Naslovnica > VIJESTI > INFO > Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2015.

Dobitnici Nagrada hrvatskog glumišta 2015.

Nagrade su dobili...
Share on facebook
Share on twitter

 

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

1. "Kristofor Kolumbo" Miroslava Krleže u režiji Renea Medvešeka i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih;

2. "Virginia Woolf" Damira Zlatara Freya prema "Tko se boji Virginije Woolf" Edwarda Albeeja u režiji Damira Zlatara Freya i izvedbi Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula;

3. "260 dana" Marijana Gubine u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

 

Za najbolje redateljsko  ostvarenje - DRAMA

1. Dražen Ferenčina za režiju predstave "260 dana"Marijana Gubine u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2.  Rene Medvešek za režiju predstave "Kristofor Kolumbo"Miroslava Krleže u izvedbi  Zagrebačkog kazališta mladih;

3. Damir Zlatar Frey za režiju predstave "Virginia Woolf" Damira Zlatara Freya prema "Tko se boji Virginije Woolf" Edwarda Albeeja u izvedbi Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula.

 

Za najbolja umjetnička  ostvarenja - DRAMA

Glavna  ženska uloga

1. Nela Kocsis za ulogu Marthe u predstavi "Virginia Woolf" Damira Zlatara Freya prema "Tko se boji Virginije Woolf" Edwarda Albeeja u režiji Damira Zlatara Freya i izvedbi Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula;

2. Anja Šovagović-Despot za ulogu Violet Weston u predstavi "Kolovoz u okrugu Osage" Tracy Letts u režiji Slađane Kilibarde i izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

3. Nina Violić za ulogu Eve u predstavi "Vučjak" Miroslava Krleže u režiji Ivice Buljana i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Glavna  muška uloga

1. Aleksandar Bogdanović za ulogu Georgea u predstavi "Virginia Woolf" Damira Zlatara Freya prema "Tko se boji Virginije Woolf" Edwarda Albeeja u režiji Damira Zlatara Freya i izvedbi Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula;

2. Dražen Čuček za ulogu Henryja u predstavi "Prava stvar" Toma Stopparda u režiji Ivice Šimića i izvedbi Kazališta Mala scena iz Zagreba;

3. Borko Perić za ulogu  u predstavi "Jazavac u Kerempuhu" Olivera Frljića, Hrvoja Kečkeša, Vilima Matule, Borka Perića i Rakana Rushaidata u režiji Olivera Frljića i izvedbi Satiričkog gradskog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

 

Sporedna ženska uloga

1. Ana Begić Tahiri za ulogu Evine mati u predstavi " Vučjak" Miroslava Krleže u režiji Ivice Buljana i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Katarina Bistrović Darvaš za ulogu Majke u predstavi "Antigona" Sofokla u režiji Lenke Udovički i izvedbi Kazališta Ulysses iz Zagreba;

3. Bojana Gregorić-Vejzović za ulogu Barbare Fordham u predstavi "Kolovoz u okrugu Osage" Tracy Letts u režiji Slađane Kilibarde i izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

 

Sporedna muška uloga

1. Dado Ćosić za ulogu Jana u predstavi  "Mobitel" Sergia Belbela u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Kazališta Moruzgva iz Zagreba;

2. Filip Križan za ulogu Kena u predstavi "Crveno"Johna Loganau režiji Matka Raguža i izvedbi Teatra Exit iz Zagreba;

3. Sreten Mokrović za ulogu u predstavi "Kristofor Kolumbo"Miroslava Krleže u režiji Renea Medvešeka i izvedbi  Zagrebačkog kazališta mladih.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika  do 28 godina - DRAMA
Ženska  uloga

1. Matea Grabić za ulogu u predstavi "260 dana"Marijana Gubine u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. Tara Rosandić za ulogu u predstavi "Nevjerojatan događaj" autorskog projekta Ivice Boban i glumaca u režiji Ivice Boban i izvedbi Kazališta Knap iz Zagreba;

3. Erna Rudnički za ulogu u predstavi "Nevjerojatan događaj" autorskog projekta Ivice Boban i glumaca u režiji Ivice Boban i izvedbi Kazališta Knap iz Zagreba.

Muška  uloga

1. Nikola Baće za ulogu Vuke u predstavi "Dubrovačka trilogija" Ive Vojnovića u režiji Staše Zurovca i izvedbi  Festivalskog dramskog ansambla 66. Dubrovačkih ljetnih igara;

2. Aljoša Čepl za ulogu Marijana u predstavi "260 dana"Marijana Gubine u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

3. Jan Kerekeš za uloge u predstavi  "Krtice" Jana Kerekeša u režiji Ljubomira Kerekeša i izvedbi Kerekesh teatra iz Varaždina.

 

Za   najbolju  lutkarsku predstavu ili  predstavu za djecu i mlade - DRAMA

1. "Male priče o nestašnoj Sonji" po motivima ruske priče Andreja Usačeva "Pametni psić Sonja"u režiji Ljudmile Fedorove i izvedbi Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac;

2. "Moja obitelj i jedan jež" Hrvoja Zalara u režiji Ivane Boban i izvedbi Kazališta Smješko iz Zagreba;

3. "Neispričana bajka" Aleksandre Naumov, Damira Klemenića i Radovana Ruždjaka u režiji Radovana Ruždjaka i izvedbi Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Gradskog kazališta - Scena Gorica.

 

Za najbolja  glumačka  ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska  uloga

1. Jelena Hadži-Manev za ulogu u predstavi "Moja obitelj i jedan jež" Hrvoja Zalara u režiji Ivane Boban i izvedbi Kazališta Smješko iz Zagreba;

2. Aleksandra Naumov za ulogu u predstavi "Neispričana bajka" Aleksandre Naumov, Damira Klemenića i Radovana Ruždjaka u režiji Radovana Ruždjaka i izvedbi Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Gradskog kazališta - Scena Gorica;

3. Amanda Prenkaj za uloge u predstavi "Kraljević i prosjak" Marka Twaina u režiji Ivane Čoh Šverko i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba.

Muška  uloga

1. Dean Krivačić za ulogu Vraga u predstavi "Postolar i Vrag"Augusta Šenoe - Zinke Kiseljak u režiji Saše Broz i izvedbi Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;

2. Zoran Pribičević za ulogu Toma Cantyja u predstavi "Kraljević i prosjak" Marka Twaina u režiji Ivane Čoh Šverko i izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

3. Danijel Radečić za ulogu u predstavi "Moja obitelj i jedan jež" Hrvoja Zalara u režiji Ivane Boban i izvedbi Kazališta Smješko iz Zagreba.

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

1. Ana Prolić za dramatizaciju romana "260 dana" Marijana Gubine, praizvedenog u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku;

2. Hrvoje Zalar za izvorni dramski tekst za predstavu "Moja obitelj i jedan jež" praizvedenu u Kazalištu Smješko iz Zagreba;

3. Oliver Frljić, Hrvoje Kečkeš, Vilim Matula, Borko Perić i Rakan Rushaidat za autorski projekt "Jazavac u Kerempuhu" praizveden u Gradskom satiričkom kazalištu Kerempuh iz Zagreba.

 

Za najbolja  glumačka ostvarenja  u radio  drami (dodjeljuje se  bijenalno svake  neparne  godine)

1. Franjo Dijak za ulogu u radio  drami "Kroz sobe" u režiji Mislava Brečića;

2. Natalija Đorđević za ulogu u radio  drami "Marija i mornar" u režiji Stephanie Jamnicky;

3. Krešimir Mikić za ulogu u radio drami "0tac Sergije" u režiji Mislava Brečića.

 

Najbolja  redateljska ostvarenja   u  TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

1. Goran Kulenović za režiju TV serije "Crno - bijeli svijet" (3. epizoda );

2. Dalibor Matanić za režiju TV filma "Majstori";

3. Filip Peruzović za režiju TV filma  "Trebalo bi prošetati psa".

 

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju - DRAMA, OPERA ILI BALET

SCENOGRAFIJA

1.  Ivan Kirinčić u baletu "Ana Karenjina" nastalom prema romanu Lava Nikolajeviča Tolstoja na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Tanja Lacko u predstavi "Kristofor Kolumbo" Miroslava Krleže u režiji Renea Medvešeka i izvedbi  Zagrebačkog kazališta mladih;

3. Vesna Režić u operi "Ivica i Marica" Engelberta Humperdincka pod dirigentskim vodstvom Saše Britvića, u režiji Ivana Lea Leme i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

KOSTIMOGRAFIJA

1. Saša Došen Lešnjaković u predstavi "260 dana" Marijana Gubine u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. Alan Hranitelj u baletu "Ana Karenjina" nastalom prema romanu Lava Nikolajeviča Tolstoja na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Juraj Zigman u operi "Aida" Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Dražena Siriščevića i izvedbi ansambla 60. Splitskog ljeta.
Za najbolja umjetnička ostvarenja  - OPERA

 

Za najbolju predstavu u cjelini - OPERA

1. "Madame Buffault" Borisa Papandopula pod dirigentskim vodstvom Mladena Tarbuka, u režiji Dore Ruždjak Podolski i izvedbi 28. Muzičkog biennala Zagreb u suradnji s Muzičkom akademijom, Akademijom dramske umjetnosti, Akademijom likovne umjetnosti, Tekstilno-tehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu;

2. "Mefistofele" Arriga Boita pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Michała Znanieckog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

3. "The turn of the screw" Benjamina Brittena pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković, u režiji Ozrena Prohića i koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka i Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku.

 

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje - OPERA

1. Nikša Bareza za dirigenta opere "Mefistofele" Arriga Boita u režiji Michała Znanieckog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

2. Ozren Prohić za režiju opere "Mislibolesnik iliti Hipohondrijakuš" anonimnog kajkavskog autora "Le malade imaginaire" M. A. Charpentiera pod dirigentskim vodstvom Saše Britvića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu;

3. Dora Ruždjak Podolski za režiju opere "Madame Buffault" Borisa Papandopula pod dirigentskim vodstvom Mladena Tarbuka i izvedbi 28. Muzičkog biennala Zagreb u suradnji s Muzičkom akademijom, Akademijom dramske umjetnosti, Akademijom likovne umjetnosti, Tekstilno-tehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERA

Ženska uloga

1. Anamarija Knego za ulogu Gospođice Jessel u operi "The turn of the screw" Benjamina Brittena pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković, u režiji Ozrena Prohića i koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka i Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

2. Kristina Kolar za ulogu Aide u operi "Aida" Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Dražena Siriščevića i izvedbi ansambla 60. Splitskog ljeta;

3. Dubravka Šeparović Mušović za ulogu Jele u operi  "Ekvinocij" Ivana Brkanovića pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Igora Pisona i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Muška  uloga

1. Ivica Čikeš za ulogu Mefistofela u operi "Mefistofele" Arriga Boita pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Michała Znanieckog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split;

2. Domagoj Dorotić za ulogu Ive Ledinića u operi "Ekvinocij" Ivana Brkanovića pod dirigentskim vodstvom Nikše Bareze, u režiji Igora Pisona i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Ljubomir Puškarić za ulogu Onjegina u operi "Evgenij Onjegin" Petra Iljiča Čajkovskog pod dirigentskim vodstvomu Nikše Bareze, u režiji Michała Znanieckog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina - OPERA

Ženska ili muška uloga

1. Sven Jagarinec za ulogu Milesa u operi "The turn of the screw" Benjamina Brittena pod dirigentskim vodstvom Nade Matošević Orešković, u režiji Ozrena Prohića i koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka i Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku;

2. Jelena Kordić za ulogu Ivice u operi "Ivica i Marica" Engelberta Humperdincka pod dirigentskim vodstvom Saše Britvića, u režiji Ivana Lea Leme i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Leon Košavić za ulogu Don Giovannija u operi "Don Giovanni" W. A. Mozarta pod dirigentskim vodstvom  Mladena Tutavca, u režiji Roberta Boškovića i  izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Za najbolju predstavu u cjelini - BALET

1. "Alisa" Roberta Morana u koreografiji Ashleya Pagea i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. "Bajadera" Ludwiga Minkusa u koreografiji Vasilija Medvedeva i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. "Đavo u selu" Frana Lhotke u koreografiji Pije i Pina Mlakara - koreografiju prenijeli Ljiljana Gvozdenović i Dinko Bogdanić u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje - BALET

1. Leo Mujić za koreografiju baleta "Ana Karenjina" nastalom prema romanu Lava Nikolajeviča Tolstoja na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Ronald Savković za koreografiju baleta "Orašar - Evolution" na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

3. Ivan Josip Skender za dirigentstko ostvarenje u baletu "Bajadera" Ludwiga Minkusa u koreografiji Vasilija Medvedeva i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Ženska uloga

1. Pavla Pećušak za ulogu Kneginje Jelisavete Fedorovne Tverske - Betsy u baletu "Ana Karenjina" nastalom prema romanu Lava Nikolajeviča Tolstoja na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji Lea Mujića i ulogu Giselle u baletu "Giselle" Adolphea Adama u koreografiji Iraide Lukašove prema J. Coralliju i J. Perrotu u redakciji M. Petipaa i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Edina Pličanić za ulogu Ane Karenjine u baletu "Ana Karenjina" nastalom prema romanu Lava Nikolajeviča Tolstoja na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji Lea Mujića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Mirna Sporiš za ulogu Kraljice Herz u baletu "Alisa" Roberta Morana u koreografiji Ashleya Pagea i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Muška  uloga

1. Vuk Ognjenović za ulogu Colasa u baletu "Vragolasta djevojka" F. Herolda i P.L. Hertela u koreografiji Svebora Sečaka i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. Tomislav Petranović za ulogu Charlesa u baletu "Alisa" Roberta Morana u koreografiji Ashleya Pagea i ulogu Zlatnog idola u baletu "Bajadera" Ludwiga Minkusa u koreografiji Vasilija Medvedeva i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Lev Šapošnikov za ulogu Starog mačka u baletu "Mačak u čizmama" Brune Bjelinskog u koreografiji Ljiljane Gvozdenović i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - BALET

Ženska ili muška uloga:

1. Marta Kanazir za ulogu Šeherezade u baletu "Šeherezada" N. Rimski-Korsakova u koreografiji Lea Mujića i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka;

2. Bojana Lipovšćak za ulogu Đavolice u baletu "Đavo u selu" Frana Lhotke u koreografiji Pije i Pina Mlakara i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

3. Iva Vitić za uloge Giselle i Myrthe u baletu "Giselle" Adolphea Adama u koreografiji Iraide Lukašove te ulogu Margarete u baletu "Johannes Faust Passion" u koreografiji Milka Šparembleka i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Žiri za  DRAMU :

Željka Turčinović  - predsjednica

Članovi - Danica Dedijer, Nina Erak-Svrtan, Darko Janeš, Slavica Knežević

Žiri za OPERU:

Branko Mihanović - predsjednik

Članovi - Pero Glavinić, Branimir Pofuk

Žiri za BALET:

Dr.sc. Svebor Sečak - predsjednik

Članovi - Bruna Reić, mag.art. Tina Zubović

Rad svih žirija koordinirala je tajnica Hrvatskog društva dramskih umjetnika gđa. Marija Filipović.

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI