Volim fiziku (E=mc2)

DATUM PREMIJERE:
GODINA:
NAZIV IZVORNIKA:
OCJENA PUBLIKE:
12345
U Zagrebačkom plesnom ansamblu uvjereni su da je fizika suhoparna, dosadna i zamorna, ali se svejedno baš njom bave u svojoj novoj, djeci namijenjenoj (!) predstavi.

Warning: Attempt to read property "post_parent" on array in /home/teatar/public_html/wp-content/plugins/dynamic-content-for-elementor/class/trait/meta.php on line 558

Warning: Attempt to read property "post_content" on array in /home/teatar/public_html/wp-content/plugins/dynamic-content-for-elementor/class/trait/meta.php on line 563
autorski tim funkcija
Rona Žuljdramaturg
Zrinka Lukčeckoreograf
Damir Šimunovićskladatelj

Vjerojatno najpoznatija jedadžba na svijetu ona je što ju je  Albert Einstein iznio 1905. godine u dokumentu naslovljenom Does the inertia of a body depend upon its energy-content?

Koncept da sva masa ima energetski ekvovalent, odnosno da sva energija ima ekvivalent u masi, Einstein je zapisao kao E=mc2, a iz njega se izrodila Specijalna ili posebna teorija relativnosti, a potom i cijela suvremena fizika.

http://www.youtube.com/watch?v=CC7Sg41Bp-U

O tom, najvećem celebritiju u svijetu formula, ispisani su kilometri i kilometri teksta, osporavan je i objašnjavan svim mogućim metodama, uključujući i crtane filmove, pa je doista nevjerojatno da Zagrebački plesni ansambl, kad se već odlučio raditi predstavu o njoj nije našao prikladniji pristup od tvrdnje je fizika - "suhoparna, dosadna i zamorna".

Službena najava, nažalost, naime - glasi ovako:

E=mc2 je zabavna plesna predstava, inspirirana osnovnim zakonima fizike, istovremeno istražujući njihovu primjenu u plesu i tijelu plesača. Predstava je namijenjena djeci i mladima, kao i odraslima koji traže način kako da se napokon – ili ponovno – zaljube u fiziku. Cilj je zaigrati igru između gravitacije i akceleracije, ispitati što je to energija i kako ovisi o masi, vidjeti kakva se komunikacija može uspostaviti djelovanjem centripetalne i centrifugalne sile, na koji način naša tijela proizvode i konzumiraju zakon količine gibanja te istražiti koliko smo izloženi djelovanju fizikalnih zakona a da to i ne primjećujemo.

Četvero tinejdžera okupilo se na zajedničkom učenju pred ispit iz fizike. Gradiva je po običaju puno, a vremena malo. Naravno, neki već sve znaju napamet i samo se prave važni, a ostali tapkaju u mraku dok im misli lutaju po puno važnijim životnim pitanjima od jedne suhoparne, dosadne i zamorne fizike. Toliko zamorne da polako, formulu po formulu, definiciju po definiciju, svi do jednoga padnu u san. Pa čak i oni koji sve već znaju napamet i samo se prave važni. Učenje je izgleda završilo neslavno za naše društvance – ili možda nije?


Komentirajte

PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite
naš
Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE