Festival će otvorit zamjenik ministrice kulture Berislav Šipuš, a u sklopu svečanosti otvaranja bit će uručene nagrade Marin Držić, te posthumno priznanje glumcu splitskog HNK Anti Čedi Martiniću.
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske posthumno je dodijelilo priznanje dramskom prvaku splitskog HNK Anti Čedi Martiniću za izniman razvoj hrvatskog kazališnog stvaralaštva. Prigodnu skulpturu udovici preminulog glumca Zrinki Martinić u ime Ministarstva kulture uručit će Berislav Šipuš.
Zamjenik ministrice kulture gospodin Šipuš uručit će i nagrade Marin Držić koje Ministarstvo kulture RH, u svrhu poticanja hrvatskog dramskog i kazališnog stvaralaštva, dodjeljuje najboljem novom dramskom tekstu, a koje se tradicionalno dobitnicima uručuju na otvaranju Marulićevih dana. Prvu nagradu za 2012. godinu dobila je Kristina Gavran za tekst Spremni. Drugu nagradu ravnopravno dijele Zdenko Mesarić za dramski tekst Snježna kugla i Tomislav Zajec za Trebalo bi prošetati psa, a treću Maja Hrgović za Prekrasne ruševine, Vedrana Vrhovnik za svoju dramu Počivali u miru kuće svoje, te Dino Pešut za dramski tekst L.U.Z.E.R.I. Slavodobitnicima će zamjenik ministrice kulture uručiti skulpture, rad akademskog kipara Damira Mataušića.
Nakon toga publici će se obratiti Tonći Bilić, ravnatelj Marulićevih dana i intendant organizatora festivala Hrvatskog narodnog kazališta Split, te pročelnica Službe za kulturu i umjetnost grada Splita Maja Munivrana.
Po završetku svečanosti otvaranja ansambl osječkog HNK izvest će predstavu Unterstadt, najnagrađivaniju kazališnu produkciju protekle godine. Riječ je o predstavi nastaloj dramatizacijom istoimenog romana Ivane Šojat-Kuči. Dramatizaciju su priredili Zlatko Sviben, ujedno i redatelj predstave, te Bojan Marotti. Kroz sagu o četiri generacije osječkih Švaba, Unterstadt bez milosti progovara o istini koja se dugo skrivala iza tišine, istini o stradanjima od blata Galicije, Tenjske Mitnice s koje su brojni osječki Židovi otputovali u smrt, strijeljanja u Gradskom vrtu, savezničkih bombardiranja, do Križnog puta, konfiskacije imovine, zatiranja Nijemaca po logorima u Valpovu i Krndiji. Predstava koja je ambijentalno praizvedena 29. lipnja 2012. na Osječkom ljetu kulture dopunjena je dijelovima Krležine drame U logoru, autentičnom glazbom, te dokumentima o stradanjima podunavskih Nijemaca iz prinosa profesora Vladimira Geigera. U predstavi glavne uloge tumače Sandra Lončarić Tankosić, Branka Cvitković, Jasna Odorčić, Tatjana Bertok-Zupković, Aleksandar Bogdanović, Miroslav Čabraja, Mladen Vujčić, Ivana Soldo Čabraja i ostali.
Predstava je proglašena najboljom domaćom produkcijom u 2012. godini, te je dobitnica Nagrade hrvatskog glumišta i Nagrade Publike Teatar.hr.