PETAK, 3.svibnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
IVOR MARTINIĆ: „NA CESTI“
Redateljica: Vedrana Vrhovnik; glazbena urednica: Franka Meštrović; ton majstor: Dubravko Robić; urednica: Željka Turčinović
Glume: Aleksandra Stojaković, Gordana Gadžić
Premijera: 3.05.2013.
Slučajno, na cesti susret dviju nesretnih žena; jedna je zlostavljana a druga usamljena. Zajednička im je nesreća, kako pronalaze izlaz iz nje, poslušajte u ovoj maloj formi.
14,05 – 14,48; HR I
RADIO IGRA ZA DJECU
VLADIMIR NAZOR “CRVENKAPICA”
Režija: Ranka Mesarić; radio-obrada: Nada Zoričić; skladatelj: Krešimir Klemenčić; glazbeni urednik: Davor Rocco, tonmajstor: Miro Pijaca; urednik: Nives Madunić-Barišić
Igraju: Jasna Palić, Urša Raukar, Žarko Savić, Nenad Cvetko, Etta Bortolazzi, Jasna Bilušić, Duško Valentić, Hana Hegedušić, Maro Martinović, Pjer Meničanin i Nikša Kušelj
Premijerno emitirano: 22.02.1998.
Crvenkapica odlazi baki i na putu susreće zlog vuka. Nazorova priča napisana je u stihovima, ali zadržava sve osnovne elemente klasične priče.
Gotovo nepoznata obrada “Crvenkapice” u stihovima, oživljava pastoralno ozračje , uvodi neke nove likove (Crvenkapičina majka, zločesti lovčev sin, životinje u šumi) i klasičnim izrazom nadograđuje poznatu priču. U Nazorovom poetskom svijetu susreću se priroda i ljudi, a junaci podjednako pripadaju i prirodi i ljudskom svijetu. Mala Crvenkapica dobrotom i povjerljivošću osvaja sve životinje, sve osim vuka.
SUBOTA, 4.svibnja
18,05 – 18,55; HR I
RADIO SCENA – IZLOG DRAMSKOG PROGRAMA
BORISLAV VUJČIĆ: “GLEMBAJEVIĆ ILI ODSKOK POSKOKA”
Režija: Marin Carić; skladatelj: Igor Savin; glazbeni urednik: Žarko Joksimović, tonmajstori: Krešo Osman i Zoran Sajko; urednica: Lada Martinac-Kralj
Glume: Igor Mešin, Dubravka Ostojić, Mila Elegović-Balić, Niko Pavlović, Veronika Durbešić, Jasna Palić, Vinko Kraljević, Željko Duvnjak, Dražen Čuček, Nedim Prohić, Dario Vid Balog, Nada Abrus, Zlatko Ožbolt
Premijerno emitirano: 22.11.1997.
Glembajević je drama o ambiciji koja u svojoj slojevitoj strukturi ide od bezopasnog umiljavanja preko strasti častohleplja i potpore osjetljivoj taštini do opasne pretvorbe snova u stvarnost.
Agresivan u svojoj ambicioznosti, došljak makjavelistički kroči putem do materijalnog, društvenog i građanskog uspona. U opoziciji osiromašene, građanske obitelji starosjedilaca i ambicioznog i sirovog došljaka, starosjedioci gube bitku.
erfidan i lukav, on dovodi u ovisnost sve što bi mu moglo stajati na putu. Građanska pasivnost u dodiru s ruralnom borbenošću gubi korak. Svijet rezigniranog urbanog života povlači se pred svijetom neukusa, kiča i lažnog sjaja. Ova drama pokazuje svijet današnjeg stjecanja moći, a politika upravlja životom pojedinca stvarajući priču o krvniku i žrtvi.
Ovaj dramski tekst nagrađen je Nagradom za dramsko djelo “Marin Držić” pa je i to jedan od razloga uvrštavanja u repertoar Radio-scene.
NEDJELJA, 5.svibnja
13,00 – 13,30; HR II
PANOPTIKUM
STANISLAV PEJKOVIĆ: „NE UMIREN, NEG JUBIN“
Režija: Dejan Šorak; glazbeni urednik: Adriana Kramarić; tonmajstor: Tomislav Šamec; urednica: Katja Šimunić
Glume: Špiro Guberina, Damir Poljičak, Milivoj Beader, Matija Prskalo, Slavica Knežević
Premijerno emitirano: 15.05.2011.
Koliko je ljubav moćna životna i pokretačka sila, bez obzira na visoku starosnu dob zaljubljenih i usprkos konzervativnom podneblju, poslušajte u novoj komediji Stanislava Pejkovića u stalnom terminu emisije Panoptikum, na Drugom programu Hrvatskoga radija, u nedjelju u 13 sati.
22,00 – 22,45; HR II
RADIO NAPETICA ILITI KRIMIĆ
MLADEN KOPJAR: „OBITELJSKO REBRO“
Redatelj: Dejan Šorak; glazbeni urednik i ton-majstor: Dubravko Robić; urednica: Katja Šimunić
Glume: Jelena Miholjević, Franjo Kuhar, Sven Mađarević, Boris Svrtan, Nedim Prohić i Petra Težak
Premijerno emitirano: 9.12.2012.
Tko je ubio suvlasnicu restorana „Medvjeđa šapa“ i zašto je počinitelj zločina pored dnevnog utržka ukrao iz sefa, ne obiteljsko srebro nego - obiteljsko rebro, poslušajte u novoj napetici nagrađivanog hrvatskog pisca mlađe generacije i već iskusnog i intrigantnog krimić-dramatičara Mladena Kopjara.
23,25 – 24,00; HR III
ARS ACUSTICA
ARSENIJE JOVANOVIĆ: „TUNEL DUBOVICA“
Urednica: Adriana Kramarić
Premijerno emitiranje: 5.05.2013.
Ideja za Ars Austicu podnaslova “Tuneli unutar tunela” rodila se za vrijeme autorova boravka na Festivalu Prix Marulić na Hvaru 2011. godine. U nekoliko dana terenskoga snimanja u tunelu Dubovica prikupljen je materijal iz kojega je izraslo ovo radiofonsko djelo. Sam autor ističe kako je na prvi pogled ( ili bolje rečeno na prvo slušanje) primijetio specifičnu psihodeličnu zvučnu arhitekturu tunela koja ga je dovela do prvog koraka- skoka iz vanjskog u unutarnji zvučni krajolik što ga je tada zauzvrat navelo i na istraživanje tunela vlastite svjesnosti i imaginacije.
PONEDJELJAK, 6.svibnja
09,30 – 09,55 (od ponedjeljka, 6. do petka, 10.05.); HR III
RADIO ROMAN
GORAN TRIBUSON: “POLAGANA PREDAJA”
Redatelj: Berislav Šveb; adaptacija: Mejra Vindakijević
Premijerno emitirano: 21-25.01.1985.
Glavni lik romana “Polagana predaja” Petar Gorjan u sebi sabire, utjelovljuje, sudbinu
milijuna mladića i djevojaka koji su odrasli uz rock glazbu i do te mjere su impregnirani
senzibilitetom koji izražava ta glazba da svoje najdublje emocije mogu izraziti isključivo
verbalnim stereotipovima rocka.
No Gorjan je zašao u tridesetu godinu života, u godine kad je prestar za rock and roll a premlad za umiranje.
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
IVOR MARTINIĆ: „TOG JUTRA JE OTIŠAO U TRGOVINU“
Redateljica: Vedrana Vrhovnik; glazbena urednica: Franka Meštrović; ton majstor: Dubravko Robić; urednica: Željka Turčinović
Glume: Božidarka Freit, Ivana Zanjko
Premijera: 6.05.2013.
Priča žene koja 60 godina nije spavala sama. Kraj nje je uvijek bio muž. Sada je nenadano i neočekivano umro. Ide li život dalje i koliko treba da zaliječimo rane?
14,00 – 15,00; HR III
PORTRET UMJETNIKA U DRAMI
GLUMICA KSENIJA PAJIĆ
Razgovor vodio: Matko Botić; glazbeni urednik: Adriana Kramarić; tonmajstor: Dubravko Robić; urednica: Tajana Gašparović
Premijerno emitirano: 19.11.2012.
Ksenija Pajić diplomirala je glumu na zagrebačkoj ADU 1984. godine i odmah se istakla i u kazalištu (Teatar u gostima) i na filmu (Za sreću je potrebno troje Rajka Grlića). 1987. godine širu joj popularnost donosi film Oficir s ružom Dejana Šorka. Članicom Gradskog dramskog kazališta Gavella postala je 1986. godine i otada je odigrala niz važnih uloga te surađivala s najznačajnijim redateljima ovih prostora, a najčešće suradnje ostvarila je s Paolom Magellijem, Krešimirom Dolenčićem te u zadnje vrijeme s Aleksandrom Popovskim i Matejom Koležnik. Ono što svi gosti emisije (Relja Bašić, Paolo Magelli, Krešimir Dolenčić, Jelena Miholjević i Snježana Tribuson) ističu kada govore o Kseniji Pajić jesu - iznimna radišnost i visoki profesionalizam. Za Kseniju je sve čega se dotakne ponajprije rad kojeg treba napraviti bez fige u džepu, bilo da je riječ o glumi u kazalištu, na filmu, radiju ili pak u tv-novelama. Glumica je to koja se podjednako dobro snalazi u drami, kao i u komediji (njen osjećaj za mjeru silno je suptilan, dok joj je humor istodobno profinjen i, ako je potrebno, neobuzdano iščašen); glumica je to kod koje između „klasičnog“ i „suvremenog“ postoji posve prirodan znak jednakosti, piše u eseju Dubravko Mihanović.
18,00 – 19,00; HR III
RADIO IGRA
BRUNO MARGETIĆ: „MI OVDJE NJEGUJEMO DOBRE ODNOSE“
Režija: Jasna Mesarić; glazbeni urednik: Franka Meštrović; tonmajstor: Zoran Sajko; urednik: Hrvoje Ivanković
Glume: Živko Anočić, Božidar Alić, Asja Jovanović, Petar Leventić, Dražen Bratulić, Biserka Ipša, Natalija Đorđević
Premijerno emitirano: 22.11.2010.
Shematizirana slika antiutopije totalitarnog društva s neobičnim obratom na kraju.
Autor drame mladi je hrvatski pisac, student 1. godine dramaturgije, Bruno Margetić.
UTORAK, 7.svibnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
IVOR MARTINIĆ: „EVA I MARTIN“
Redateljica: Vedrana Vrhovnik; glazbena urednica: Franka Meštrović; ton majstor: Dubravko Robić; urednica: Željka Turčinović
Glume: Amar Bukvić i Ivana Zanjko
Premijera: 7.05.2013.
Mladi par u deset minuta započinje ljubav, prekida i miri se jer je ljubav jača od svega u njihovom slučaju. Poslušajte, kako je to moguće?
14,00 – 15,00; HR III
DOKUMENTARNA RADIO DRAMA
KULTURNI PORTRET
KATARINA BARIŠIĆ – MARIJA PEČNIK KVESIĆ:
„SEVDAH-LAB: PRIČA O DAMIRU IMAMOVIĆU“
Premijera: 7.05.2013.
“Sevdah-lab” – priča o Damiru Imamoviću je radio dokumentarac o ovom jedinstvenom sarajevskom muzičaru koji reinterprtetirajući “sevdah” - popularnu glezbenu vrstu omiljenu u Bosni i Hercegovini, ali i na prostorima bivše jugoslavenske države – pomjera granice istovremeno ostajući vjeran tradiciji. Svojim repertoarom dokazuje se i kao izuzetan storyteller. Poznavatelji tvrde kako Damir Imamović nije samo novi pjevač “sevdalinki” (pjesama sevdah žanra), već je s njim rođena i nova sevdalinka. U emisiji, osim Damira, sudjeluju I etnomzikologinja Tamara Karača-Beljak, muzikolog Trpimir Matasović te novinar Ahmed Burić.
18,00 – 19,00; HR III
RADIO DRAMA
REINER MARIA RILKE: “POSLJEDNJI“
Dramatizacija: Mate Ganza; skladatelj: Davor Rocco; tonmajstor: Anka Savić; urednica: Lada Martinac-Kralj
Glume: Marija Kohn, Marko Torjanac i Barbara Rocco
Premijerno emitirano: 19.12.1996.
Radijska dramatizacija novele “Posljednji” obuhvaća jedan dio poznatih Rilkeovih tema, ali isto tako i iznenađujuću aktualnost njegove tematske obradbe. Rilkeova je pjesnička tema smrt, pa se i ovaj puta ona miješa simbolično sa svijetom aktiviteta, onime što nazivamo pučki “angažmanom”. Glavni junak Harald i njegova djevojka Marija, uz majku Malkorn, proći će bogatu paletu suodnosa, na tom vječitom putu ka ljudskoj istini i iluziji
SRIJEDA, 8.svibnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
PAVLICA BAJSIĆ I LANA DEBAN: „VRIJEME I DJECA“
Glazbena urednica: Adriana Kramarić; urednica: Željka Turčinović
U emisiji sudjeluju: Dubravko Mihanović, Boris Bakal, Jelena Miholjević, Nina Bajsić, Martin Deban, Pavlica Bajsić
Premijerno emitirano: 26. 12. 2012.
U maloj dokumentarnoj formi autorica dovodi u korelaciju vrijeme i djecu, a rezultat je subjektivno vrijeme. Kako se to čuje, poslušajte u zanimljivoj minijaturi „Vrijeme i djeca“.
14,00 – 15,00; HR III
IZ ARHIVE DRAMSKOG PROGRAMA HR
ZORICA RAJKOVIĆ – DRAGUTIN KLOBUČAR – MIRO PIJACA:
„ S DEČKIMA S BREGOV – OD ROĐENJA DO SMRTI“
Urednik: Hrvoje Ivanković
Premijerno emitirano: 29.12.1986.
18,00 – 19,00; HR III
FANTASTIKA U RADIO DRAMI
ARISTOFAN: “PTICE ili KAKO SU PTICE PROŠLE U PODJELI INTERESNIH SFERA”
Režija: Jasna Mesarić; za radio dramaturški obradile i dopisale Nada Zoričić i Jasna Mesarić; prema prijevodu Mladena Škiljana; urednk: Nada Zoričić
Premijerno emitirano: 7.05.2003.
Otkrivanje vječne aktualnosti Aristofanovih “Ptica”, fantastične satire koja se ruga ljudskoj prirodi, prije svega njezinom častohleplju, na neki je način izazov svakoj generaciji da samu sebe provjeri. Ova je radio-dramska verzija nastala iz istih pobuda i predstavlja suvremenu parafrazu Aristofanove drame na dva nivoa: na nivou teme i na nivou dramaturgije. S jedne strane pronalazi vezu između antičkog teatra i tradicije brehtijanskoga kazališta koje je dio suvremene kazališne prakse.
***
ETNOFANTASTIKA – „PRIČE IZ SPAČVANSKE ŠUME – VILE“
Režija: Stephanie Jamnicky; prema zapisima Ivana Ćosića Bukvina; dramatizacija: Nada Zoričić; glazbeni urednik: Franka Meštrović; tonmajstor: Miro Pijaca, urednica: Nada Zoričić
Sudjeluju: Ivan Ćosić Bukvin, Zlata Jurčević Jurčeva, Adela Janković Jokina, Anica Purić Lojzina, Katica Vareševac Nikolčina, Ivanka Spajić, Vita Žaper, Martina Šabić, Marija Ćosić Matić, Ivan Kojundžić Iva
Premijera: 8.05.2013.
20,13 – 21,10; RADIO POSTAJA SLJEME
GOSPON FULIR VAM PREDSTAVLJA DRAMSKI KUTAK
VLADIMIR NAZOR: „MALI ŠTEFEK S MEDVEŠČAKA“
Režija: Stephanie Jamnicky; dramatizacija: Ratko Bjelčić; urednica: Željka Turčinović
Premijerno emitirano: 27.04.2003.
Nazorova duža pripovijetka koja je tek nedavno prvi put objavljena (izdavačka kuća „Profil“).
Događa se u Zagrebu tridesetih godina i mješavina je socijalne i psihološke drame s fantastičnim motivima i melodramskim finalom, te dugim pasažima opisa rubnih dijelova tadašnjeg grada u kojima stanuje bijeda i nesreća. Pisac Nazor je pripovijedač i sudionik u zbivanju oko siročeta Štefeka koji se na njegovom životnom putu «nađe» kao simbol svakolike patnje koja oslobađa ako joj čovjek pristupi smireno i ponizno. Motiv slijepca koji na leđima nosi dijete i koji na kraju progleda, jer dijete prestane osjećati kao teret, kaže Nazor, stari je mediteranski mit. Ovaj motiv je Nazora očigledno dugo progonio ne samo u književnom nego i u intimnom smislu, pa se njim bavio i u pripovijetci «Legenda o Svetom Hristoforu» gdje ga je obradio literarno i vjerski nadahnuto. Pripovijetka «Mali Štefek» za naše potrebe dramatizirana je jednostavnim sredstvima (dramatizator – Ratko Bjelčić) da bi što više ostala u književnom duhu pisca
ČETVRTAK, 9.svibnja
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
ETNOFANTASTIKA – JASNA MESARIĆ: „STEĆCI I MARKO POGAČAR“
Režija: Jasna Mesarić; tonmajstor: Hrvoje Hanzec; urednik: Nada Zoričić
Glume: Doris Šarić-Kukuljica, Slavko Juraga
Premijerno emitirano: 17.02.2010.
14,00 – 15,00; HR III
DRAMSKI ČETVRTAK
AUGUSTINE RODIN – KATJA ŠIMUNIĆ: „PLESNE FRESKE, KAMBODŽANSKE PLESAČICE, POSLIJEPODNE JEDNOG FAUNA, O VENERI MILONSKOJ, O LJEPOTI“
Premijerno emitirano u emisiji Male forme: 25.04. – 01.05.2013.
18,00 – 19,00; HR III
RADIO ATELJE
GUILLAUME APOLLINAIRE: TIREZIJINE SISE
Režija: Mario Kovač; prevoditeljica: Marija Paprašarovski; skladatelj originalne glazbe: Tomislav Babić; tonmajstor: Lana Deban; urednik: Tajana Gašparović
Glume: Zrinka Kušević, Vili Matula, Nikša Marinović, Dean Krivačić, Filip Šovagović, Ranko Stojić, Jan Kerekeš, Maja Katić, Amanda Prenkaj i Mario Kovač
Premijerno emitirano: 13.12.2012.
Apollinaire 1903. godine piše dramu Tirezijine sise, no premijerno izvođenje bilo je tek 1917. godine. Prolog drame ima karakter manifesta novog kazališta – on ruši temelje klasičnog europskog dramskog pisma i najavljuje kazališnu avangardu. Uz ovu je dramu po prvi puta korišten termin – nadrealizam. Sam je Apollinaire Tirezijine sise odredio kao - nadrealističku dramu. Tekst je početkom dvadesetog stoljeća šokirao izravnim progovaranjem o i danas vrlo aktualnim temama – feminizmu i pacifizmu, kao i središnjom tematskom okosnicom drame: promjenom spola (Tereza postaje Tirezije).