Naslovnica > VIJESTI > CROSSOVER > Olivier nominacije 2005.

Olivier nominacije 2005.

Ovogodišnja dodjela Laurence Olivier nagrada održat će se 20. veljače u London Hilton hotelu. Danas su objavljene nominacije koje na najbolji način održavaju činjenicu da je protekla sezona u Londonu bila sezona - glazbenog kazališta, ali i smjene generacija.
Share on facebook
Share on twitter

Tako su primjerice u kategoriji najbolje glumice nominirane doajenke Claire Higgins, Victoria Hamilton i Caroline O’Conner, ali i potpuno novo lice - Anna Maxwell Martin.

Isto se stanje odražava i u kategoriji najboljeg glumca u kojoj se uz tri veterana Michaela Gambona, Richarda Griffithsa i Jonathana Prycea natječe i 23-godišnji Ben Whishaw.

Za najbolju sporednu ulogu natječu se Judi Dench i mlađahna Eddie Redmayne, dok su primjerice u mjuziklu istovremeno nominirani i Nathan Lane i Lee Evans.

Kako se i očekivalo, nominacije su poharale produkcije predstsava 'The Producers' i 'Mary Poppins', no veliko je iznenađenje čak 5 nominacija za 'Festen' i niti jedna u ključnim kategorijama za predstavu koju su kritičari proglasili događajem godine - 'His Dark Materials'.

U kategoriji najboljeg novog teksta nominacije opet odražavaju smjenu generacija, pa se teško oteti dojmu da je Albee utješno nominiran nakon što je za 'The Goat' neočekivano izgubio Pultzerovu nagradu od relativno nepoznatog autora. Tu je i još jedan veteran - Alan Benett sa svojim 'History Boys', a u istoj je kategoriji, pomalo dubiozno nominiran i tekst po kojem se igra 'Festen' a koji je dvostruka adaptacija izvornika i filma, te konačno 'The Bog of Cats' jedinog relativno novog lica - Marine Carr.
A nominirani su:
Najbolja glumica

Victoria Hamilton za SUDDENLY LAST SUMMER @ Albery
Clare Higgins za HECUBA @ Donmar Warehouse
Anna Maxwell Martin za HIS DARK MATERIALS @ Olivier
Caroline O’Connor za BOMBSHELLS @ Arts

Najbolji glumac

Michael Gambon za ENDGAME @ Albery
Richard Griffiths za THE HISTORY BOYS @ Lyttelton
Jonathan Pryce za THE GOAT, OR WHO IS SYLVIA? @ Almeida & Apollo
Ben Whishaw za HAMLET @ Old Vic

Najbolja sporedna uloga

Samuel Barnett za THE HISTORY BOYS @ Lyttelton
Judi Dench za ALL’S WELL THAT ENDS WELL @ Gielgud
Amanda Harris za OTHELLO @ Trafalgar Studios
Eddie Redmayne za THE GOAT, OR WHO IS SYLVIA? @ Almeida ˛& Apollo

Najbolja nova drama

BY THE BOG OF CATS by Marina Carr at Wyndhams
FESTEN dramatizacija Davida Eldridga temeljem Dogma filma I drame Thomasa Vinterberga, Mogensa Rukova iBo hr. Hansena @ Almeida & Lyric
THE GOAT, OR WHO IS SYLVIA? by Edward Albee @ Almeida & Apollo
THE HISTORY BOYS by Alan Bennett @ Lyttelton

Najbolji revival

ALL’S WELL THAT ENDS WELL by William Shakespeare @ Gielgud
ENDGAME by Samuel Beckett @ Albery
HAMLET by William Shakespeare @ Old Vic
JOURNEY’S END by R C Sherriff @ Comedy, Playhouse & Duke of York’s

Najbolji novi mjuzikl

MARY POPPINS mjuzikl po pričama PL Travers i filmu Walta Disneya; originalna glazba I stihovi: Richard M Sherman & Robert B Sherman; libretto: Julian Fellowes; nove skladbe te dodatna glazba I stihovi: George Stiles i Anthony Drewe; u suradnji s Cameronom Mackintoshem @ Prince Edward
THE PRODUCERS libreto Mel Brooks & Thomas Meehan; glazba I stihovi: Mel Brooks u suradnji sa StudioCanal @ Theatre Royal, Drury Lane
THE WOMAN IN WHITE novi muzikl temeljem slobodne adaptacije romana Wilkie Collins; glazba: Andrew Lloyd Webber; stihovi: David Zippel; libreto Charlotte Jones @ Palace

Iznimno ostavrenje u glazbenom kazalištu

A FUNNY THING HAPPENED ON THE WAY TO THE ZAUM, libretto: Burt Shevelove & Larry Gelbart; glazba i stihovi Stephen Sondheim @ Olivier
GRAND HOTEL libretto: Luther Davis, glazba & stihovi: Robert Wright & George Zarest; dodatna glazba i stihovi: Maury Yeston; temeljem izvornika Vicki Baum @ Donmar Warehouse
SIMPLY HEAVENLY libretto I stihovi: Langston Hughes; glazba: David Martin @ Trafalgar Studios
SWEENEY TODD glazba i stihovi:Stephen Sondheim; libreto: Hugh Wheeler po adaptaciji Christophera Bonda @ Trafalgar Studios & New Ambassadors

Najbolja glumica u mjuziklu

Maria Friedman za THE WOMAN IN WHITE @ Palace
Leigh Zimmerman za THE PRODUCERS @ Theatre Royal, Drury Lane
Laura Michelle Kelly za MARY POPPINS @ Prince Edward

Najbolji glumac u mjuziklu

Lee Evans za THE PRODUCERS @Theatre Royal, Drury Lane
Paul Hegarty za SWEENEY TODD at Trafalgar Studios and New Ambassadors
Nathan Lane za THE PRODUCERS @ Theatre Royal, Drury Lane
Gavin Lee za MARY POPPINS @ Prince Edward

Najbolja sporedna uloga u mjuziklu

Michael Crawzad za THE WOMAN IN WHITE @ Palace
David Haig za MARY POPPINS @ Prince Edward
Conleth Hill za THE PRODUCERS @atre Royal, Drury Lane

Najbolji redatelj

Richard Eyre za MARY POPPINS @ Prince Edward
Nicholas Hytner za THE HISTORY BOYS @ Lyttelton
Rufus Norris za FESTEN @ Almeida and Lyric
Susan Stroman za THE PRODUCERS @ Theatre Royal, Drury Lane

Najbolji koreograf

Matthew Bourne and Stephen Mear za MARY POPPINS @ Prince Edward
Adam Cooper za GRAND HOTEL @ Donmar Warehouse
Susan Stroman za THE PRODUCERS @ Theatre Royal, Drury Lane

Najbolje oblikovanje svjetla

ALL’S WELL THAT ENDS WELL Paul Pyant @ Gielgud
FESTEN Jean Kalman @ Almeida and Lyric
HIS DARK MATERIALS Paule Constable @ Olivier
MARY POPPINS Howard Harrison @ Prince Edward

Najbolja scenografija

FESTEN Ian McNeil @ Almeida and Lyric
HIS DARK MATERIALS Giles Cadle @ Olivier
MARY POPPINS Bob Crowley @ Prince Edward
SUDDENLY LAST SUMMER Christopher Oram @ Albery
THE WOMAN IN WHITE William Dudley @ Palace

Najbolja kostimografija

ALL’S WELL THAT ENDS WELL Deirdre Clancey @ Gielgud
HAMLET John Gunter & Mark Bouman @ Old Vic
MARY POPPINS Bob Crowley @ Prince Edward
THE PRODUCERS designed by William Ivey Long @atre Royal, Drury Lane

Najbolje oblikovanje zvuka

FESTEN designed by Paul Arditti @ Almeida and Lyric
SUDDENLY LAST SUMMER designed by Adam Cork @ Albery
THE WOMAN IN WHITE designed by Mick Potter @ Palace

Iznimna kreacija u koprodukcijskoj predstavi

Kevin Harvey za YELLOWMAN @ Hampstead
Aidan McArdle za THE SHADOW OF A GUNMAN @ Tricycle
Andrew Scott za A GIRL IN A CAR WITH A MAN @ Jerwood Theatre Upstairs @ Royal Court
The Tricycle Theatre za GUANTANAMO

Najbolja nova operna predstava

The Royal Opera’s LADY MACBETH OF MTSENSK @ Royal Opera House
Les Arts Florissants, Compagnie Montalvo-Hervieu, Théâtre Du Châtelet and BITE 04’s LES PALADINS @ Barbican
The Royal Opera’s PETER GRIMES @ Royal Opera House

Iznimno ostvarenje u Operi

Ben Heppner za The Royal Opera’s PETER GRIMES
John McFarlane za dizajn predstava PETER GRIMES & LADY MACBETH OF MTSENSK @ Royal Opera House
Orkestar Royal Opera House pod ravnanjem Antonia Pappanoa za cijelu sezonu
Thomas Adès & Royal Opera House za svjetsku praizvedbu THE TEMPEST

Najbolja nova plesna predstava

Northern Ballet Theatre: A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM @ Sadler’s Wells
Royal New Zealand Ballet: MILAGROS @ Sadler’s Wells
Royal New Zealand Ballet: ROMEO AND JULIET @ Sadler’s Wells
Rambert Dance Company: SWAMP @ Sadler’s Wells

Iznimno ostvarenje u plesu

Julien Macdonald za kostimografiju SHIMMER @ Sadler’s Wells
San Francisco Ballet za cijelu sezonu @ Sadler’s Wells
The Royal Ballet za SYLVIA @ Royal Opera House
Rambert Dance Company za obim i kvalitetu njihova rada u listopadu @ Sadler’s Wells

ZAŠTIĆENI SADRŽAJ

Zanima vas cijeli tekst?

Teatar.hr financira se isključivo sredstvima svojih čitatelja. Stoga ostatak ovog teksta možete pročitati samo uz pretplatu ili SMS plaćanje. Pretplatiti se možete već za 1 kn dnevno.

Odgovori

Share on facebook
Share on twitter
POVEZANE VIJESTI
PRATITE NAS I NA
INBOX

Ne propustite naš dnevni Newsletter

Sažetak svih vijesti objavljenih prethodnog dana dostavljamo svakog jutra u vaš inbox

NAJČITANIJE
NAJNOVIJE