Ante Jelaska rođen je 1925. godine u Splitu. Tijekom rata i školovanja talijanske fašističke vlasti su ga radi organiziranog otpora 1942. godine zatvorile. Oslobođenje je dočekao u Splitu i odmah se uključio u rad amaterskog kazališta koje je djelovalo u tadašnjem Omladinskom domu, nakon čega odlazi u Zadar i radi kao tajnik dr. Marka Forteza angažirajući se u formiranju Narodnog kazališta. Godine 1947. odlazi na školovanje u Zemaljsku glumačku školu u Zagrebu koju završava 1950. godine.Povratkom u Split, Ante Jelaska zapošljava se u kulturnoj rubrici Slobodne Dalmacije, a istom listu će se vraćati povremeno i kasnije kao urednik Pometa. Od 1951. godine stalno je zaposlen u HNK Split u kojem o staje do umirovljenja 1988. godine.
Redateljski je debitirao predstavom Osuđenici, 1952.godine, a uslijedilo je pedesetak godina kontinuiranog djelovanja i oko stotinjak naslova dramskog, operetnog i dr. repertoara.
Ponajviše zahvaljujući njemu kontinuirano je u Splitu njegovan regionalni repertoara te oživljavana zavičajna narječja hrvatskog jezika predstavama poput Libar Marka Uvodića Splićanina, Konkurencija, Ribarske svađe, Amerikanska jahta u splitskoj luci, Ča je pusta Londra kontra Splitu gradu, Splitski akvarel, Mala Floramye; premda je postavljao i domaće klasike poput Budaka i Ogrizovića, Brešana, Begovića, Krleže, ali i one svjetske poput Pirandella, Shakespeara i drugih.
Na dodjeli nagrade o Jelsaki će govoriti Ivica Ivanišević i Dragan Markovina, a potonji je odabir laureata - među inim - objasnio ovako:
"Pred nama, pojednostavljeno govoreći, stoji čovjek koji je kompletan dugi život živio i živi autentični antifašizam, zbog čega ovu nagradu ne treba kao potvrdu onoga čega je i sam svjestan. Ne, ova nagrada je samo iskaz dubokog poštovanja, ljudi s margine današnjeg društva koji s Jelaskom dijele iste vrijednosti i za njih se zalažu, prema čovjeku koji ih je desetljećima javnim djelovanjem uvjeravao da nisu usamljeni i da su još uvijek normalni. Jelaska je istovremeno i čovjek teatra i netko tko je kulturu Splita i Dalmacije podizao u godinama kad ona gotovo da i nije postojala i zbog svega toga je, unatoč brojnim otporima na koncu ipak dobio nagradu Splita za životno djelo. Puno više unatoč svom cjeloživotnom antifašističkom opredijeljenju, umjesto zahvaljujući i njemu.
Sve što na koncu možemo reći je to da nagrada odlazi u prave ruke, odnosno u ruke čovjeka koji nam omogućava da i dalje sanjamo kako je drugačija i bolja budućnost moguća. "
Osim u kategoriji Izvorne inspiracije, nagrada se dodjeljuje i onoj Novog nadahnuća, a za one koji su u godini prethodnoj nagradi akcijom ili inicijativom pružili svjež primjer suvremenog suprotstavljanja suvremenim fašizmima. Dobitnica iste je ove godinepovjesničaka umjetnosti Davorka Perić, "čija sistematična i kompleksna borba da kroz projekt Refreshing Memory sačuva dignitet građanskih, umjetničkih i znanstvenih praksi čija je potka antifašizam, a naročito inicijativa obnove spomenika Stjepanu Filipoviću, Spomenika ustanku u Gradcu, memorijalnog područja u Gudovcu, te ponovno postavljanje spomenika Mire Vuce, Antuna Augustinčića i Vojina Bakića, pridonose bistrenju revizionističke magle koja ovom društvu dokida svaku perspektivu."
Dodjela nagrada održat će se u formi promenade rutom Tolstojeva, Varoš, Pjaca, ali ne samo zbog izvanrednih pandemijskih okolnosti već i iz razloga što su od ustanovljavanja nagrade u njemu izvedena i dva značajna uz nagradu EN FACE ::: ANFAS vezana murala u splitskom Varošu.
Okupljanje za početak promenade planirano je s početkom u 16 sati s dna Tolstojeve ulice,