Stanje nacije

PRODUKCIJA:
VRSTA:
NAZIV IZVORNIKA:
OCJENA PUBLIKE:
12345
Filip Šovagović igra dramu Filipa Šovagovića u režiji Filipa Šovagovića i produkciji Filipa Šovagovića. Ono, ku'iš... Filip, full, Šovagović...
autorski tim funkcija
Filip Šovagovićautor teksta
Filip Šovagovićdramaturg
Filip Šovagovićkoreograf
Filip Šovagovićkostimograf
Filip Šovagovićredatelj
Filip Šovagovićscenograf
Filip Šovagovićskladatelj
izvođači uloge
Filip Šovagović

Renesansni čovjek Filip Šovagović, prvo je bio 'tek' glumac, potom je upisao studij filmske režije, a potom se bacio i na dramsko pismo... Njegove višestruko nagrađivane drame Ptičice, Cigla te Festivali u režiji Paola Magellija bivale su praizvedene su na Splitskim ljetima na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, da bi potom zabljesnule i na međunarodnim scenama, prvenstveno u Njemačkoj, BiH, ali i dalekoj Indiji...

Šovagović se potom posvetio filmovima, što vlastitim što tuđim, a nedavno je viđen i kako kamerom naganja Lovra Pogorelića za potrebe vlastita dokumentarnog filma po imenu - Koncert. Spomenuti je film rađen za potrebe Paškog ljeta, koje pak organiziraju Pogorelić i supruga mu, a na kojem je praizvedbu doživio i novi projekt Filipa Šovagovića, nazvan Stanje nacije.

Šovagovićev službeni hagiograf i samozvani predsjednik Društva za zaštitu Filipa Šovagovića, a inače kazališni kritičar i publicist, Tomislav Čadež, tvrdi da je Stanje nacije monodrama 103 prizora i skoro isto toliko likova, od kojih je onaj glavni izvjesni - Arterije Fras Vraz Filipović.

Arterije ulazi u gotovo nepreglednu galeriju glavnih likova intelektualca koji nastanjuju hrvatsku književnost još od Eugena Kumičića i Ante Kovačića, te već dulje od stoljeća na otvorenoj sceni ili u otvorenoj knjizi lamentiraju nad sudbinom jednog malog, nepismenog i nediscipliniranog naroda s europske periferije.
Monodrama počinje njegovim snom, točnije noćnom morom. On je u ratu, na nepoznatom terenu, u okruženju, među preplašenim drugovima, u sve goroj situaciji, dok na koncu svi ne poginu. Onda se - budi!

Čudan san, Arterije Filipović nikad nije bio u ratu, kao što, uostalom, nije bila ni većina onih koji se danas busaju u svoja hrvatska prsa velikim zaslugama. On je običan mali čovjek koji se mutno sjeća socijalizma, a kapitalizam ga je odveo ravno u sitno ropstvo: rob je banke, obitelji, prijatelja koji postupno postaju bivši i ostaju u njegovom životu tek kao vjerovnici. Osim što je upao u dužničko ropstvo, Arterije Filipović ovisan je i o hrani. Trpa u sebe sve što se nađe pred njim ili u njegovoj blizini.

Arterije Fras Vraz Filipović je dramaturg, nekad zaposlen na Hrvatskoj televiziji, gdje mu je zadnji posao bio slaganje reklama: "Slagao sam propagandni blok. Kao prvo telefoni, onda deterdženti, ako bi neka kompanija za hranu iskeširala više love od telekomunikacija, onda su prvo išle hrenovke i namazi, pa onda telefoni, pa onda deterdženti i sredstva protiv neugodnih mirisa septičkih jama, tamo sam vrlo brzo poludio, bio sam skroz lud, morao sam hitno van, hitno, hitno."

Sam Šovagović vlastiti nam je uradak pak opisao ovako:

Stanejnacije nije za klince ispod 18, je za nezaposlene, a nije za prezaposlene, nemrem baš reć daje prectava, više performans, manje kazalište...više dokumentarac. Traje 71minutu s pauzom za projekciju malog filma i protezanje.

Ponijeti chebe.

Komentirajte

PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite
naš
Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE