PETAK, 12.srpnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
KRISTINA GAVRAN: „PRIZORI IZ STUDENTSKOG ŽIVOTA“- 4.
Režija: Mislav Brečić
Glume: Iskra Jirsak, Petar Cvirn
Premijera: 12.7.2013.
14,05 – 14,48; HR I
RADIO IGRA ZA DJECU
KRISTINA HELL „NEOBIČNI KUĆNI LJUBIMAC“
Redateljica: Ranka Mesarić, urednica: Nives Madunić Barišić
Glume: Maja Katić, Živko Anočić, Katarina Bistrović Darvaš i Sven Medvešek
Premijerno emitirano:
Sva djeca žele kućne ljubimce, ponekad su to i egzotične ili divlje životinje. Što bi se dogodilo kada bi jedna doista divlja životinja pronašla dom u obiteljskom stanu u stambenoj zgradi? Slutite, nevolje su na vidiku. Ida i Toma, trinaestogodišnjaci imat će mnogo više problema s neobičnim kućnim ljubimcem nego što su mogli pretpostaviti.
Duhovita radioigra nastala je prema romanu „Sasvim neobičan ljubimac“ Kristine Hell.
***
RADIO-IGRA VAM DARUJE KUTIĆ POEZIJE:
GUSTAV KRKLEC: IZ ZBIRKE „DRVENI BICIKL“ – 1
(„Priča iz davnine“, „Medvjed na lancu“, „Tuga za jablanom“, „Tereza iz Brezja“)
Režija:Stephanie Jamnicky; tonmajstor: Lana Gospodnetić; glazbena urednica: Adriana Kramarić; glume: Veno Parašilovac, Enes Kišević, Vlasta Knezović
Premijerno izvedeno: 13.10.2007.
SUBOTA, 13. srpnja
18,05 – 18,55; HR I
RADIO SCENA – IZLOG DRAMSKOG PROGRAMA
KAZIMIR KLARIĆ: „BILI SMO U EUROPI“
Režija: Dejan Šorak, urednica Lada Martinac Kralj
Uloge: Kruno Šarić, Žarko Savić, Boris Miholjević, Špiro Guberina, Nedim Prohić, Ivan Lovriček, Otokar Levaj, Vlasta Knezović, Ivo Rogulja, Bobi Marotti
Povijesna groteska Kazimira Klarića, utemeljena na stvarnom sudjelovanju Trenkovih pandura na strani austrougarske monarhije u ratu s pruskim kraljem Friedrichom II, već se samim naslovom, kao i neslavnim krajem baruna Trenka, igra pa i ruga s nastojanjima da hrvatska država svakako uđe u Europu jer smo, kako ironično, ohlađeno i cinično kaže autor, tamo već bili...
U načelu su mali narodi u spletkama moćne Austrougarske bili dakako izigrani nakon što su u nekoj povijesnoj epizodi poslužili svojoj trenutačnoj svrsi, pa autor i nehotice nudi aktualnu paralelu koja se sama nameće sadašnjim inzistiranjem na što bržem uključivanju u europske integracije. Dakako, nije riječ o realnom ulasku u Europu nego o neslavnoj pouci povijesti kad je riječ o velikim i malim narodima pa groteskno-farsičnu komediju Kazimira Klarića možemo primiti i kao gorko-duhovito podsjećanje na dosadašnje izlete hrvatskog naroda u veliki svijet, s nadom da će početak 21. stoljeća ipak biti plodniji od prošlosti...
Premijerno emitirano: 28.4.2005.
NEDJELJA, 14. srpnja
13,00 – 13,30; HR II
PANOPTIKUM
MARIO KOVAČ: „KUŽIŠ SPIKU“
Režija: Mario Kovač, urednica: Katja Šimunić
Standardni književni jezik i sleng dva su različita jezika koja nerijetko nemaju mnogo veze. U emisiji u kojoj popularni voditelj nastoji razriješiti tajnu slenga dolazi do niza duhovitih situacija, nesporazuma i krivog razumijevanja, a posve neočekivani obrat dokraja će zamrsiti situaciju do njezine burleskne eksplozije.
Premijerno emitirano: 27.4.2008.
PONEDJELJAK, 15. srpnja
9,30 – 9,55; HR III
RADIO-ROMAN
ZORAN FERIĆ: „KALENDAR MAJA“ – VI. dio
(roman zbog opsežnosti „ide“ u dva tjedna)
Za radio adaptirao Dubravko Torjanac, redateljica Jasna Mesarić, urednik Branko Maleš
Glume: Ranko Tihomirović, Slavko Juraga, Biserka Ipša, Dubravka Ostojić, Kristijan Jajić
Premijerno emitirano: 22.-29.10.2012.
Prema odjeku u tisku i kritici nesumnjivo je posljednjih mjeseci roman Z. Ferića „Kalendar Maja“ zauzeo prvo mjesto u hrvatskoj literarnoj recepciji. Zbog opsežnosti građe roman će biti emitiran u dva tjedna; želja je bila osim osnovne fabule slušateljima prenijeti i fino tkivo samog autora koji, uz kontinuiranje same priče, zanimljivo realističko-psihološki portretira romaneskne likove i situacije.
Sama fabula Ferićeva novog uspješnog romana jest relativno jednostavna: bivši maturanti se okupljaju nakon trideset, četrdeset godina u želji da ponove maturalno putovanje brodom, a time i davno prošlo vrijeme u njegovom emocijsko-prijateljskom otisku… Riječ je dakako o bivšim (ne)realiziranim ljubavima, nekadašnjem početku mladog emotivno-duhovnog života i današnjem pomalo melankoličnom raspletu sada odraslih građana Zagreba… Roman Z. Ferića, uz priču o jednoj generaciji i različitim kasnijim životnim putovima, „portret“ je građanske klase koja polako nestaje, zajedno sa svojim nekadašnjim idealima i utapa se u kolotečini realnog rutinskog života… Sam pisac pri kraju romana kaže: „Zapravo, postajemo vidljivi još samo kada nešto strši, kad je prenapadno. I odjednom, mi je drago da stara ljubav strši. A onda će se ionako sve zaboraviti.“
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
BRANKO MALEŠ: IZBOR IZ POEZIJE: SUSJEDI
Redatelj: Mario Kovač, ton majstor: Srđan Nogić, urednica: Željka Turčinović
Poeziju govore: Vili Matula, Jelena Miholjević, Nikša Marinović
Premijera: 15.7.2013.
14,00 – 15,00; HR III
PORTRET UMJETNIKA U DRAMI
PORTRET GLUMICE ALME PRICE - I. dio
Razgovor s Almom Pricom vodila: Tajana Gašparović
U emisiji sudjeluju: Ivica Boban, Joško Juvančić, Ivica Kunčević, Franjo Kuhar i Steven Kent
Glazbena urednica: Adriana Kramarić
Ton majstorica: Marija Pečnik Kvesić
Alma Prica jedna je od rijetkih osobnosti hrvatskoga glumišta koju možemo nazvati zvijezdom. U isto je vrijeme krase karakteristike skromnosti, samozatajnosti, stalnog preispitivanja vlastitog rada i iznimno duboke posvećenosti kazališnoj umjetnosti. Prica je svoj bogati profesionalni glumački put, na kojem je često tumačila glavne i naslovne uloge, započela početkom osamdesetih godina kad je, već kao studentica završene prve godine glume na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti, igrala u koru u legendarnoj Držićevoj Hekubi u režiji Ivice Boban na Dubrovačkim ljetnim igrama, gdje nekoliko godina nakon toga igra u predstavi Ecce Homo u režiji Joška Juvančića, da bi sredinom osamdesetih zabljesnula ulogom Giuliette u Romeu i Giulietti u režiji Ivice Kunčevića za koju osvaja nagradu Orlando. Godinu dana nakon diplomiranja dobiva angažman u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu gdje ostaje do danas. Početkom devedesetih njezina tumačenja eteričnih djevojaka nezemaljske ljepote i finoće okrunjena su ulogom Ondine u istoimenoj Giraudouxovoj drami-bajci, a nekoliko godina nakon toga Prica, kako kaže kritičar Dalibor Foretić, "otkriva neku novu sebe na pozornici" maestralno odigranom Blanche DuBois u Williamsonovom Tramvaju zvanom žudnja u režiji gosta iz Amerike Stevena Kenta.
18,00 – 19,00; HR III
RADIO IGRA
IVANA SAJKO: „EUROPA“
Režija: Ranka Mesarić, urednik: Hrvoje Ivanković
Glume: Ana Karić, Marija Kohn, Daria Lorenci, Sven Medvešek, Franjo Dijak
Premijerno emitirano: 27.6.2005.
Mama Europa u iskazu autobiografskog prosedea svjedoči o stoljećima svoga života. Ratovi i pogodbe, nasilja i protokoli, ljubavi i ustavne dogme – sve je to dio njene priče, dramaturški uobličene u formi monodrame za više lica.
«Europa» je drama izbrušenog poetskog izraza, no i jakog ironijskog diskursa, što redateljici Ranki Mesarić daje šlagvort da posegne za intrigantnim dokumentarističkim umetcima, koji drami Ivane Sajko daju i snagu neposrednog komentara događaja iz nedavne prošlosti.
UTORAK, 16. srpnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
„BRODSKI SPOMENARI IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ“ – 3. DIO - “DRAGA MAMA“
Izbor iz djela Ivane Brlić Mažuranić: Jasna Ažman, režija: Katja Šimunić, urednica: Željka Turčinović
Glume: Anja Đurinović, Ivan Glowatzky, Boris Svrtan, Dora Polić Vitez, Šiško Horvat Majcan
Premijerno emitirano: 15.1.2013.
14,00 – 15,00; HR III
DOKUMENTARNA RADIO DRAMA
DARKO TRALIĆ – NEDJELJKA LAMBAŠA MILANOV:
“TRI SLOVA U PIJESKU ili KRUG OKO NINA, GRADA KOJI TO NIJE”
Nin je gradić koji doslovce sjedi na povijesti, jer je zemlja pod njim gusto nalazište za arheološka iskapanja. Osobitog i krucijalnog značenja u dalekoj hrvatskoj povijesti ovaj gradić danas živi između traganja za dokazima povijesti i svakodnevnice koja često brine druge brige.
Urednik: LJUBO PAUZIN
18,00 – 19,00; HR III
RADIO DRAMA
DEJAN ŠORAK: „OČI“
Režija: Dejan Šorak
Glume: Mia Biondić, Ivana Bakarić, Slavko Juraga, Ksenija Pajić
Premijerno emitirano: 26.11.1996.
SRIJEDA, 17. srpnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
VESNA PARUN: POEZIJA 1 – „TI KOJA IMAŠ RUKE NEVINIJE“
Režija: Stephanie Jamnicky, urednica: Željka Turčinović
Premijera: 17.7.2013.
Poeziju govore: Biserka Ipša, Alma Prica, Vanda Winter
14,00 – 15,00; HR III
IZ ARHIVE DRAMSKOG PROGRAMA HR
IVO VOJNOVIĆ: „PSYCHE“
Radio-obrada: Maja Gregl, režija: Darko Tralić, urednik: Hrvoje Ivanković
Igraju: Božidar Boban, Alma Prica, Etta Bortolazzi, Josip Marotti, Vlasta Knezović, Ivica Zadro i drugi.
Vojnovićev prvijenac “Psyche”, žanrovski komedija u svom sentimentalnom i melodramatskom sadržaju govori o romantičnoj ljubavi Olge, mlade i lijepe unuke grofice Woronske i slikara Braniewskog, kojima kao kakva dobra vila pomaže bivša velika ljubav Braniewskog, vojvotkinja Wanda. U taj osnovni sadržaj upletene su i raznovrsne intrige i zabune, a tu je i tajanstvena slika nazvana Psyche, koju Braniewski ljubomorno čuva u svom ateljeu, a na slici je nitko drugi nego...
Ovom tročinskom komedijom (1890), koja se zbiva u kozmopolitskom Beču, Vojnović ulazi u hrvatsku dramsku književnost i otvara ciklus svojih drama s kozmopolitskim temama. Vješta salonska konverzacija te neusiljen i glatki dijalog najavljuju iskonskog dramatičara.
18,00 – 19,00; HR III
FANTASTIKA U RADIO DRAMI
VSEVOLOD MIHAJLOVIČ GARŠIN: “CRVENI CVIJETAK”
Prema prijevodu M. Petanjeka
Dramatizacija i režija: Petar Vujačić, urednica: Nada Zoričić
***
ETNOFANTASTIKA – VID BALOG: „FTIČ PAPIČ“
Dramatizacija: Nada Zoričić
Režija: Stephanie Jamnicky
20,13 – 21,10; RADIO POSTAJA SLJEME
GOSPON FULIR VAM PREDSTAVLJA DRAMSKI KUTAK
FADIL HADŽIĆ: „MED I MLIJEKO“ – 2. DIO
Režija: Stephanie Jamnicky
ČETVRTAK, 18. srpnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
MILAN ŠENOA: „PROŠLE SU GODINE“
Režija: Dejan Šorak, urednica: Željka Turčinović
Glume: Jelena Miholjević, Pjer Meničanin, Petra Težak
Premijerno emitirano: 31.1.2013.
14,00 – 15,00; HR III
DRAMSKI ČETVRTAK
RONA ŽULJ: „POUSSE POUSSE NOIR“
(Premijerno emitirano u emisiji Radio atelje)
18,00 – 19,00; HR III
RADIO ATELJE
DAMIR BARTOL INDOŠ: „IZ SKLADIŠTA INDOŠEVOG ZVUKOVLJA“
Režija: Ranka Mesarić, umjetnički suradnik: Igor Marušić Klif, Ton-majstorica: Lana Deban
Urednica i dramaturginja: Tajana Gašparović
U ovom svojevrsnom hommageu Damiru Bartolu Indošu korišten je odabir zvučnih fragmenata iz njegovih predstava, složen u samosvojnu cjelinu te izveden na šahtofonu, Indoševom opružnom muzičkom stroju. Asemblaž vodoravno i okomito nategnutih čeličnih opruga različitih dužina i debljina koje stvaraju vibracije s manjim i većim prigušenjima pričvršćen je za unutrašnjost pravokutne konstrukcije nalik velikom metalnom kovčegu. Četiri šahta za sviranje dijele "klavijaturu" šahtofona na četiri dijela. Željezni okvir šahtofona na gornjoj plohi zatvaraju četiri ploče pocinčanog lima na kojima su zavarena četiri željezna poklopca za otvore. Otvaranjem i zatvaranjem pojedinih poklopaca, glasom usmjerenim u unutrašnjost šahtofona te rastezanjem opruga na različite načine proizvela se u cijelosti zvučna slika emisije.
Na petom natječaju T-HT - MSU nagrade u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu 2012. godine, prvu je nagradu osvojio upravo Damir Bartol Indoš za zvučnu instalaciju i performans O postajanju Čovjeka šahtofona.