PETAK, 15. ožujka
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
KAROL ČAPEK: „ISPOVIJED“
Dramatizacija: Hrvoje Ivanković; redatelj: Dejan Šorak; ton majstor: Dubravko Robić; glazbeni urednik: Žarko Joksimović; urednica: Željka Turčinović
Glume: Franjo Kuhar, Boris Svrtan, Goran Grgić
Premijera
U kratkoj igranoj formi poslušajte što je zajedničko svećeniku, liječniku i odvjetniku kada su prisiljeni čuti strašnu ispovijest čovjeka kojemu bi trebali pomoći kroz svoju profesiju i kako su oni, svaki na svoj način to i učinili.
14,05 - 14,48; HR I
RADIO-IGRA ZA DJECU
„BAJKA O ZLATNOM PJETLIĆU“ - radio igra je nastala prema djelima A. S. Puškina „Bajka o zlatnom pjetliću“ i W. Irvinga „Legenda o arapskom astrologu“.
Redateljica: Stephanie Jamnicky; prijevod „Bajke o zlatnom pjetliću“: Radovan Venturin; dramatizacija „Legende o arapskom astrologu“: Nives Madunić Barišić; glazbena urednica: Adriana Kramarić; ton majstorica: Marija Pečnik Kvesić; urednica: Nives Madunić Barišić
Glume: Frano Mašković, Ozren Grabarić, Žarko Potočnjak, Mladen Vasary i Rade Radolović.
Premijera
Washington Irving, američki je književnik, biograf i diplomat, a A. S. Puškin, ruski književnik. Zanimljivo je da su obojica u razmaku od samo tri godine (1831. i 1834.) objavila djela inspirirana istom legendom o nastanku palače Alhambra u Granadi. Svaki na svoj način i iz svojih pobuda napisali su djela koja su ih nadživjela. „Bajka o zlatnom pjetliću“ inspirirala je i druge autore poput skladatelja Nikolaja Rimsky-Korsakova koji je 1907. napisao istoimenu operu.
U ovoj radioigri dva se književnika nadmudruju govoreći dijelove svojih djela i pokušavaju otkriti prednosti lirskog u odnosu na epski izričaj formirajući pri tome pravu dramsku strukturu potpomognutu glazbom iz istoimene opere.
SUBOTA, 16. ožujka
18,05 – 18,55; HR I
RADIO SCENA – IZLOG DRAMSKOG PROGRAMA
BORBEN VLADOVIĆ: „561 STUBA“
Redatelj: Darko Tralić; dramatizacija: Branka Žodan; glazbeni urednik: Žarko Joksimović; ton majstor: Srđan Nogić
Glume: Jelena Miholjević, Hrvoje Klobučar, Frano Mašković
Premijera
Naslov pripovijetke suvremenog hrvatskog pisca Borbena Vladovića označava broj trsatskih stuba koje se penju od riječke Delte do crkve Svetišta Majke Božje Trstaske. Na njima se odvija ljubavni sastanak koji prolazi u propitivanju odnosa para. Svaka prijeđena stuba postaje put ka pročišćenju od životnih nedoumica, taloga prošlosti, ali i svojevrsno hodočašćenje koje vodi rađanju novog početka.
NEDJELJA, 17. ožujka
13,00 – 13,30; HR II
PANOPTIKUM
STANISLAV PEJKOVIĆ: "BARBA LUKA"
Redatelj: Dejan Šorak; glazbeni urednik: Žarko Joksimović; ton majstor: Srđan Nogić; urednica: Katja Šimunić
Glume: Nađa Perišić, Ivica Pucar, Alen Šalinović, Vinko Kraljević i Damir Šaban.
Premijera.
Kako je bračni par iz provincije stigao u metropolu uz pomoć barbe i kakav je to utjecaj imalo na njihov do tada skladan brak, poslušajte u najnovijoj komediji Stanislava Pejkovića "Barba Luka".
22,00-22,45; HR II
RADIO-NAPETICA ILITI KRIMIĆ
TANJA RADOVIĆ: „MURINA U VRŠI“
Redatelj: Dejan Šorak; glazbeni urednik: Žarko Joksimović; ton majstori: Srđan Nogić i Dubravko Robić; urednica: Katja Šimunić
Glume: Dora Lipovčan, Nedim Prohić, Kruno Šarić, Slavica Knežević i Boris Svrtan.
Premijera
Sunčana i prštava od zvukova mora i zrikavaca, ljetna idila na otoku Mljetu jednog zaljubljenog para, prekinuta je olujom u kojoj nestaje mladić . Istraga ne daje rezultate, ne pronalazi se muškarčevo tijelo i tek puno godina kasnije jedan će slučajan događaj, jedna druga manifestacija prirodne sile – potres - otkriti što se zapravo dogodilo. Nova napetica Tanje Radović iz ženskoga očišta plete finu mrežu događaja u kojima se isprepliću čudesne atmosfere otoka i pitanja nejasnog nestanka voljene osobe.
PONEDJELJAK, 18. ožujka
09,30 – 09,55 (od ponedjeljka, 18. 03. do petka, 22. 03.); HR III
RADIO ROMAN
MILAN MILIŠIĆ: „OFICIROVA KĆI“
Dramatizacija: Ivan Vulić; redatelj: Dejan Šorak; ton majstor: Miroslav Pijaca; glazbeni urednik: Žarko Joksimović; urednik: Branko Maleš
Glume: Asja Jovanović, Vinko Kraljević, Žarko Savić, Nedim Prohić, Biserka Fatur
Premijerno emitirano u lipnju 2012.
Ugledni hrvatski pjesnik koji je tragično poginuo za Domovinskog rata, ostavio je iza sebe i prvi roman OFICIROVA KĆI; supruga pokojnog omiljenog pjesnika, kao i prijatelji, priredili su autorovu proznu ostavštinu za tisak pa je Milišićev roman-prvijenac stjecajem okolnosti i tragične pogibije objelodanjen u Beogradu.
Podeblji prozni materijal pronađen nakon autorove smrti svojevrsna je obiteljska kronika ispričana u ženskom licu, a vremenski zahvaća podosta desetljeća, dakako – s naglascima na ondašnjim zbivanjima i posljedicama iz Drugog svjetskog rata. Obitelj, iznad svega kći, koja je očevom službom i posljedičnim ratnim okolnostima primorana na seljakanje gradovima i gradićima bivše države, od Siska do Šabca, i sl., čini živi nukleus putem kojega se reflektira duhovno i faktično stanje pojedinca u prijelomnom i po svemu kapitalnom vremenskom isječku u životu bivše zajedničke zemlje.
Plodnog raznožanrovskog autora M. Milišića u njegovu posthumnom romanu, valja naglasiti, odlikuje izgrađena i samostalna prozna rečenica i primjerena pripovijedalačka vještina, pa će nadamo se slušatelj sa zanimanjem slušati prvi i nažalost zadnji prozni uradak poznatog pokojnog hrvatskog pjesnika.
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
NINA MITROVIĆ: „ČOVJEK KOJI KASNI“
Redatelj: Mislav Brečić; glazbena urednica: Adriana Kramarić; ton majstor: Tomislav Šamec; urednica: Željka Turčinović
Premijera
Koje probleme ima Čovjek koji kasni kad dođe na kazališnu predstavu i u zamračenom gledalištu, umjesto da prati predstavu, razgovara sam sa sobom u nadi da će riješiti svoju usamljenost i tjeskobu.
14,00-15,00; HR III
PORTRET UMJETNIKA U DRAMI
PORTRET MULTIMEDIJALNOG UMJETNIKA DAMIRA BARTOLA INDOŠA – 2. dio
Razgovor vodio: Igor Ružić; urednica: Tajana Gašparović
Premijerno emitirano: 30. 09. 2011.
Drugi dio portreta legende nezavisne hrvatske scene Damira Bartola Indoša donosi kronološki pregled njegova umjetničkog zrenja, od početaka u Kugla glumištu, preko izdvajanja na takozvanu tvrdu frakciju Kugle, samostalnih projekata, pa do susreta s Tanjom Vrvilo koja u njegove najnovije predstave unosi nove smjernice. Čut ćemo Indoševa razmišljanja o nekima od njegovih najznačajnijih predstava, kao i zvukovno i glazbeno iznimno bogate isječke iz njih.
U emisiji kao gosti sudjeluju i Željko Zorica Šiš, Suzana Marjanić, Goran Sergej Pristaš i Vilim Matula.
18,00 - 19,00; HR III
RADIO-IGRA
IVANA SAJKO: „RIO BAR“
Redatelj: Mislav Brečić; glazbena urednica: Franka Meštrović; ton majstor: Srđan Nogić; urednik: Hrvoje Ivanković
Glume: Katarina Bistrović Darvaš i Rakan Rushaidat
Premijerno emitirano: 26. 11. 2012.
Roman Ivane Sajko Rio bar opisan je kao „mjesto pijanstva, usamljenosti, neuspješnog seksa, mafijaških obračuna, ksenofobije i PTSP-a“, u kojem se grozničavi unutrašnji monolozi miješaju s dokumentarnim svjedočanstvima iz tamnije sfere naše nedavne prošlosti. Nakon niza uspješnih radiodramskih realizacija njenih dramskih tekstova, Ivana Sajko sama je napravila radijsku prilagodbu svog romana, objavljenog 2006. godine.
UTORAK, 19. ožujka
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
LADA MARTINAC-KRALJ – LJUBO PAUZIN: „PRIČE JAKOVA BRATANIĆA“ – 1.
Ton majstor: Tomislav Šamec; urednica: Željka Turčinović
Premijerno emitirano: 01. 02. 2013.
U dokumentarnoj maloj formi kao svjedok vremena govori slikar, povjesničar i omiljeni profesor Jakov Bratanić (1912. – 2001.).
14,00 – 15,00; HR III
DOKUMENTARNA RADIO DRAMA
IVICA KASUMOVIĆ: „KAD BURA PUŠE I U TIKVU PUŠE, PAŠKI DNEVNIK – DAN DRUGI“
Urednik: Ljubo Pauzin
Premijerno emitirano: 30. 10. 2007.
Otok Pag je poznat po buri, čipki, ali i po janjetini, siru i svojim suhozidovima koji se protežu kilometrima. Kako, kada i zbog čega su nastali, i koja im je danas svrha, i zašto na Pagu vinograde pretvaraju u livade? O tome, ali i o prilikama na Pagu nekad i sad, doznajemo u ovom dokumentarcu...
18,00 – 19,00; HR III
RADIO DRAMA
ANTUN GUSTAV MATOŠ: „CVIJET SA RASKRŠĆA“
Dramatizacija: Lada Martinac-Kralj; redateljica: Stephanie Jamnicky; ton majstorica: Marija Pećnik Kvesić; glazbena urednica: Franka Meštrović; urednica: Lada Martinac-Kralj
Glume: Enes Kišević, Sven Šestak, Biserka Ipša, Frano Mašković, Vanda Winter, Boris Svrtan
Premijerno emitirano: 16. 04. 2009.
Amblematičnu pripovijetku hrvatske moderne dramatizatorica je osmislila unutarnjim dijalogom Matoša pisca i Matoša mladića koji doživljava sudbinski susret sa slijepom djevojkom. Tekst je oblikovan i uz pomoć piščevih feljtona i putopisa te sugerira bijeg pisca u sjećanje i pisanje kao što je bijeg mladića u pastoralni zakutak juga Francuske od napadne stvarnosti. Fatalni bi susret mogao imati snagu promjene, ali i od toga mladić bježi shvaćajući tek u zrelim godinama da mu je on duboko dodirnuo dušu i ponudio odgovor na zagonetku ne samo ljubavi nego i života uopće. Redateljica Jamnicky ga je oživjela igrom pjesnika glumca Enesa Kiševića i Frane Maškovića.
SRIJEDA, 20. ožujka
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
NINA MITROVIĆ: „SRETAN ČOVJEK“
Redatelj: Mislav Brečić; glazbena urednica: Adriana Kramarić; ton majstor: Tomislav Šamec; urednica: Željka Turčinović
Premijera
Na kazališnu predstavu Sretnom čovjeku kasni tajnica kojoj je zakazao ljubavni sastanak. Kako rješava taj problem i što je epilog njegova posjeta kazalištu poslušajte iz pera mlade hrvatske dramatičarke Nine Mitrović (1978.).
14,00 – 15,00; HR III
IZ ARHIVE DRAMSKOG PROGRAMA HR
DAŠA DRNDIĆ: MUŽEVI LILE WEISS
Redateljica: Vedrana Vrhovnik; glazbena urednica: Adriana Kramarić; ton majstorica: Marija Pečnik Kvesić; urednik: Hrvoje Ivanković
Glume: Božidarka Freit, Biserka Ipša, Ivan Lovriček, Siniša Popović, Danijel Ljuboja, Ivan Glowatzky, Boris Bakal, Mladen Vasary, Branka Cvitković
Premijerno emitirano u emisiji Radio igra: 28. 03. 2005.
Uzbudljiva i potresna biografska drama dviju žena, u čijim sudbinama još odjekuju stradanja i strahovi generirani u ludilu zadnjeg svjetskog pokolja i totalitarnih ideologija 20. stoljeća.
18,00-19,00; HR III
FANTASTIKA U RADIO-DRAMI
ARTHUR CONAN DOYLE: „AUKCIJSKI BROJ 249“
Prijevod, dramatizacija i režija: Katja Šimunić; ton majstor: Zoran Sajko; glazbena urednica: Franka Meštrović; urednica: Nada Zoričić
Glume: Boris Bakal, Davor Borčić, Krešimir Mikić, Darko Milas, Mladen Vasary, Sreten Mokrović
Premijerno emitirano: 31. 01. 2007.
Oxfordski studenti provode miran studentski život sve do trenutka dok im se ne pridruži kolega egiptolog. Iz njegove sobe dopiru čudni zvukovi, čini se kao da sobu dijeli još s nekim. Uskoro se počinju događati nesretni slučajevi koji nemaju objašnjenja. Tko je tajanstveni sustanar u sobi kolekcionara egipatskih starina?
***
ETNOFANTASTIKA – „CVATULI PENEZI U TRNJU“
Dramatizacija: Nada Zoričić; redatelj: Darko Tralić; ton majstor: Vito Gospodnetić; glazbeni urednik: Davor Rocco; urednica: Nada Zoričić
Glume: Franjo Džimi Jurčec, Zlatko Ožbolt, Zvonimir Zoričić, Mladen Vasary
Premijerno emitirano: 30. 12. 2009.
20,13-21,10; RADIO POSTAJA SLJEME
GOSPON FULIR VAM PREDSTAVLJA DRAMSKI KUTAK
TANJA RADOVIĆ: „KNJIŽNIČARENJE I KNJIŽNIČKO PRIGOVARANJE“
Redateljica: Stephanie Jamnicky; ton majstor: Zoran Sajko; glazbena urednica: Adriana Kramarić; urednica: Željka Turčinović
Glume: Biserka Ipša, Tomislav Krstanović, Marija Kohn, Nataša Kopeč
Premijerno emitirano u emisiji Panoptikum: 08. 04. 2012.
ČETVRTAK, 21. ožujka
13,15 – 13,25; HR I
MALE FORME
RANKA MESARIĆ: „LAND ART“
Glazbena urednica: Franka Meštrović; ton majstor: Dubravko Robić; urednica: Željka Turčinović
Premijera
14,00-15,00; HR III
DRAMSKI ČETVRTAK
BORBEN VLADOVIĆ: „561 STUBA“
Redatelj. Darko Tralić; dramatizacija: Branka Žodan; glazbeni urednik: Žarko Joksimović; ton majstor: Srđan Nogić
Glume: Jelena Miholjević, Hrvoje Klobučar, Frano Mašković
Premijerno emitirano u emisiji Radio scena: 16. 03. 2013.
Naslov pripovijetke suvremenog hrvatskog pisca Borbena Vladovića označava broj trsatskih stuba koje se penju od riječke Delte do crkve Svetišta Majke Božje Trstaske. Na njima se odvija ljubavni sastanak koji prolazi u propitivanju odnosa para. Svaka prijeđena stuba put postaje put ka pročišćenju od životnih nedoumica, taloga prošlosti, ali i svojevrsno hodoćašćenje koje vodi rađanju novog početka.
18,00 – 19,00; HR III
RADIO ATELJE
DAMIR AVDIĆ: „NA KRVI ĆUPRIJA“
Dramatizacija: Damir Avdić; redateljica: Ranka Mesarić; izvođač i autor glazbe: Damir Avdić; ton majstor: Dubravko Robić; urednica: Tajana Gašparović
Premijerno emitirano: 01. 06. 2012.
Damir Avdić, poznat i kao Graha, Diplomatz, Bosanski psiho ili kao „najgnjevniji pjesnik Balkana“ je underground glazbenik i umjetnik iz Tuzle. Osim što sve uspješnije osvaja prostore bivše Jugoslavije sirovim zvukom električne gitare i iznimno autentičnim scenskim nastupima, ovaj svestrani umjetnik uskoro će u izdanju Algoritma objaviti svoj najnoviji roman, a u slovenskom Glej teatru nastupa u vlastitoj monodrami Most na krvi nastaloj prema njegovom romanu Na krvi ćuprija. S obzirom da je navedeni roman tematski usko povezan s pjesmama s Avdićevog prvog albuma …od trnja i žaoka, u radijskoj smo verziji isprepleli dijelove monodrame s pjesmama koje preuzimamo ne samo s prvog nego i iz njegovih kasnijih albuma tako da se tematski raspon emisije proteže od mračnih, ratom izazvanih frustracija prosječnog bosanskog mladića pa do žestoke i izravne kritike neoliberalnog kapitalizma ka kojem sve nesmiljenije i brže kroče i ovi naši prostori.