Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Olivier nagrade 2009.

Olivier nagrade 2009.

Apsolutni pobjednik ovogodišnje dodjele škotski je 'Black Watch', dok čak dva domaća producenta od sutra na plakate mogu dodati da igraju Olivierom nagrađeni tekst.
Share on facebook
Share on twitter

Najprestižnije lononske kazališne nagrade, one nazvane imenom Laurenca Oliviera, podijeljene su sinoć u Londonu.

Iste su i  opet uspjele izazvati iznenađenje, nakon što je već sam popis nominacija podigao brojne obrve.

Tako je umjesto Pulitzerom i Tonyem ovjenčanog August: Osage County, u kategoriji najboljeg novog dramskog teksta slavila ratna priča  Black Watch /naslovna/ iz pera Gregorya Burkea, a koja je scenski život započela 2006. na Edinburgh Festivalu. Predstava je u konačnici 'uprihodila' četiri nagrade, što su britanski mediji odmah protumačili kao novu nadu za produkcije koje nastaju van uhodanih komercijalnih kanala, ili kako lijepo kaže naslov u The Guardianu - 'iz rova do zvijezda'.

Slavlje Black Watcha ima međutim i jednu drugu, daleko važniju dimenziju. Riječ je o produkciji National Theatre of Scotland, ne tako davno osnovanog nacionalnog teatra, koji odlukom osnivača nema niti će ikad imati - vlastitu zgradu i hladni pogon.

Nakon njih, najviše razloga za slavlje imali su u Donmaru, premda ih je po mišljenju mnogih žiri zakinuo već u procesu nominiranja.

Ovako Donmaru ostaje 'tek' slaviti nagrade Dereka Jacobija i Margaret Tyzack kao najboljih glumaca, onu Elene Roger za najbolju ulogu u mjuziklu, te nagradu za najbolje oblikovanje svjetla u The Chalk Garden. Preostalu glumačku nagradu, onu za najbolju sporednu ulogu u drami osvojio je Patrick Stewart.

Od nagrada kojima bi se okoristiti mogla i domaća kazališta svakako treba spomenuti onu za najbolju novu komediju tekstu Yasmine Reze 'Bog masakra', a koji u dvije različite produkcije od ove sezone igre i u Splitu i u Zagrebu.

U kategoriji najboljeg 'revivala' mjuzikla očekivano je slavio La Cage Aux Folles, dok su u osiromašenoj kategoriji najboljeg novog mjuzikl slavili Jersey Boys.

Iako smo već i samu nominaciju apostrofirali kao čudnovatu, red je spomenuti i da je najboljom novom plesnom predstavom proglašeno gostovanje  Pina Bausch Tanztheater Wuppertal, s produkcijom predstave iz 1978 (!) Café Muller/ The Rite Of Spring.

No, barem oko jedne nagrade podijeljene sinoć svi se - slažu. Posebnog Oliviera za cjelokupni doprinos kazalištu ove godine dobio - Sir Alan Ayckbourn.

***

Najbolja glumica

Deanna Dunagan, August: Osage County @ National Theatre, Lyttelton
Lindsay Duncan, That Face @ Duke of York's theatre
Margaret Tyzack, The Chalk Garden @ Donmar Warehouse
Penelope Wilton, The Chalk Garden @ Donmar Warehouse

Najbolji glumac

David Bradley, No Man's Land @ Duke of York's theatre
Michael Gambon, No Man's Land @ Duke of York's theatre
Adam Godley, Rain Man @ Apollo theatre
Derek Jacobi, Twelfth Night, Donmar West End @ Wyndham's theatre

Najbolja sporedna uloga

Oliver Ford Davies, Hamlet @ Novello theatre
Kevin R McNally, Ivanov, Donmar West End @ Wyndham's theatre
Paul Ritter, The Norman Conquests @ Old Vic
Patrick Stewart, Hamlet @ Novello theatre

Najbolji ansambl

August: Osage County, r: Anna D Shapiro @ National Theatre, Lyttelton
Black Watch, r: John Tiffany @ Barbican
The Histories, r: Michael Boyd @ Roundhouse
The Norman Conquests, r: Matthew Warchus @ Old Vic
Sunset Boulevard, r: Craig Revel Horwood @ Comedy theatre

Najbolji novi dramski tekst

August: Osage County, Tracy Letts @ National Theatre, Lyttelton
National Theatre of Scotland's Black Watch, Gregory Burke @ Barbican
The Pitmen Painters, Lee Hall @ National Theatre, Cottesloe
That Face, Polly Stenham @ Duke of York's theatre

Najbolja nova komedija

Fat Pig, Neil La Bute @ Comedy theatre
The Female Of The Species, Joanna Murray-Smith @ Vaudeville theatre
God Of Carnage, Yasmina Reza, u prijevodu Christophera Hamptona @ Gielgud theatre

Najbolja obnova

The Chalk Garden, r: Michael Grandage @ Donmar Warehouse
The Histories, r: Michael Boyd @ Roundhouse
The Norman Conquests, r: Matthew Warchus @ Old Vic

Najbolji zabavni program

Noël Coward: Brief Encounter @ Cinema Haymarket
La Clique @ Hippodrome
Maria Friedman: Rearranged at Trafalgar Studios 1

Najbolji novi mjuzkl

Jersey Boys The Story Of Frankie Valli And The Four Seasons @ Prince Edward theatre
Zorro @ Garrick theatre

Najbolja obnova mjuzikla

La Cage Aux Folles @ Playhouse theatre
Piaf @ Donmar Warehouse & Vaudeville theatre
Andrew Lloyd Webber's Sunset Boulevard @ Comedy theatre
West Side Story @ Sadler's Wells

Najbolja glumica u mjuziklu

Sofia Escobar, West Side Story @ Sadler's Wells
Kathryn Evans, Sunset Boulevard @ Comedy theatre
Ruthie Henshall, Marguerite @ Theatre Royal Haymarket
Elena Roger, Piaf @ Donmar Warehouse & Vaudeville theatre
Emma Williams, Zorro @ Garrick theatre

Najbolji glumac u mjuziklu

Douglas Hodge, La Cage Aux Folles @ Playhouse theatre
Denis Lawson, La Cage Aux Folles @ Playhouse theatre
Ryan Molloy, Jersey Boys The Story Of Frankie Valli And The Four Seasons @ Prince Edward theatre
Matt Rawle, Zorro @ Garrick theatre

Najbolja sporedna uloga u mjuziklu

Alexander Hanson, Marguerite @ Theatre Royal Haymarket
Katherine Kingsley, Piaf @ Donmar Warehouse & Vaudeville theatre
Lesli Margherita, Zorro @ Garrick theatre
Jason Pennycooke, La Cage Aux Folles @ Playhouse theatre
Dave Willetts, Sunset Boulevard @ Comedy theatre

Najbolji redatelj

Terry Johnson, La Cage Aux Folles @ Playhouse theatre
Des McAnuff, Jersey Boys The Story Of Frankie Valli And The Four Seasons @ Prince Edward theatre
Emma Rice, Brief Encounter @ Cinema Haymarket
John Tiffany, Black Watch @ Barbican

Najbolji koreograf (drama & mjuzikl)

Rafael Amargo, Zorro @ Garrick theatre
Steven Hoggett, Black Watch @ Barbican
Lynne Page, La Cage Aux Folles @ Playhouse theatre
Kate Prince, Into The Hoods @ Novello theatre
Sergio Trujillo, Jersey Boys The Story Of Frankie Valli And The Four Seasons @ Prince Edward theatre

Najbolje oblikovanje svjetla

The Chalk Garden, Paule Constable @ Donmar Warehouse
Ivanov, Paule Constable, Donmar West End @ Wyndham's theatre
No Man's Land, Neil Austin @ Duke of York's theatre
Piaf, Neil Austin @ Donmar Warehouse & Vaudeville theatre

Najbolja scenografija

August: Osage County, Todd Rosenthal @ National Theatre, Lyttelton
Brief Encounter, Neil Murray,Gemma Carrington, Jon Driscoll @ Cinema Haymarket
The Histories, Tom Piper @ Roundhouse
The Lover And The Collection, Soutra Gilmour @ Comedy theatre
Marguerite, Paul Brown @ Theatre Royal Haymarket

Najbolja kostimografija

The Histories, Tom Piper & Emma Williams @ Roundhouse
La Cage Aux Folles, Matthew Wright @ Playhouse theatre
The Norman Conquests, Rob Howell @ Old Vic
Twelfth Night, Christopher Oram, Donmar West End @ Wyndham's theatre

Najbolje oblikovanje zvuka

Black Watch, Gareth Fry @ Barbican
Brief Encounter, Simon Baker @ Cinema Haymarket
Jersey Boys The Story of Frankie Valli and The Four Seasons, Steve Canyon Kennedy @ Prince Edward theatre
Piaf, Christopher Shutt, Max & Ben Ringham @ Donmar Warehouse and Vaudeville theatre

Iznimno postignuće u suradničkom kazalištu

Ansambl predstave Oxford Street, Jerwood Theatre Upstairs @ Royal Court
Royal Courtova produkcija predstave The Pride, Jerwood Theatre Upstairs
Clive Rowe, za ulogu Mother Goose @ Hackney Empire
Jo Newbery za dizajn predstave Scarborough, Jerwood Theatre Upstairs @ Royal Court

Najbolja nova operna produkcija

Don Carlo @ Royal Opera House
The Minotaur @ Royal Opera House
I Pagliacci @ London Coliseum
Partenope @ London Coliseum

Iznimno postignuće u operi

Patricia Bardon, za uloge u The Rake's Progress @ Royal Opera House & Partenope i Riders To The Sea @ London Coliseum
Feruccio Furlanetto, za ulogu u Don Carlo @ Royal Opera House
Ed Gardner, za dirigiranje predstavama Boris Goduinov, Cavalliera Rusticana, Der Rosenkavalier, I Pagliacci, Riders To The Sea @ London Coliseum te Punch And Judy @ Young Vic
Christine Rice, za uloge u The Minotaur @ Royal Opera House te Partenope @ London Coliseum

Najbolja nova plesna produkcija

Pina Bausch Tanztheater Wuppertal: Café Muller/ The Rite Of Spring @ Sadler's Wells
The Royal Ballet of Flanders: Impressing The Czar @ Sadler's Wells
The Royal Ballet: Infra @ Royal Opera House
DV8: To Be Straight With You @ National Theatre, Lyttelton

Iznimno postignuće u plesu


Royal Ballet of Flanders za izvedbe predstave Impressing The Czar @ Sadler's Wells
The Royal Ballet, za izvedbe predstave Infra
Savion Glover, Marshall Davis Jr & Maurice Chestnut, za izvedbe predstave Bare Soundz @ Sadler's Wells

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE