingrouille za Six @ Arts Theatre
  • Liam Steel za Company @ Gielgud Theatre

Iznimno postignuće u glazbi

  • Come From Away – libreto, glazba i stihovi: David Hein & Irene Sankoff; glazbeni supervisor, aranžmani: Ian Eisendrath; orkestracije: August Eriksmoen; glazbeni ravnatelj/glazbeni supervisor u UK: Alan Berry; i orkestar Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Fun Home – skladateljica: Jeanine Tesori; autorica stihova/libretistica: Lisa Kron @ Young Vic
  • The Inheritance – skladatelj: Paul Englishby @ Young Vic & Noël Coward Theatre
  • A Monster Calls – skladatelj Benji Bower u izvedbi Benji with Will Bower (The Bower Brothers) @ The Old Vic
  • Six – orignalna glazba, orkestracije i voklani aranžmani : Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran & Joe Beighton @ Arts Theatre

Najbolji glumac u sporednoj ulozi

  • Keir Charles za Quiz @ Noël Coward Theatre
  • Adam Gillen za Killer Joe @ Trafalgar Studios 1
  • Adrian Lukis za The Price @ Wyndham’s Theatre
  • Malcolm Sinclair za Pressure @ Ambassadors Theatre
  • Chris Walley za The Lieutenant Of Inishmore @ Noël Coward Theatre

Najbolja glumica u sporednoj ulozi

  • Susan Brown za Home, I’m Darling @ National Theatre – Dorfman & Duke of York’s Theatre
  • Monica Dolan za All About Eve @ Noël Coward Theatre
  • Cecilia Noble za Nine Night @ National Theatre – Dorfman & Trafalgar Studios 1
  • Vanessa Redgrave za The Inheritance @ Young Vic & Noël Coward Theatre

Najbolji glumac u sporednoj ulozi u mjuziklu

  • Jonathan Bailey za Company @ Gielgud Theatre
  • Clive Carter za Come From Away @ Phoenix Theatre
  • Richard Fleeshman za Company @ Gielgud Theatre
  • Robert Hands za Come From Away @ Phoenix Theatre

Najbolja glumica u sporednoj ulozi u mjuziklu

  • Patti LuPone za Company @ Gielgud Theatre
  • Ruthie Ann Miles za The King And I @ The London Palladium
  • “The Queens” – Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O’Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed & Jarneia Richard-Noel – za Six @ Arts Theatre
  • Rachel Tucker za Come From Away @ Phoenix Theatre

Najbolja nova plesna produkcija

  • 16 + A Room/Solo Echo/Bill - Ballet British Columbia @ Sadler’s Wells
  • Blkdog - Botis Seva @ Sadler’s Wells
  • Playlist (Track 1, 2) -  William Forsythe za English National Ballet @ Sadler’s Wells
  • The Unknown Soldier - Alastair Marriott za The Royal Ballet @ Royal Opera House

Najbolja nova operna produkcija

  • Katya Kabanova @ Royal Opera House
  • Lessons In Love And Violence @ Royal Opera House
  • The Turn Of The Screw @ Regent’s Park Open Air Theatre

Iznimno postignuće u nekom od kazališta partnera

  • Moe Bar-El u Every Day I Make Greatness Happen @ Hampstead Theatre Downstairs
  • Flesh And Bone @ Soho Theatre
  • Jonathan Hyde za Gently Down The Stream @ Park Theatre
  • The Phlebotomist @ Hampstead Theatre Downstairs
  • Athena Stevens za Schism @ Park Theatre

Iznimno postignuće u plesu

  • Akram Khan za izvedbu  Xenos @ Sadler’s Wells
  • John Macfarlane za scenografiju u Swan Lake @ Royal Opera House
  • Dimitris Papaioannou za koreografiju u The Great Tamer @ Sadler’s Wells

Iznimno postignuće u operi

  • David Butt Philip & Roderick Williams za izvedbe u War Requiem @ London Coliseum
  • Zbor English National Opera za Paul Bunyan @ Wilton’s Music Hall
  • Andris Nelsons za ravnanje predstavom Lohengrin @ Royal Opera House
  • Ansambl predstave Porgy And Bess @ London Coliseum

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE