Ako je iscjeljenje pitanje vlastitog odabira i odluke, zašto tu odluku ne donijeti dok sjedimo u kazalištu? Zašto potrošiti još jedan sat na pokušaj da budemo kulturni kada bi ih mogli iskoristiti da postanemo zdraviji? Pita se to bugarski umjetnik Ivo Dimchev u svojoj novoj predstavi I-Cure koju zagrebačkoj publici predstavlja u ZKM-u u sklopu Queer Zagreb sezone.
Rad Ive Dimcheva ekstremna je šarolika mješavina performansa, plesa, glazbe, teksta i vizualnih elemenata te eksplicitna predstava kojom Dimchev obećava iscjeljenje i proučava razliku između terapije i kazališta te lijeka i kulture.
Izvedba je zamišljena tako da istovremeno liječi sve fizičke i psihičke poteškoće gledatelja, ali i drugih osoba s obzirom na to kamo publika usmjerava iscjeliteljsku energiju predstave. Također, uključenost gledatelja u samu predstavu značajno utječe na iscjeljenje što i sam umjetnik potvrđuje kada kaže: ‘Ne gubite vrijeme u kazalištu, iskoristite ga!’
Dimchev je s ovom predstavom oduševio New York kao i kritičarku New York Timesa koja je između ostalog napisala: ‘Dimchev možda ruši tabue u svom radu, no njegov tajming, njegovo šaptanje i dvosmjerna konverzacija koja se odvija jedva čujno, naprosto su virtuozne. U jednom trenu snažan, u drugom delikatan, Dimchev isprepliće svjetlo i tamu s verbalnom i fizičkom vještinom, kojom podsjeća na Robinna Williamsa.’
Prvi je put nastupio u Zagrebu 2007. kada je na Queer Zagreb festivalu izveo svoju nagrađivanu predstavu Lili Handel.
Autor je više od 30 radova izvođenih diljem Europe i Sjeverne Amerike. Primio je brojne međunarodne nagrade za ples i kazalište, uključujući Željeznu medalju za suvremenu umjetnost Vencislav Zankov (2013), kao i nominaciju za nagradu Bessie za izvedbu svoje predstave Lili Handel u njujorškom izdanju festivala Perforacije, u organizaciji udruge Domino. Nakon studija na Das Arts akademiji u Amsterdamu, Dimchev se preselio u Bruxelles i otvorio svoj vlastiti izvedbeni prostor, Volksroom, gdje predstavlja mlade međunarodne umjetnike. Dimchev predaje na nacionalnoj kazališnoj akademiji u Budimpešti, te je utemeljitelj Humarts zaklade u Bugarskoj. Trenutno je umjetnik na rezidenciji u Kaaitheatru u Bruxellesu.
Zbog eksplicitnosti izvedbe predstava je namijenjena starijima od 18 godina.