Ministarstvo financija u HNK Zagreb (dio 2.): Honorari, honorari

Jeste li znali da se u HNK isplaćuju glumački honorari koji iznose 6.737,57 kn po večeri, ili pak honorari od 13.643,20 kn po novinskoj kartici teksta?

Prije nego li nastavimo s pobrajanjem nezakonitosti i prekršaja koje je Proračunski nadzor Ministarstva financija pronašao u HNK Zagreb, pozabavit ćemo onim što se iz Zapisnika o nadzoru lako da iščitati, a to je – cijena rada, odnosno honorari u nacionalnoj kazališnoj kući. A isti izgledaju ovako:

  • Premijera i sedam repriza predstave Maškarate ispod kuplja, a za koju smo i prije prve zagrebačke izvedbe ustvrdili da je 'fotokopija' produkcije Kraljevskog pozorišta 'Zetski dom' iz 2007. godine, stajala je 481.200,00 kn i bila je uvjerljivo najjeftinija dramska predstava HNK u 2012. godini.No, u toj predstavi čak 10 od ukupno 15 uloga igrali su – gosti, a čiji su honorari samo za 8 izvedbi (ne računajući paušale za pokuse), iznosili 83.023,24 kn! I sve to u kazalištu čiji je glumački ansambl u tom trenutku brojao čak 40 glumaca!
  • Troškovi 4 reprizne izvedbe predstava Drama o Mirjani i ovima oko nje (koja je premijerno izvedena još 2010.) planirani su u iznosu od 124.440,00 kn.Navedeni autorski honorari bili su namijenjeni gostujućim izvođačima - dvama glumicama i četvorici glazbenika, a da su im isplaćeni u podjednakim iznosima iznosili bi impresivnih 4.868,33 kn po osobi i izvedbi!Problem je međutim što dokument Rekapitulacija kartice isplate honorara otkriva kako su glumicama isplaćeni honorari od 8.560,00 kn i 5.190,00 kn, dok o isplatama glazbenicima u istom dokumentu nema ni traga ni glasa!Redateljica predstave Anja Maksić Japundžić u telefonskom nam je razgovoru potvrdila kako isplaćeni honorari za glumice otprilike odgovaraju dogovorenim iznosima, no ne vjeruje u mogućnost da je preostalih -103.090,00 kn isplaćeno glazbenicima, odnosno da su isti za svaku izvedbu zaradili čak -6.443,12 kn 'po glavi', odnosno više nego li jedna od glumica za sve izvedbe zajedno!Čak i da su bili plaćeni podjednako kao i bolje plaćena glumica u predstavi, svejedno ostaje pitanje gdje je 'nestalo' 68.850,00 kn ?!?
  • Posebna je priča pak vjerojatno najskuplja produkcija HNK u Zagrebu u posljednjih 20 godina – Rat i mir u režiji Tomaža Pandura, o čijoj smo vam financijskoj pozadini detaljno pisali ovdje.Za pet izvedbi te predstave, gošća iz Slovenije, Milena Zupančić dobila je 33.687,86 kn ili 6.737,57 kn po večeri, što je gotovo tisuću kuna više od prosječne mjesečne hrvatske plaće!!!
  • Posebno zanimljiva je pak suradnja HNK u Zagrebu sa kostimografkinjom i scenografkinjom po imenu Roberta Guidi di Bagno. Dotična je gospođa za scenografiju i kostime premijere baleta Orašar dobila honorar, ali i autorska prava na scenografiju i kostime (!), kao i sam koreograf, a koja su za 10 izvedbi iznosila 71.300,00 kn!Pod istim uvjetima radila je još tri predstave u HNK (Pepeljuga, Labuđe jezero, Trnoružica), uvijek u paru s koreografom Derekom Deanom i oboje su svaki put uz honorare ugovorili i plaćanje autorskih prava!I dok  je isplata tantijema za koreografe tzv. 'stare garde' još uvijek običaj gotovo svugdje u svijetu, bit će zanimljivo saznati zna li milanska La Scala da gotovo identične kostime koje je di Bagno napravila za njihovo npr. Labuđe jezero, koristi i HNK u Zagrebu!
  • No, kako su autorska prava dvojca Dean & di Bagno navedena zbirno, nemoguće je utvrditi tko je od njih dvoje po toj osnovi koliko uprihodio. Za razliku od toga, u slučaju baleta Varijacije u f.ado molu, troškovnik navodi kako će koreografu Hugu Vieri, osim honorara biti isplaćeno i 27.675,00 kn na ime autorskih prava za 6 izvedbi, odnosno 4.612,50 kn po večeri!Rekapitulacija, međutim Vierino ime nigdje ne spominje, pa bi bilo zanimljivo saznati jesu li mu i kojim putem rečena sredstva uopće isplaćena.
  • Daleko jeftinije domaće je porezne obveznike stajao koreograf Patrick Armand za čije je koreografske tantijeme u predstavi Don Quijote predviđeno 11.800,00 kn po izvedbi, odnosno 2.950 kn po večeri!
  • Za razliku od spomenutih baleta, rebalansom proračuna HNK u Zagrebu nije predviđena niti lipa za autorska prava u predstavi Vještica Hillary ide u operu, a koja je s obzirom na troškove i broj izvedbi definitivno najisplativija produkcija te kuće!
  • Najskuplja premijera 2012. u HNK bila je pak predstava Ljubavni napitak čiji su ukupni troškovi iznosili 1.729.609,00 kn i to za 10 izvedbi, a u stopu je prati Jenufa sa 1.564.274,00 kn za 6 izvedbi!Za Ljubavni napitak redatelj Cesare Lievi dobio je 158.630,29 kn, dirigent Pietro Rizzo - 92.351,42 kn, scenograf Luigi Perego - 78.560,60 kn, kostimografkinja Marina Luxardo -68.696,90 kn, a solist Giorgio Surian102.184,00 kn.Gotovo petina ukupnog proračuna Jenufe otišla je na tri autorska honorara – dirigent Srboljub Dinić dobio je 147.236,20 kn, redatelj Ozren Prohić – čudnovato – skoro upola manje, 86.480 kn, a solist Roman Sadnik - 110.351,40 kn!
  • Ako prihvatimo da te velike cifre predstavljaju standardu visinu honorara, čovjek se ne može ne zapitati kako je moguće da honorar gotovo identičan redateljskom u drugoj najskupljoj operi HNK u Zagrebu dobije – poslovna ravnateljica kazališta?A upravo to je razvidno iz Rekapitulacije! Uz mjesečnu plaću veću od 19.000 kn Stela Telebuh Stazić isplatila si je čak 88.216,77 kn autorskih honorara! Tu neobičnost opravdala je za Jutarnji list objašnjenjem kao je riječ o honoraru za poslove koji ne spadaju u opis njezinog radnog mjesta, kao što je pisanje teksta za godišnju knjižicu, uređivanje multimedijalnih izdanja i slično!E sad, HNK ima zaposlenog višeg stručnog savjetnika za amultimediju, kojem bi valjda bio posao da uređuje multimedijalna izdanja? On se zove Jakov Sedlar i ima mjesečnu plaću od 13.302,73 kn!Uz to, HNK U Zagrebu zapošljava i Višeg stručnog suradnika u marketingu, Višeg stručnog suradnika za izdavačku djelatnost, Voditelja poslova pripreme kazališnih izdanja – no nitko od njih čini se nije bio u stanju napisati tekst za knjižicu sezone, pa je na koncu teška srca to morala učiniti poslovna ravnateljica priskrbivši si time honorar vrijedan jedne režije!
  • Nešto malo manje se autorski naradila intendantica Ana Lederer koja je pored plaće od preko 20.000 kn sebi isplatila 71.490,37 kn, i to kako kaže za pisanje autorskih tekstova u knjižici sezone i uređivanje iste (iako smo već naveli da u HNK zapošljava osobu kojoj je samo to – posao), te nadgledanje poslova suvenirnice, premda HNK zapošljava Voditelja suvenirnice. Što se pak tiče teksta u knjižici sezone, isti zajedno s potpisom ima 8.386 znakova, pa ispada da je Ana Lederer samoj sebi za svako napisano slovo isplatila – 8,52 kn iliti 13.643,20 kn po novinskoj kartici teksta. Usporedbe radi, prosjek koji domaći izdavači plaćaju novinarima za tekst iste veličine iznosi – 100 kn!
  • No najveći misterij među autorskim honorarima HNK u Zagrebu svakako je onaj od 60.942,07 kn, a koji je isplaćen Ani Fatović, voditeljici Ureda intendantice. Za koje poslove, ne zna se, ali ako pretpostavimo da je gđa. Fatović prepisivala ono što je Ana Lederer pisala, zaključit ćemo da u Uredu intendantice prepisivanje stoji tek nešto malo manje nego pisanje – 7.26 kuna po slovu!

/nastavit će se.../

Komentirajte

POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite
naš
Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE