Saga o izboru intendanta HNK Split traje već tri godine i već se odavno iz sapunice pretvorila u horor, koji proteklih dana pokušavaju kapitalizirati isti oni koji su cijelu 'kašu' i zakuhali. Političari – naravno.
Naime, HDZ-ovi zastupnici u Gradskom vijeću Splita demonstrativno su u petak napustili prvi dio 37. sjednice, navodno iziritirani činjenicom da je točka o imenovanju intendanta HNK Split na dnevni red uvrštena tek pod rednim brojm 43.
Njihovo 'pravedničko' zgražanje prenijeli su gotovo svi domaći mediji, pri tom obavezno navodeći i kako isti ti vijećnici na čelu sa Sanjom Bilač sumnjaju u zakonitost posljednjeg u nizu natječaja za intendanta te predlažu da se odabrani kandidat, Tonči Bilić, imenuje vršiteljem dužnosti intendanta (!), a ne bi li se potom za to radno mjesto raspisao još jedan (!) natječaj.
No, niti u jednom od spomenutih medijskih napisa niti jedan od kolega novinara nije se dosjetio priupitati iste te zgrožene zastupnike HDZ-a, (koji su koalicijski partneri Kerumove Građanske stranke) zašto su se HNK dosjetili tek sad. A ne, recimo, prošlog tjedna kad su se umjesto njim na tematskoj sjednici bavili Hajdukom, dok su im pod prozorima prosvjedovali članovi Radničkog vijeća istog tog teatra za koji se sad tako zdušno bore?
I zašto su se 'jadu dosjetili' tek 11 dana nakon što je splitski teatar ostao bez makar i vršitelja dužnosti intendanta, pa je odonda – kako je to duhovito primjetilo Radničko vijeće – prvi teatar na automatsko upravljanje?
Naime, u svojoj velikoj brizi za HNK, gradski su vijećnici zaboravili da je v.d. intendanta još 6. listopada istekao ugovor o radu. Za razliku od njih, te su činjenice i više nego svjesni zaposlenici HNK Split, te honorarni suradnici te kuće, koji prema nekim procjenama čine trećinu orkestra, ali i baletnog ansambla. Njihove egzistencije izravno su ugrožene činjenicom da u teatru ne postoji ovlaštena osoba koja bi im mogla potpisati odobrenja za isplatu honorara, planirati rad i program kuće i općenito omogućiti da ista koliko-toliko normalno funkcionira.
Zato su prošlog tjedna zatražili sastanak sa sada već bivšim v.d. intendata Duškom Mucalom, i jednako bivšim v.d. ravnateljem opere Ivicom Čikešom, a na kojem su željeli dobiti odgovore na sva navedena pitanja.
Sastanak se i zbio, 18. listopada, no riješio nije – ništa. Pretvorio se zapravo u prepucavanje donedavnog v. d. Intendanta i donedavnog v. d. ravnatelja Opere.
Na tom je sastanku Duško Mucalo ustvrdio kako je od Grada dobio “aneks ugovora“ kojim mu je “grad Split produžio ovlasti do imenovanja novog intendanta ili vršitelja dužnosti“, no to nije potvrdio nikakvim pisanim dokumentom, kao ni “automatske ravnateljske prerogative umjetničkih cjelina opere, drame i baleta“.
Istovremeno, donedavni ravnatelj Opere, Ivica Čikeš na istom sastanku opovrgnuo je svoju ravnateljsku nadležnost u Operi HNK Split nakon 06. 10. 2012. i izjavio da tu dužnost od tada obnaša volonterski, jer ne želi iznevjeriti ansambl kojega je vodio dvije godine. Činjenicu da mu prema važećim propisima i za volontersko obavljanje posla treba ugovor, Čikeš je valjda smetnuo s uma.
Naime, Grad je – pozivajući se na dvije godine staro (!) mišljenje Ministarstva kulture, situaciju u kojoj HNK nema pred zakonom valjanog zastupnika, odlučio riješiti produljenjem ugovora o radu Dušku Mucalu, nastojeći tako premostiti vakuum bezakonja nastao činjenicom da je Gradsko vijeće propustilo u zakonskim rokovima imenovati novog intendanta.
Da stvar bude bolja, aktualni saziv Ministarstva kulture koji – suprotno zakonu - odbija ikakvu odgovornost u slučaju HNK Split, također se poziva na isto to dvije godine staro mišljenje.
No, i u Gradu i u Ministarstvu su – čini se – zaboravili koji je datum, pa su Mucalu famozni aneks ugovora dostavili tek 19. listopada, dakle punih 13 dana nakon što mu je ugovor –istekao.
Naime, “dodatak ugovoru“ prepun je “misterioznosti“ i pravnih nebuloza, kao i sve vezano uz Kerumovu vladavinu Splitom. Prvo, na dokumentu se operira sa datumom 18. listopada 2012. premda je u HNK Split pročelnica za kulturu grada Splita Maja Munivrana u “kurirskoj“ ulozi donositeljice “dodatka ugovora“ u kazalište viđena tek 19. listopada prijepodne.
Drugo, brzina kojom su pravne službe grada Splita sastavljale ugovor očito je bila ravna probijanju zvuka, jer na dokumentu se nigdje ne vidi o intendantu koje ustanove je riječ, pa čak ni tamo gdje je potpisan Duško Mucalo nema uz odrednicu V. D. INTENDANT ni spomena bilo kakvog HNK SPLIT.
Treće, dodatkom ugovora “ugovorne strane“ tj Kerum i Mucalo (!) dosadašnje rješenje gradskog vijeća grada Splita koje je vrijedilo na godinu dana, odnosno najdalje do 06. 10. 2012. produžuju bez bilo kakve pravne osnove i bez novog rješenja gradskog vijeća...
Predsjednik Radničkog vijeća Vjeko Santrić nije nam niti u petak popodne 19. listopada mogao potvrditi postojanje tog dokumenta, jer, kako kaže, još nije stigao ni do koga od zaposlenika, ili njihovih sindikalnih predstavnika, a ni dosadašnji v. d. Intendanta ga nikome službeno u kazalištu nije pokazao.
Štoviše, Santrić ističe da je dosadašnji v. d. Intendanta, premda se postojanjem tog aneksa hvalio na sastanku s orkestrom HNK Split 18. listopada u podne, onoga časa kada mu je zatraženo da pokaže taj dokument pobjegao sa sastanka i ostavio dosadašnjeg v. d. ravnatelja opere HNK Split da sam odgovara na pitanja o nepostojanju repertoara, nepostojanju šefa dirigenta i nemogućnosti da orkestar održava bilo kakve probe bez honorarnih suradnika koji čine trećinu ansambla.
Santrić napominje da se nakon tog zbunjujućeg sastanka s Mucalom i Čikešom, u kojem su njih dvojica neprestano demantirali jedan drugoga, čak i u pogledu dirigenta koji će za Dušni dan dirigirati Mozartov Requiem, više ničemu ne čudi. Ali, također ističe, da će eventualno postojanje “dodatka ugovoru“ između Keruma i Mucala prijaviti onoga časa kad legalno bude u posjedu dokumenta kao klasičnu zloupotrebu položaja i ovlasti prema čl. 337. Kaznenog zakona RH. Smatra, naime, da je gradonačelnik sebi prisvojio prava koja on nikako ne može imati bez rješenja Gradskog vijeća grada Splita, a i ono ta prava ima tek temeljem natječajne procedure za izbor i imenovanje Intendanta opisane u Zakonu o kazalištu.
Na naše pitanje, zar Radničko vijeće i do sada nije najavljivalo prijave i protiv Keruma i protiv drugih odgovornih u gradu Splitu, zbog pet propalih natječaja za Intendanta HNK Split, Santrić priznaje da grad Split neusporedivo većom brzinom krši zakone nego što ih Radničko vijeće stiže prijavljivati, ali da on svejedno još uvijek vjeruje da smo pravna, a ne slučajna država.
Zbog svega navedenog, Radničko vijeće HNK i Sindikat iste kuće, valjda jedine dvije instance koje tamo doista rade svoj posao, sazvali su za 23. listopada Zbor radnih ljudi, a na kojem će od svih zaposlenika kuće zatražiti “podršku za prijavljivanje odgovornih u Gradu Splitu Ministarstvu uprave i DORH-u zbog svih propusta kojima su ugrozili osnovno funkcioniranje Hrvatskog narodnog kazališta Split, te time obesmislili njegovu javnu funkciju i pokazali koliko im je malo stalo i do kazališta o kojemu je grad kao osnivač i vlasnik dužan brinuti i do javnosti u čijem interesu moraju raditi a ne rade.”
Ako zaposlenici HNK Split ne skupe hrabrost i ne podrže zahtjev za podizanje prijave, i sami će postati sudionici u ovom kulturocidu, i htjeli – ne htjeli, izgubit će pravo da se žale na daljnji razvoj situacije, kakva god da ona bila.
Ako pak odluče prijaviti Grad Ministarstvu uprave i DORH-u, uskoro bi isto mogli učiniti i s Ministarstvom kulture.
Čekamo, dakle, 23. listopada.
Jedan odgovor
Nepodnošljiva lakoća vladanja i UNIŠTAVANJA HRVATSKE KULTURE. U svakoj normalnoj državi za ovo što se događa u Splitu svi bi morali dati ostavke.