Da sceni KNAP (što je kratica za Kazalište na Peščenici ili Kazalište na periferiji) prijeti zatvaranje javili smo vam prvi put u studenom, netom nakon dodjele Nagrada hrvatskog glumišta, a na čijoj su ceremoniji taj podatak iznijeli glumci Petra Dugandžić i Goran Grgić. Njih su dvoje, naime, primajući nagrade baš za uloge ostvarene u KNAP-ovoj predstavi, apelirali na javnost da ne dozvoli zatvaranje tog zagrebačkog kazališta.
Naime, KNAP je dio Centra za kulturu Peščenica, a da bi mogao legalno nastaviti s radom morao bi zadovoljiti uvjete važećeg Zakona u kazalištima i upisati se u tzv. Očevidnik pri Ministarstvu kulture. Za to je nužna tek izmjena Statuta Kulturnog centra Peščenica, kojem je osnivač i vlasnik - Grad Zagreb, ali je Grad odbija obaviti!
"Svi naši problemi počeli su kada smo za jedne revizije izbrisani iz Očevidnika kazališta, jer KNAP nije registriran kao zasebna jedinica unutar Kulturnog centra Pešćenica, nego je njegov integralni dio", objasnio nam je ravnatelj KC Peščenica Tomislav Štriga.
Štriga je po primitku obavijesti iz Ministarstva kulture odmah kontaktirao zagrebački Ured za kulturu, obrazovanje i šport, odnosno njegova pročelnika Ivicu Lovrića, kao i gradsku pravnu službu i - našao se u čudu!
Naime, Lovrić mu je odgovorio kako Zagreb nema novaca za osnivanje još jednog kazališta, ali i kako kazališta u gradu Zagrebu ima - sasvim dovoljno! Odnosno:
"Ured za kulturu, obrazovanje i šport smatra da postojeća mreža kazališta u gradu Zagrebu zasad daje dovoljno prostora i mogućnosti za sve umjetničke potencijale u kazališnoj djelatnosti grada Zagreba".
Pri tome je pročelnik zaboravio kako je Grad i sad vlasnik kazališta u KNAP-u, te da isto već radi i osvaja nagrade pa ga nije potrebno osnovati već samo uskladiti sa ZOK-om, odnosno preimenovati u ustrojstvenu jedinicu Centar za kulturu, registriranu za djelatnost pripreme, organizacije i izvođenja kazališnih predstava!
Drugi dio Lovrićeve izjave ući će pak u anale, jer je to vjerojatno prvi put da voditelj bilo kojeg resora u javnoj upravi tvrdi kako rečeni resor više ne treba - razvijati!
Nije zgorega napomenuti i kako KNAP na Natječaju za javne potrebe u kulturi Grada Zagreba svojim programima povremeno dobija sufinanciranje u iznosu od 100.000 kuna, pa ne može biti riječi o nekom astronomskom trošku za gradski proračun.
Zbog svega navedenog KNAP se našao u više nego nezavidnoj situaciji, jer trenutno, uprkos potpisanim ugovorima, ne smije početi rad na niti jednoj novoj prestavi, a stare gotovo da i ne može prodavati ili barem ne organizirano, školama, kojima je Ministarstvo obrazovanja zabranilo suradnju s kućama koje nisu u Očevidniku.
Štriga je u međuvremenu kucao na mnoga vrata, pa tako i ona Hrvatskog društva dramskih umjetnika, koje je sa prošle Skupštine Gradu Zagrebu uputilo apel za riješavanje cijele situacije. Stvari se, međutim, nisu pomakle s mrtve točke, a uskoro bi mogle postati i gore. Naime, Zagreb bi uskoro trebao objaviti rezultate natječaja za Javne potrebe u kulturi, a KNAP će na njimu teško dobiti i kune s obzirom da je trenutno - van zakona!
Cijeli je slučaj izjavom Večernjem listu dodatno začinila glasnogovornica Ureda, Tea Akrap:
Nikada se nije pričalo o gašenju scene KNAP, već o iznalaženju novih mogućnosti rada Centra za kulturu Peščenica i Kazališta kao zasebne cjeline, ali ne na način osnivanja novoga javnog gradskog kazališta, s obzirom na pitanja opravdanosti osnivanja devetoga javnog gradskog kazališta, jer bi to u ovom trenutku zahtijevalo povećanje sredstava i broja zaposlenih koja bi u skladu sa Zakonom o kazalištima morali osigurati.
Surotno ovoj izjavi, Zakon o kazalištima međutim nigdje ne normira broj zaposlenih u kazalištu ili kazališnoj ustrojstvenoj jedinici, no zato vrlo jasno objašnjava kako CK Peščenica može legalno nastaviti s radom, pa Gradski ured ne mora 'iznalaziti nove mogućnosti'.
Postupak kojim bi se cijela ova priča riješila zapravo je vrlo jednostavan:
- Upravno vijeće KC Peščenica upućuje Uredu za kulturu obrazovanje i šport prijedlog izmjena Statuta
- Gradski ured iste bi trebao pregledati i prihvatiti, te prijedlog njihova usvajanja poslati Gradskom odboru za kulturu
- nakon što Odbor revidira i prihvati izmjene Statuta, šalje ih na usvajanje Skupštini Grada
- nakon što Skupština prihvati izmjene - KNAP se može upisati u očevidnik i posve normalno nastaviti s radom
KNAP iliti Kazalište na Peščenici, osnovano je 2005. g. u okviru Kulturnog centra Peščenica, nakon što je isti prostor prestalo koristiti Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu. Naime, Snježana Banović tijekom svojeg mandata (2001/2002) na čelu nacionalne Drame, dvoranu Kulturnog centra Peščenica počela je koristiti kao drugu scenu HNK. No, s njezinim odlaskom s Peščenice je otišao i HNK, ali kako se publika dotad koliko-toliko navikla na odlazak u ‘kazalište na periferiji’, 2005. je i službeno pokrenut KNAP iliti Kazalište na Peščenici.
Na toj je sceni do danas odigran solidan broj premijera, od kojih široka publika zasigurno najviše pamti naslove Smisao života gospodina Lojtrice ili Nitko i Ništ, a najnovija tamošnja uspješnica su Amateri, posljednja režija na dan premijere preminulog Petra Večeka, višestruko nagrađena na ovogodišnjoj ceremoniji dodjele Nagrada hrvatskog glumišta.
KNAP je u ovoj sezoni planirao još dvije premijere i to po domaćim tekstovima, odnosno dramatizaciji romana Damira Trajčevića iz pera Marijane Nole, te onom Bore Radakovića, a prema informacijama iz samog kazališta za iste su već otkupljena autorska prava i dogovoreni termini prvih pokusa. Nažalost, te su predstave trenutno, kao i budućnost samog KNAP-a - na čekanju.
Kako se se isto ne bi pretvorilo u iščekivanje Godota pozivamo vas da potpišete peticiju kojom od Ureda za kulturu obrazovanje i šport Grada Zagreba i gradske Skupštine, tražimo - donošenje novog Statuta CK Peščenica, odnosno usklađivanje istog sa Zakonom o kazalištu te samim tim i nastavak rada KNAP-a!
***
[[petition-2]]