Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Program 42. PIF-a

Program 42. PIF-a

Ovogodišnje, 42. izdanje međunarodnog lutkarskog festivala poznatog pod imenom PIF održava se od 29. kolovoza do 4. rujna, a ugošćuje predstave iz sedam zemalja.
Share on facebook
Share on twitter

Tako će ove godine na PIF-u sudjelovati umjetnici iz Belgije, Bjelorusije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Srbije, koji se uz niz domaćih predstava okupljaju oko teme – marioneta.

Priliku da se upozna jedna od najkompliciranijih animatorskih tehnika lutkarstva, osim kroz predstave, PIF pruža i kroz radionicu ‘Od izrade do animacije Tücher-marionete prema tehnici prof. Albrechta Rosera’ voditelja Dubravka Torjanca, te kroz predstavljanja triju knjiga: 'Lutkari i lutke' Milana Čečuka, koja je izdana u biblioteci Velika Lutkanija, 'O lutkama i lutkarstvu' Marijane Županić Benić i 'Monografija Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku 1958.-2008.' autorice Antonije Bogner-Šaban.

Predstave koje će zagrebačkoj publici približiti marionetsko kazalište su 'Mala vila' (u izvedbi Gradskog kazališta lutaka Split), 'Krpe i konci (u izvedbi Lutkarskog studija „Krpe i konci“ iz Varaždina), 'Varijete' (u izvedbi Kazališta Stabile del Friuli Venezia Giulia iz Trsta) i 'Ruggiero od Bijelog Orla' (u izvedbi Udruge Figli d`arte Cuticchio iz Palerma te 'Doktora Fausta' (u izvedbi Lutkarskog kazališta Ljubljana).

Osim predstava, radionica i predstavljanja, na programu se ove godine nalaze i projekcije koje predstavljaju tehnike lutkarske animacije u drugim medijima, tj. filmu, gdje će se moći vidjeti predstave PIF-ova čestog bivšeg gosta, kazališta Green Ginger iz Velike Britanije, a u muzeju Mimara bit će izloženo dvadesetak marioneta iz muzejske zbirke Stiftelsen Marionettmuseet (The Marionett Museum Foundation) iz Štokholma, Švedska. Autor izložbe ‘Život na koncuMichael Meschke poznati je lutkar, režiser, pedagog i pisac koji će predstaviti lutke, govoriti o njihovoj povijesti te voditi okrugli stol o marionetama.

Posebnost ovogodišnjeg festivala jest program Talentoskop, koji će pružiti ptiliku mladim domaćim lutkarima, kao i jednoj mladoj francuskoj trupi, da PIF-ovoj publici pokažu, kako kaže autorica programa svoje uratke, razmišljanja i viđenja lutkarstva danas. Talentoskop predstavlja: Petru Radin (Tvornica lutaka), Irenu Bausović, Petru Kurtelu, Gorana Guksića, Matka Knešaureka, te Dinu Đuku i Kantautorski trio, plus francuske goste Elise Combet i Huberta Jégata (CreatureS Compagnie).

Festivalskih događanja ima podosta, i to za sve uzraste, od djece do odraslih, te cjelovit program slijedi u nastavku teksta, a sve to već tradicionalno započinje povorkom predvođenom velikim lutkom Pifkom, zaštitnim znakom PIF-a, dok će mu se ove godine pridružiti i Zločesti bubnjari, Lutkarska družina «Krpe i konci» te Grupa Artistika, koja će na Trgu bana Jelačića izvesti srednjovjekovnu lakrdijašku predstavu 'Oda Ludosti'.

Subota, 29. kolovoza / Saturday, August 29

11.00 sati     Cvjetni trg, Gajeva ulica, Trg bana Jelačića
POVORKA LUTAKA - Zločesti bubnjari, Lutkarska družina «Krpe i konci» i Grupa
Artistika (djeca i odrasli)

12.00 sati    Muzej Mimara
Otvorenje izložbe „ŽIVOT NA KONCU“ (djeca i odrasli)

17.00 sati    Atrij Arheološkog muzeja
SVADBENA POVORKA - Učilište ZKM – lutkarski studio; Zagreb, Hrvatska
(djeca i odrasli)
KRPE I KONCI - Udruga lutkarski studio „Krpe i konci“, Varaždin, Hrvatska
(djeca i odrasli)

18.00 sati    ZKL
BAJKA O CARU SALTANU - Dječje kazalište B. Mihaljevića u     Osijeku, Hrvatska
(djeca od 8 – 14 godina)

20.30 sati    Komedija
Svečano otvorenje festivala (Ulaz s pozivnicom)
VARIETA - Stalno Pokrajinsko Kazalište Venezia Giulia, Trst, Italija (djeca i odrasli)

nedjelja, 30. kolovoza / Sunday, August 30

11.00 i 16.00sati     ZKM, Polanec
MALA VILA - Gradsko kazalište lutaka Split, Hrvatska  (djeca 3 - 10 god.)

18.00 sati    Komedija
LONČIĆU KUHAJ! - Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Rijeka, Hrvatska
(djeca od 4 god. nadalje)

19.00 sati    Muzej Mimara
Okrugli stol na temu marioneta (voditelj M. Meschke, Stockholm, Švedska)

20.30 sati    Muzej Mimara
Promocija monografije Dječjeg kazališta B. Mihaljevića u     Osijeku

ponedjeljak, 31. kolovoza / Monday, August 31

11.00, 16.00 i 20.00 sati    ZKM, Polanec
DOKTOR FAUST - Lutkarsko kazalište Ljubljana, Slovenija (mladi i odrasli)

17.00 sati    ZKM, Poly
Promocija knjige M. Županić Benić “O lutkama i lutkarstvu”

18.30 sati    Komedija
PUSTOLOVINE TOMA SAWYERA - Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Hrvatska
(djeca od 7 godina nadalje)

18.30 sati    Mala dvorana MCUK-a (Travno)
Prezentacija radionice Tücher-marioneta

utorak, 01. rujna / Tuesday, September 1
11.00 sati     Scena Travno ZKL
CRVENKAPICA NA BAKIN NAČIN - Kazalište figura Leptiri & C°, Beveren, Belgija /naslovna slika/
(djeca od 3 godine nadalje)

16.30 sati     ZKL, mala dvorana
Promocija knjige Milana Čečuka „Lutkari i lutke“

18.00 i 21.00 sati     ZKL
RUGGIERO OD BIJELOGA ORLA - Udruga Figli d`arte Cuticchio, Palermo, Italija
(djeca i odrasli)

19.30 sati    Komedija
SALIERIJEV MJESEC - Lutkarsko kazalište Brest, Bjelorusija (odrasli)

22.00 sati    Atrij Arheološkog muzeja
Projekcije lutkarskih filmova kazališta Green Ginger, Velika Britanija (odrasli)

srijeda, 02. rujna / Wednesday, September 2

10.00 sati    ZKL
SVAROŽIĆ - Zagrebačko kazalište lutaka, Hrvatska (djeca od 7 – 14 godina)

18.00 sati    Varaždin, ulice grada
VRAK MRAK I SELJO BELJO - Dječja i lutkarska scena HNK u Varaždinu, Varaždin,
Hrvatska (djeca i odrasli)

20.00 sati    Varaždin, Stari grad
ULIČNI CIRKUS KRPA I KONACA - Udruga lutkarski studio „Krpe i konci“, Varaždin,
HRVATSKA (djeca i odrasli)

četvrtak, 03. rujna / Thursday, September 3

11.00 sati    ZKL
PČELICA MAJA - Lutkarsko kazalište Maribor, Slovenija (djeca od 4 god.nadalje)

12.30 sati    ZKL, dvorište
CRVENKAPICA - Lutkarska scena „Ivana Brlić Mažuranić“, Zagreb, Hrvatska
(djeca i odrasli)

18.00 sati    Komedija
MALI PRINC - Kazalište lutaka Niš, Srbija (djeca od 9 - 16 god.)

20.00 sati    ZKL
VELIKO KIHOTANJE - Lutkarsko kazalište Sofija, Bugarska (odrasli)

petak, 04. rujna / Friday, September 4

TALENTOSKOP - eksperimentalni cjelodnevni program
11.00 sati    Tvornica lutaka (bivše kino Studio)
GRAŠAK NA ZRNU KRALJEVNE - Kazalište „Tvornica lutaka“, Zagreb, Hrvatska (djeca i odrasli)

12.00 i 16.00 sati    ZKM, Polanec
CRNI RUDNIK - Družina CréatureS, Fyé, Francuska (djeca od 10 god. nadalje)

17.00 sati    Scena Travno ZKL, Mala dvorana MCUK-a
Predstave diplomanata Umjetničke akademije u Osijeku, Hrvatska (djeca i odrasli)

19.30 sati    Scena Travno ZKL
tJAša – Dina Đuka, Zagreb, Hrvatska (odrasli)

20,30 sati    Foyer Scene Travno ZKL
Koncert – Kantautorski trio Vladanka Ivković, Sonja Mrnjavčić i Romana Orešnik
Mlinarić, Zagreb, Hrvatska

19.00 sati    Scena Travno ZKL
Podjela nagrada

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE