Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Olivier nominacije 2011

Olivier nominacije 2011

Popis nominiranih za najvažniju britansku kazališnu nagradu ove godine donosi minimum iznenađenja, barem kad su tamošnje prilike u pitanju. Nacionalni teatar, naime, ima čak 17 nominacija.
Share on facebook
Share on twitter

Već godinama sezona kazališnih nagrada u Velikoj Britaniji daje najbolji odgovor onima koji se pitaju čemu uopće subvencionirati kazalište. Naime, uprkos činjenici da se u komercijalne produkcije 'ulijeva' neusporedivo više novaca, subvencionirana londonska kazališta (kojih je neusporedivo manje nego kod nas), 'pometu'  nominacije predstavama koje istovremeno imaju i umjetničke financijske rezultate. Iznimka nije ni ovogodišnja lista nominiranih za Laurence Olivier nagradu, a koju predvodi National theatre sa čak 17 nominacija!

Za najveći dio istih zaslužna je predstava After The Dance prema tekstu Terencea Rattigana, a u režiji Thee Sharrock (1976), koja je ove godine već osvojila nagradu udruženja kazališnih kritičlara, te tako na neki način konačno zaključila 'rat' koji je u ime svojih nepravedno zapostavljenih kolegica još 2007. godine pokrenuo Nicholas Hytner.

Kad su pak mjuzikli u pitanju, najviše nominacija, njih 7, zaradio je Love Never Dies, nastavak Fantoma u operi,  naravno i opet iz pera Andrew Lloyda Webbera.

U kategoriji koja ovdašnje kazalištarce redovito najviše zanima, onoj za najbolji novi dramski tekst, ove je godine nomnirano čak pet naslova, od koji dva sasvim sigurno nećemo tako skoro gledati na domaćim scenama budući se bave među-rasnim odnosima (Clybourne Park, Sucker Punch).  Najbrži transfer i to recimo u Komediju, mogao bi doživjeti tekst End of the Rainbow iz pera Peter Quiltera, a o posljednjim danima legendarne Judy Garland. S obzirom da je riječ o komediji za tek četiri lika,  više je nego sigurno da ćemo već iduće sezone gledati i The Little Dog Laughed, Douglasa Cartera Beanea, satiru o holivudskoj hipokriziji, u kojoj agent svim silama nastoji skriti pravu seksualnu orjentaciju svog klijenta kako bi mu osigurao ulogu u novom filmu. No, pravo zadovoljstvo bilo bi vidjeti kompetentnu domaću produkciju teksta Tribes autorice Nine Raine, o predsrasudama koje čujuća zajednica ima prema osoboma oštećena sluha, a sve kroz prizumu šarmantno disfunkcionalne obitelji u kojoj su svađe uobičajeni način izražavanja ljubavi.

Prije nego vam izlistamo sve nominirane donosimo vam još i ulomke iz tri predstave nominirane u kategoriji najbolje nove plesne produkcije. Prva među njima ujedno nosi i snažnu političku poruku - riječ je naime o predstavi u produkciji Danza Contemporanea de Cuba

Drugi nominirani naslov je Babel (Words), u koreografiji domaćoj publici znanog Sidi Larbi Cherkaouija u pratnerstvu s Damienom Jaletom.

http://www.youtube.com/watch?v=Sz7UY5DEVhQ

Šlag na torti je pak Pepeljuga iliti Cinderella u koreografiji slavnog Matthew Bournea.

Olivier nagrade bit će dodjeljene 13. ožujka na posebnoj ceremoniji u kazalištu Royal Drury Lane.

***

Najbolja glumica

Tracie Bennett za End of the Rainbow @ Trafalgar Studios 1

Nancy Carroll za After the Dance @ Lyttelton

Tamsin Greig za The Little Dog Laughed @ Garrick Theatre @ Garrick

Sophie Thompson za Clybourne Park @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

Najbolji glumac

Roger Allam za Henry IV Part 1 & Part 2 @ Shakespeare’s Globe Theatre

Derek Jacobi za King Lear @ Donmar Warehouse

Rory Kinnear za Hamlet @ Olivier

Mark Rylance za La Bête @ Comedy Theatre

David Suchet za All My Sons @ Apollo

Najbolja glumica u sporednoj ulozi

Sarah Goldberg za Clybourne Park @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

Anastasia Hille za The Master Builder @ Almeida

Gina McKee za King Lear @ Donmar Warehouse

Rachael Stirling za An Ideal Husb& @ Vaudeville

Michelle Terry za Tribes @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

Najbolji glumac u sporednoj ulozi

James Laurenson za Hamlet @ Olivier

Hilton McRae za End of the Rainbow @ Trafalgar Studios 1

Lee Ross za Birdsong @ Comedy

Adrian Scarborough za After the Dance @ Lyttelton

Mastercardova nagrada za najbolji novi dramski tekst

Clybourne Park, Bruce Norris @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

End of the Rainbow, Peter Quilter @ Trafalgar Studios 1

Sucker Punch, Roy Williams @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

The Little Dog Laughed, Douglas Carter Beane @ Garrick

Tribes, Nina Raine @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

Najbolji revival mjuzikla

Into the Woods @ Regent’s Park Open Air Theatre

Passion @ Donmar Warehouse

Sweet Charity @ Theatre Royal Haymarket

Najbolji novi mjuzikl

Fela!, libreto Jim Lewis & Bill T.Jones, glazba & stihovi Fela Anikulapo-Kuti, dodatni stihovi Jim Lewis, aranžmani & dodatna glazba Aaron Johnson & Jordan McLean @ Olivier

Legally Blonde: The Musical, libreto Heather Hach, glazba & stihovi Laurence O’Keefe & Nell Benjamin @ Savoy

Love Never Dies, glazba Andrew Lloyd Webber, stihovi Glenn Slater, libreto Andrew Lloyd Webber & Ben Elton @ Adelphi

Love Story, Erich Segal, libreto & stihovi Stephen Clark, glazba & dodatni stihovi Howard Goodall @ Duchess

Najbolji zabavni program

Beauty & the Beast,  Katie Mitchell, tekstovi Lucy Kirkwood @ Cottesloe

Ghost Stories, Jeremy Dyson & Andy Nyman @ Duke of York’s

Potted Panto, Daniel Clarkson, Jefferson Turner & Richard Hurst @ Vaudeville

The Railway Children, E Nesbit, adaptacija Mike Kenny @ Waterloo Station Theatre

Najbolja glumica u mjuziklu

Sierra Boggess za Love Never Dies @ Adelphi

Elena Roger za Passion @ Donmar Warehouse

Sheridan Smith za Legally Blonde: The Musical @ Savoy

Emma Williams za Love Story @ Duchess

Najbolji glumac u mjuziklu

Alex Gaumond za Legally Blonde: The Musical @ Savoy

Ramin Karimloo za Love Never Dies @ Adelphi

Sahr Ngaujah za Fela! @ Olivier

David Thaxton za Passion @ Donmar Warehouse

Michael Xavier za Love Story @ Duchess

Najbolja sporedna uloga u mjuziklu

Josefina Gabrielle za Sweet Charity @ Theatre Royal, Haymarket

Jill Halfpenny za Legally Blonde: The Musical @ Savoy

Summer Strallen za Love Never Dies @ Adelphi

Michael Xavier za Into the Woods @ Regent’s Park Open Air Theatre

Najbolji redatelj

Dominic Cooke za Clybourne Park @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

Howard Davies za The White Guard @ Lyttelton

Michael Gr&age za King Lear @ Donmar Warehouse

Thea Sharrock za After the Dance @ Lyttelton

Najbolji revival

After the Dance, režija Thea Sharrock @ Lyttelton

All My Sons, režija Howard Davies @ Apollo

King Lear, režija Michael Grandage @ Donmar Warehouse

When We Are Married, režija Christopher Luscombe @ Garrick

Najbolji koreograf (u drami i/ili mjuziklu)

Leon Baugh za Sucker Punch @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court

Bill T. Jones za Fela! @ Olivier

Stephen Mear za Sweet Charity @ Theatre Royal, Haymarket

Jerry Mitchell za Legally Blonde: The Musical @ Savoy

Najbolje oblikovanje svjetla

After the Dance, Mark Henderson @ Lyttelton

Deathtrap, Hugh Vanstone @ Noël Coward

Love Never Dies, Paule Constable @ Adelphi

The White Guard, Neil Austin @ Lyttelton

XL video nagrada za najbolje likovno oblikovanje predstave

Design for Living, Lez Brotherston @ Old Vic

Earthquakes in London, Miriam Buether @ Cottesloe

Love Never Dies, Bob Crowley @ Adelphi

The White Guard, Bunny Christie @ Lyttelton

Najbolja kostimografija

After the Dance, Hildegard Bechtler @ Lyttelton

Design za Living, Lez Brotherston

London Assurance, Mark Thompson @ Olivier

Love Never Dies, Bob Crowley @ Adelphi

Najbolje oblikovanje zvuka

End of the Rainbow, Gareth Owen @ Trafalgar Studios 1

Ghost Stories, Nick Manning @ Duke of York’s

King Lear, Adam Cork @ Donmar Warehouse

The Railway Children, Craig Vear @ Waterloo Station Theatre

Iznimno postignuće u suradničkom kazalištu

The Royal Court & Drum Theatre Plymouth za The Empire @ Jerwood Theatre Upstairs @ Royal Court

Soho Theatre & ATC za Ivan & the Dogs

Trafalgar Studios 2 & Donmar Warehouse za Les Parents Terribles

Lyric Hammersmith za Blasted

Najbolja nova operna produkcija

English National Opera & Young Vic’s Elegy za Young Lovers @ Young Vic

De Nederlandse Opera, English National Opera & Complicite’s A Dog's Heart @ London Coliseum

Royal Opera, Vienna State Opera, San Francisco Opera, the Liceu, Barcelona, & Opéra Bastille’s Adriana Lecouvreur @ Royal Opera House

OperaUpClose & Soho Theatre’s La Bohème @ Soho Theatre

Iznimno postignuće u operi

Jonas Kaufmann, Royal Opera’s Adriana Lecouvreur @ Royal Opera House

Andrew Shore, English National Opera’s The Elixir of Love @ London Coliseum

Christian Gerhaher, Royal Opera’sTannhäuser @ Royal Opera House

Najbolja nova plesna produkcija

Mambo 3XX1, Danza Contemporanea de Cuba @ Sadler’s Wells, koreografija George Cespedes

Babel (Words), Eastman vzw & Theatre Royal de la Monnaie @ Sadler’s Wells, koreografija Sidi Larbi Cherkaoui & Damien Jalet

Cinderella, New Adventures @ Sadler’s Wells, koreografija Matthew Bourne

Iznimn postignuće u plesu

John MacFarlane, za oblikovanje Asphodel Meadows, Royal Ballet @ Royal Opera House

Antony Gormley za scenografiju Babel (Words) by Eastman vzw & Theatre Royal de la Monnaie @ Sadler’s Wells

Yoshi Sunahata za perkusije u Gnosis, Akram Khan @ Sadler’s Wells

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI