Naslovnica > VIJESTI > DRAMA > Dodjeljene Laurence Olivier nagrade

Dodjeljene Laurence Olivier nagrade

U nedjelju 26. siječnja na ceremoniji u londonskom hotelu Hilton, Park Lane dodjeljene su ovogodišnje Laurence Olivier nagrade.
Share on facebook
Share on twitter

 

Ovogodišnju posebnu LOA nagradu za izniman doprinos kazalištu dobio je Sir Ian McKellen. Najboljom novom komedijom proglašeni su 'Heroes' Géralda Sibleyrasa, a najboljom novom dramom 'On the Shore of the Wide World' Simona Stephensa. Najviše nagrada (po 4 svaka) pokupile su predstave 'Hedda Gabler' i 'Billy Elliot - The Musical'.

Brian Dennehy proglašen je najboljim glumcem u drami za glavnu ulogu u predstavi 'Smrt trgovačkog putnika', a za koju je, vjerovali ili ne, već dobio nagrade Tony i Zlatni globus!

Posve očekivano, nagradu za najbolju mušku glavnu ulogu u mjuziklu podjelila su trojica dječaka iz izvorne postave mjuzikla 'Billy Elliot' (a ne u istoj kategoriji nominirani Ewan McGregor). Obožavatelji predstave cijele su večeri opsjedali Hilton, a predstava je ukupno osvojila 4 LOA uključujući i onu za najbolji novi mjuzikl.

Nije međutim slavio njezin redatelj (koji je režirao i istoimeni film), Stephen Daldry, već je ta nagrada otišla u ruke veterana Richarda Eyrea za 'Heddu Gabler' u Almedi. Ista je predstava osvojila ukupno 4 nagrade od 6 nominacija, uključujući i onu u 'superteškoj' revival kategoriji.

Najboljom glumicom u mjuziklu proglašena je Jane Krakowski, domaćim gledateljima poznata kao tajnica iz serije "Ally McBeal".

Prva operna režija filmaša Anthonyja Minghelle, 'Madam Butterfly' za The English National Opera nagrađena ja kao najbolja operna predstava sezone, no Minghella nije osvojio i nagradu za iznimno ostavrenje u operi, premda je za nju bio nominiran.

Minghella je nakon dodjele vrlo originalno izjavio kako je "iznenađen i oduševljen", te kako je rad na operi za njega bio "izniman doživljaj"

U plesnim kategorijama očekivao su slavili Pina Bausch, Sylvie Guillem i Russell Maliphant.

Višesatna svečanost koja je uključivala i pauzu za večeru okupila je većinu zvijezda britanskog teatra i brojne goste, a među prezenterima su bili i Kathleen Turner, Neve Campbell, te Christian Slater, koji se na najglamuroznijoj britanskoj kazališnoj priredbi pojavio s baseball kapom.

Ovogodišnju posebnu LOA nagradu za izniman doprinos kazalištu dobio je Sir Ian McKellen. U svom osebujnom stilu, nakon dodjele je izjavio: "Nagradu sam primio bez da sam za nju išta morao učiniti, osim valjda, ostati živ. Ali da, apsolutno sam oduševljen, posebno kad uzmem u obzir imena koja su je primila prije mene: počevši od samog Oliviera, preko Gielguda, Richardsona, Guinnessa i Judi Dench i svih onih drugih glumaca kojima se čovjek mora divit; dakle, da, ovo je divno."

Svi nominirani & nagrađeni

Najbolja glumica

Eve Best @ HEDDA GABLER @ Almeida & Duke of York’s

Clare Higgins @ DEATH OF A SALESMAN @ Lyric
Helen McCrory @ AS YOU LIKE IT at Wyndham’s
Janet McTeer @ MARY STUART @ Donmar Warehouse & Apollo
Harriet Walter @ MARY STUART @ Donmar Warehouse & Apollo

Najbolji glumac

Brian Dennehy @ DEATH OF A SALESMAN @ Lyric

Richard Griffiths @ HEROES at Wyndham’s
Derek Jacobi @ DON CARLOS @ Gielgud
Con O’Neill @ TELSTAR @ New Ambassadors
David Threlfall @ SOMEONE WHO’LL WATCH OVER ME @ New Ambassadors

Najbolja sporedna uloga

David Bradley @ HENRY IV PARTS I & II @ Olivier
Benedict Cumberbatch @ HEDDA GABLER @ Almeida & Duke of York’s
Noma Dumezweni @ A RAISIN IN THE SUN Young Vic @ Lyric Hammersmith
Anne Reid @ EPITAPH @ GEORGE DILLON @ Comedy
Paul Ritter @ CORAM BOY @ Olivier

Najbolji novi dramski tekst

CORAM BOY adapted by Helen Edmundson from a novel by Jamila Gavin @ Olivier
HARVEST by Richard Bean @ Jerwood Theatre Downstairs @ Royal Court
ON THE SHORE OF THE WIDE WORLD by Simon Stephens @ Cottesloe
PAUL by Howard Brenton @ Cottesloe

Najbolja nova komedija

Peter Quilter: GLORIOUS! @ Duchess
Gérald Sibleyras: HEROES, u prijevodu Toma Stopparda @ Wyndham’s
Owen McCafferty: SHOOT THE CROW @ Trafalgar Studio 1

Najbolji zabavni program

BLUE MAN GROUP @ New London
DUCKTASTIC @ Albery
SOMETHING WICKED THIS WAY COMES @ Cambridge

Najbolji revival

Arthur Miller: DEATH OF A SALESMAN @ Lyric
Friedrich Schiller: DON CARLOS u novoj adaptaciji Mikea Poultona @ Gielgud
Henrik Ibsen: HEDDA GABLER u novoj verziji Richarda Eyrea @ Almeida & Duke of York’s
Friedrich Schiller: MARY STUART u novoj verziji Petera Oswalda @ Donmar Warehouse & Apollo

Najbolji novi mjuzikl

ACORN ANTIQUES – THE MUSICAL!, libreto, glazba & stihovi: Victoria Wood @ Theatre Royal, Haymarket
THE BIG LIFE, napisao: Paul Sirett, autor glazbe: Paul Joseph @ Apollo
BILLY ELLIOT – THE MUSICAL, libreto i stihovi: Lee Hall, autor glazbe: Elton John @ Victoria Palace

Iznvanredna glazbena produkcija

GUYS & DOLLS, temeljeno na priči & likovima Damona Runyona, glazba & stihovi: Frank Loesser, libreto: Swerling & Abe Burrows @ Piccadilly
HMS PINAFORE, nova verzija Herberta Applemana, glazba: Arthur Sullivan. izvorni libreto: W. S. Gilbert @ Open Air

Najbolja glumica u mjuziklu

Haydn Gwynne @ BILLY ELLIOT – THE MUSICAL @ Victoria Palace
Jane Krakowski @ GUYS & DOLLS @ Piccadilly
Jenna Russell @ GUYS & DOLLS @ Piccadilly
Julie Walters @ ACORN ANTIQUES – THE MUSICAL! @ Theatre Royal, Haymarket

Najbolji glumac u mjuziklu

Douglas Hodge @ GUYS & DOLLS @ Piccadilly
Ewan McGregor @ GUYS & DOLLS @ Piccadilly
James Lomas, George Maguire & Liam Mower @ BILLY ELLIOT - THE MUSICAL @ Victoria Palace

Najbolja sporedna uloga u mjuziklu

Tameka Empson @ THE BIG LIFE @ Apollo
Tim Healy @ BILLY ELLIOT - THE MUSICAL @ Victoria Palace
Celia Imrie @ ACORN ANTIQUES – THE MUSICAL! @ Theatre Royal, Haymarket
Scarlett Strallen @ HMS PINAFORE @ Open Air

Najbolji redatelj

Stephen Daldry @ BILLY ELLIOT – THE MUSICAL @ Victoria Palace
Richard Eyre @ HEDDA GABLER @ Almeida & Duke of York’s
Michael Grandage @ DON CARLOS @ Gielgud
Phyllida Lloyd @ MARY STUART @ Donmar Warehouse & Apollo
Melly Still @ CORAM BOY @ Olivier

Najbolji koreograf

Rob Ashford @ GUYS & DOLLS @ Piccadilly
Peter Darling @ BILLY ELLIOT - THE MUSICAL @ Victoria Palace

Najbolje oblikovanje svjetla

BILLY ELLIOT – THE MUSICAL Rick Fisher @ Victoria Palace
DON CARLOS Paule Constable @ Gielgud
MARY STUART Hugh Vanstone @ Donmar Warehouse & Apollo
GUYS & DOLLS Howard Harrison @ Piccadilly

Najbolja scenografija

BILLY ELLIOT – THE MUSICAL Ian MacNeil @ Victoria Palace
DON CARLOS Christopher Oram @ Gielgud
HEDDA GABLER Rob Howell @ Almeida & Duke of York’s

Najbolja kostimografija

THE DOG IN THE MANGER Es Devlin @ Playhouse
DON CARLOS Christopher Oram @ Gielgud
HEDDA GABLER Rob Howell @ Almeida & Duke of York’s
MARY STUART Anthony Ward @ Donmar Warehouse & Apollo

Najbolje oblikovanje zvuka

BILLY ELLIOT – THE MUSICAL Paul Arditti @ Victoria Palace
CORAM BOY Christopher Shutt @ Olivier
GUYS & DOLLS Terry Jardine & Chris Full @ Piccadilly

Iznimno postignuće pridruženih članova SOLT-a

BLOODY SUNDAY – SCENES FROM THE SAVILLE INQUIRY @ Tricycle
COMFORT ME WITH APPLES at Hampstead
MY NAME IS RACHEL CORRIE @ Jerwood Theatre Upstairs @ Royal Court
Laura Wade @ BREATHING CORPSES @ Jerwood Theatre Upstairs @ Royal Court & COLDER THAN HERE at Soho

Najbolja nova plesna produkcija

Rambert Dance Company’s CONSTANT SPEED at Sadler’s Wells
Fabulous Beast Dance Theatre’s GISELLE @ Barbican
Sylvie Guillem & Russell Maliphant’s PUSH at Sadler’s Wells
Akram Khan/Sidi Larbi Cherkaoui/Antony Gormley/Nitin Sawhney’s ZERO DEGREES at Sadler’s Wells

Iznimno postignuće u plesu

Ballet Nacional de Cuba’s ansambl i njihova sezona @ Sadler’s Wells
Pina Bausch @ za predstave NELKEN & PALERMO PALERMO @ Sadler’s Wells
Johan Kobborg @ za kreaciju u predstavi THE LESSON The Royal Balleta & njegovu produkciju LA SYLPHIDE @ Royal Opera House
Russell Maliphant @ za koreografiju & izvedbu predstave PUSH @ Sadler’s Wells

Najbolja nova operna produkcija

English National Opera’s BILLY BUDD @ London Coliseum
English National Opera’s LA CLEMENZA DI TITO @ London Coliseum
English National Opera’s MADAM BUTTERFLY @ London Coliseum
English National Opera’s ON THE TOWN @ London Coliseum

Iznimno postignuće u operi

Sarah Connolly za nastup u English National Opera @ LA CLEMENZA DI TITO @ London Coliseum
Simon Keenlyside za nastupe u Royal Opera @ 1984, te Royal Opera House & English National Opera @ BILLY BUDD @ London Coliseum
David McVicar za režiju @ English National Opera @ LA CLEMENZA DI TITO @ London Coliseum
Anthony Minghella & Carolyn Choa za režiju i koreografiju @ English National Opera @ MADAM BUTTERFLY @ London Coliseum

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE