Naslovnica > VIJESTI > DRAMA > ESA prednominacije

ESA prednominacije

Dnevnik Evening Standard objavio je tzv. longlist odnosno popis prednominacija za svoju kazališnu nagradu. Istom nominira National Theatre s čak 22 potencijalne nominacije!
Share on facebook
Share on twitter

Prvo iduće kazalište na popisu ke Royal Court s 'tek' 13 prednominacija.

Od predstava u prednominacijama uvjerljivo vodi The Curious Incident of the Dog in the Night-time /naslovna fotografija/, adaptacija romana  Mark Haddona o dječaku s Aspergerovim sindromom, a koju je potpisao Simon Stephens’, a na sceni NT Cottesloe u kolovozu režirala Marianne Elliott.

U kategoriji najbolje glumice pozamašan je broj vioskoprofilnih imena, među kojima su i Cate BlanchettImelda StauntonSheridan Smith,  Hattie Morahan  i  Joely Richardson. Potonja bi, slažu se promatrači, vrlo vjerojatno mogla i slaviti, ne samo zbog kavlitete interpretacije, već i zbog činjenice da je ulogu u The Lady from the Sea 'naslijedila' prvo od majke, Vanesse Redgrave (koja ju je igrala 1979.), a potom i od tragično preminule sestre po kojoj nagrada i nosi ime (a koja je istu ulogu igrala 2009)

Situacija nije ništa bezazlenija ni u kategoriji najboljeg glumca u kojoj za prestižnu titulu među inima konkurirarju Adrian Lester za ulogu crnog glumca Ire Aldridgea kojeg su u 19 stoljeću otjerali s britanskih pozornica, te sva sila interpreta šekspirijanskih uloga -  Eddie Redmayne, Simon Paisley Day i Michael Sheen.

Nakon izvjesne krize u broju novih dramskih tekstova, a koja je bila osjetna prethodnih nekoliko sezona, ove ih se godine za titulu najboljeg natječe vjerojatno najveći broj ikad. Uz klasike kao što je Hare i Caryl Churchill , tu su aktualne zvijezde suvremene anglosaksonske drame Mike Bartlett, Nicholas Wright i Nick Payne, dok je u kategoriji najboljeg novog dramatičara na longlist uvršteno njih čak 11!

Konačni popis nominacija bit će objavljen 12. studenog, a o njemu će kao i o prednominacijama odlučivati kritičarski žiri u sastavu  Henry Hitchings (London Evening Standard), Georgina Brown (Mail on Sunday), Susannah Clapp (The Observer), Libby Purves (The Times), Charles Spencer (The Daily Telegraph), Matt Wolf (The International Herald Tribune) i  urednica London Evening Standarda , Sarah Sands; dok sastancima žirija predsjedava osobno vlasnik tog dnevnika - Evgeny Lebedev.

***

najbolji novi dramski tekst

Choir Boy - Tarell Alvin McCraney  (Royal Court Upstairs)

Constellations - Nick Payne (Royal Court Upstairs)

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time -  Simon Stephens (National’s Cottesloe)

Jumpy - April De Angelis (Royal Court Downstairs and Duke of York)

The Last of the Duchess - Nicholas Wright (Hampstead)

Love and Information - Caryl Churchill  (Royal Court Downstairs)

Love Love Love - Mike Bartlett (Royal Court Downstairs)

Reasons to Be Pretty - Neil LaBute (Almeida)

South Downs - David Hare (Chichester Minerva and the Harold Pinter)

This House - James Graham (National’s Cottesloe)

The Witness - Vivienne Franzmann (Royal Court Upstairs)

najbolji redatelj

Benedict Andrews za Three Sisters (Young Vic)

Lucy Bailey za Uncle Vanya (The Print Room)

Tom Cairns za Scenes from an Execution (National’s Lyttelton)

Carrie Cracknell za A Doll’s House (Young Vic)

Marianne Elliott za The Curious Incident of the Dog in the Night-time (National’s Cottesloe)

Polly Findlay za Antigone (National’s Lyttelton)

Sean Foley za The Ladykillers (Gielgud)

Jeremy Herrin za This House (National’s Cottesloe)

Nicholas Hytner za Timon of Athens (National’s Olivier)

Jonathan Kent za Sweeney Todd (Chichester Festival and Adelphi)

James Macdonald za Love and Information (Royal Court Downstairs)

Roger Michell za Farewell to the Theatre (Hampstead)

Lindsay Posner za Noises Off (Old Vic and Novello)

Ian Rickson za Hamlet (Young Vic)

Josie Rourke za The Recruiting Officer (Donmar Warehouse)

Lyndsey Turner za Philadelphia, Here I Come! (Donmar Warehouse)

najbolji glumac

Simon Russell Beale, Collaborators (National’s Cottesloe and Olivier)

Charles Edwards, The King’s Speech (Wyndham’s) and This House  (National’s Cottesloe)

Rupert Everett, The Judas Kiss (Hampstead)

Laurence Fox, Our Boys (Duchess)

David Haig, The Madness of George III (Theatre Royal Bath and Apollo)

Douglas Hodge, Inadmissible Evidence (Donmar Warehouse)

Alex Jennings, Collaborators (National’s Cottesloe and Olivier)

Rory Kinnear, The Last of the Haussmans (National’s Lyttelton)

Adrian Lester, Red Velvet (Tricycle Theatre)

Simon Paisley Day, The Taming of  the Shrew (Shakespeare’s Globe)

Eddie Redmayne, Richard II (Donmar Warehouse)

Adrian Scarborough, Hedda Gabler (Old Vic)

Michael Sheen, Hamlet (Young Vic)

Scott Shepherd, Gatz (Elevator Repair Service at Noel Coward)

David Suchet, Long Day’s Journey Into Night (Apollo)

Luke Treadaway, The Curious Incident of the Dog in the Night-time (National Cottesloe)

Natasha Richardson nagrada za najbolju glumicu

Eileen Atkins, All That Fall (Jermyn Street)

Pippa Bennett Warner, The Witness (Royal Court Upstairs)

Eve Best, The Duchess of Malfi (Old Vic)

Cate Blanchett, Big and Small (Sydney Theatre Company for Barbican)

Anna Chancellor, The Last of the Duchess (Hampstead)

Anne-Marie Duff, Berenice (Donmar Warehouse)

Mariah Gale, Three Sisters (Young Vic)

Tamsin Greig, Jumpy (Royal Court Downstairs and Duke of York’s)

Sally Hawkins, Constellations (Royal Court Upstairs)

Martina Laird, Moon on a Rainbow Shawl (National’s Cottesloe)

Helen McCrory, The Last of the Haussmans (National’s Lyttelton)

Laurie Metcalf, Long Day’s Journey Into Night (Apollo)

Hattie Morahan, A Doll’s House (Young Vic)

Joely Richardson, The Lady from the Sea (Kingston’s Rose Theatre)

Sheridan Smith, Hedda Gabler (Old Vic)

Imelda Staunton, Sweeney Todd (Chichester and Adelphi)

Ned Sherrin nagrada za najbolji mjuzikl

Floyd Collins (Southwark Playhouse) Directed by Derek Bond

Mack & Mabel (Southwark Playhouse)

Singin’ In the Rain (Chichester Festival and Palace Theatre)

Swallows and Amazons (A Bristol Old Vic production, presented by the National Theatre and The Children’s Touring Partnership at the Vaudeville Theatre)

Sweeney Todd (Chichester Festival and Adelphi)

Top Hat (Aldwych)

najbolje likovno oblikovanje predstave

Hildegard Bechtler, Top Hat (Aldwych)

Miriam Buether, Wild Swans (A Young Vic/American Repertory Theatre/Actors Touring Company co-production)

Bunny Christie, The Curious Incident of the Dog in the Night-time (National’s Cottesloe)

Kevin Depinet, Detroit (National’s Cottesloe)

Es Devlin, The Master and Margarita (Complicite at Barbican)

Soutra Gilmour, Inadmissible Evidence (Donmar Warehouse) and Antigone (National’s Olivier)

Richard Kent, Richard II (Donmar Warehouse)

Ian MacNeil, A Doll’s House (Young Vic)

Peter McKintosh, Noises Off (Old Vic)

Vicki Mortimer, The Last of the Haussmans (National’s Lyttelton)

Lucy Osborne, The Recruiting Officer (Donmar Warehouse)

Michael Taylor, The Ladykillers (Gielgud)

Jamie Vartan, Misterman (National’s Lyttelton)

Charles Wintour nagrada za najperspektivnijeg dramatičara

Stephen Beresford, The Last of the Haussmans (National’s Lyttelton)

Lolita Chakrabarti, Red Velvet (Tricycle)

Ishy Din, Snookered (Bush)

Vickie Donoghue, Mudlarks (Bush)

Nancy Harris, Our New Girl (Bush)

John Hodge, Collaborators (National’s Cottesloe)

Luke Norris, Goodbye to All That (Royal Court Upstairs)

Nicholas Pierpan, You Can Still Make a Killing (Southwark Playhouse)

Tim Price, Salt, Root and Roe (Trafalgar Studios)

Hayley Squires, Vera Vera Vera (Royal Court Upstairs and Theatre Local Peckham)

Tom Wells, The Kitchen Sink (Bush)

Milton Shulman nagrada za iznimnog debitanta

Jonathan Bailey, South Downs (Chichester Minerva and the Harold Pinter)

Denise Gough, Our New Girl (Bush) and Desire Under the Elms (Lyric Hammersmith)

David Fynn, She Stoops to Conquer (National’s Olivier)

Cush Jumbo, She Stoops to Conquer (National’s Olivier)

Abby Rakic-Platt, Vera Vera Vera (Royal Court Upstairs and Theatre Local Peckham)

Matthew Tennyson, Making Noise Quietly (Donmar Warehouse)

Joshua Williams, Shivered (Southwark Playhouse) and  Love and Information (Royal Court Upstairs)

Emi Wokoma, Soul Sister (Hackney Empire and Savoy)

 

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE